Neler Yeni

Ekran Kartı Önerileriniz?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Herkese selam.
Yakın zamanda editing konularına yönelmem ve bir halt bilmeden çok üst mercilerde çalışmaya başladım.
Derdimi şöyle anlatayım. Ben zamanında bir hazır sistem aldım ve o zamanın kuruyla (Dolar 7.20) sistem üzerinde oynama yapabileceğim bütçeye ve alım gücüne sahiptim.
Sonrasında tabi olanlar oldu sistem elimde kaldı vs. Çok fazla hikayeli oyun vs. oynamadığımdan sıkıntı çıkmıyordu ama artık birazcık daha kreatif taraflara yöneldiğimden ekran kartı tarafındaki eksikliği hissetmeye başladım.

Kullandığım/Kullanacağım Programlar: Çoğunlukla Premiere Pro, Nadiren After Effects, Nadiren Davinci Resolve, Aşırı Nadiren Blender.
Oynadığım Oyunlar: Her zaman VALORANT, Nadiren Fall Guys vs. Chill oyunlar. Nadiren GTA 5, Aşırı nadiren de hikayeli oyunlar.

Güncel Sistem:
Ryzen 5 3500X (Stok Fan) - ROG STRIX RX570 8GB OC - ASUS B450M-DRAGON - GSKILL RIPJAWS V SİYAH 3200MHZ 8X2 16GB RAM - TOSHIBA P300 1TB HDD - GIGABYTE 256GB SATA SSD - CORSAIR SPEC DELTA RGB (650W)

İşim gereği aynı zamanda iyi bir Encoder lazım. O yüzden NVIDIA harici kart tercih etmeyeceğim. AMD bu konuda çok geride. NVENC selam veriyor.
Sistemde işlemci, soğutucu ve ekran kartı değiştirmek önceliğim.
Sonrasında RAMleri satıp 16x2 yapabilirim, o ayrı.

Ekran kartı olarak ikinci elden 1070ti, 2070, 3050 gibi kartları düşündüm ancak bütçeye göre değişebilir.
AMD önermezseniz sevinirim.

Bütçe tarafında da uçmazsanız sevinirim. Kesin bir bütçe yok.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,348
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
3060 idealdir bence üzmez seni. Düşük değil, render performansı tatmin eder üstelik 1080p'de kendi serisinde fiyat performanstır.
Bunun bir üstü veyahut altına gerek yok illa istersen 3060 TI bak ama bunun üstü abartı.

3050 de seni kesmez.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,202
İsim
Murat Orhan
Ekran kartı: GTX 1080

İşlemcinizi değiştirmenize gerek yok güncel gücüyle gtx 1080 gibi güçlü bir kartı dahi besleyecek seviyede diyebilirim.

Ayrıca ryzen 5 3500x 65w tdp değerine sahip bir kart güzel bir macun ile çok ısınmayacağı için soğutucuya gerek olmayacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tam olmasa da yakın bir bütçe verebilirsen daha rahat yardımcı oluruz çünkü ipin ucu kaçınca herkes farklı telden birşeyler söylüyor

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,348
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Ekliyim neden 3000 serisi dersen hem daha güncel hem fiyat bakımından daha iyi bana göre.
Ayrıca marka olarak asus tuf bakabilirsin 3 fanlı modeli, soğutması gerçekten iyi tam yükte 58 derece. Sorun varsa yardımcı olurum.

Bu kart seni, ölene kadar götürür. Almışken iyisini al.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,874
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
Herkese selam.
Yakın zamanda editing konularına yönelmem ve bir halt bilmeden çok üst mercilerde çalışmaya başladım.
Derdimi şöyle anlatayım. Ben zamanında bir hazır sistem aldım ve o zamanın kuruyla (Dolar 7.20) sistem üzerinde oynama yapabileceğim bütçeye ve alım gücüne sahiptim.
Sonrasında tabi olanlar oldu sistem elimde kaldı vs. Çok fazla hikayeli oyun vs. oynamadığımdan sıkıntı çıkmıyordu ama artık birazcık daha kreatif taraflara yöneldiğimden ekran kartı tarafındaki eksikliği hissetmeye başladım.

Kullandığım/Kullanacağım Programlar: Çoğunlukla Premiere Pro, Nadiren After Effects, Nadiren Davinci Resolve, Aşırı Nadiren Blender.
Oynadığım Oyunlar: Her zaman VALORANT, Nadiren Fall Guys vs. Chill oyunlar. Nadiren GTA 5, Aşırı nadiren de hikayeli oyunlar.

Güncel Sistem:
Ryzen 5 3500X (Stok Fan) - ROG STRIX RX570 8GB OC - ASUS B450M-DRAGON - GSKILL RIPJAWS V SİYAH 3200MHZ 8X2 16GB RAM - TOSHIBA P300 1TB HDD - GIGABYTE 256GB SATA SSD - CORSAIR SPEC DELTA RGB (650W)

İşim gereği aynı zamanda iyi bir Encoder lazım. O yüzden NVIDIA harici kart tercih etmeyeceğim. AMD bu konuda çok geride. NVENC selam veriyor.
Sistemde işlemci, soğutucu ve ekran kartı değiştirmek önceliğim.
Sonrasında RAMleri satıp 16x2 yapabilirim, o ayrı.

Ekran kartı olarak ikinci elden 1070ti, 2070, 3050 gibi kartları düşündüm ancak bütçeye göre değişebilir.
AMD önermezseniz sevinirim.

Bütçe tarafında da uçmazsanız sevinirim. Kesin bir bütçe yok.
3060 iyi gibi

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ayrıca ryzen 5 3500x 65w tdp değerine sahip bir kart güzel bir macun ile çok ısınmayacağı için soğutucuya gerek olmayacaktır.
Dostum emin ol öyle değil. İşlemcimin silikonu çok kötü olduğundan 4.2GHz'de 1.3V ile anca çalıştırabiliyorum. Ayrıca fazlasıyla ısınıyor, macunu her sene değiştiriyorum.
Tam olmasa da yakın bir bütçe verebilirsen daha rahat yardımcı oluruz çünkü ipin ucu kaçınca herkes farklı telden birşeyler söylüyor
3 Serisi için Maks. 7K diyelim. Onun harici daha alt.

rdemstaken

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
3060 idare edecektir seni fakat AMD serisinde de 6650XT'nin altına pek düşmeni önermem.
Şahsen NVIDIA serisi Ekran Kartlarını tercih ederdim.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,348
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Dostum emin ol öyle değil. İşlemcimin silikonu çok kötü olduğundan 4.2GHz'de 1.3V ile anca çalıştırabiliyorum. Ayrıca fazlasıyla ısınıyor, macunu her sene değiştiriyorum.

3 Serisi için Maks. 7K diyelim. Onun harici daha alt.
Aslında silikon kalitesi sonucunu, test esnasında sergilediği ısı performansı da fark ettiriyor(muş). Çok önceden forumda denemiş birisi demişti.
Ki ben stok soğutucuyla önce bronz sample aldım sonra soğutma kalitesini arttırdıktan sonra silver verdi.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
3060 idare edecektir seni fakat AMD serisinde de 6650XT'nin altına pek düşmeni önermem.
Şahsen NVIDIA serisi Ekran Kartlarını tercih ederdim.
AMD Erdem :):)

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,615
İsim
Hacı
Minimum RTX 3060 ti alın.
İşlemciyi yükseltmeyi düşünürseniz yanına RX 5600 güzel gider çünkü R5 3500X darboğaz yapacaktır.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,891
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Aslında silikon kalitesi sonucunu, test esnasında sergilediği ısı performansı da fark ettiriyor(muş). Çok önceden forumda denemiş birisi demişti.
Ki ben stok soğutucuyla önce bronz sample aldım sonra soğutma kalitesini arttırdıktan sonra silver verdi.
Onu pek bilmiyorum ama o konuları @RevDeisDou açmış olabilir.

Minimum RTX 3060 ti alın.
İşlemciyi yükseltmeyi düşünürseniz yanına RX 5600 güzel gider çünkü R5 3500X darboğaz yapacaktır.
Hiç yoktan 3600 alacağım zaten.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,348
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Onu pek bilmiyorum ama o konuları @RevDeisDou açmış olabilir.

Hiç yoktan 3600 alacağım zaten.
Bu arada hangi kartı alırsan al darboğaz konusunda çok da endişeye kapılmanı önermem çünkü sistem gereksinimleri her geçen gün artıyor kartı her şekilde tam yüke sokarsın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
951,896
Üyeler
150,003
Son üye
Aykut/
Top Bottom