Neler Yeni

Ekran kartları tekli satışta neden pahalı? Satıcılar mı... Nvidia mı...

Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
crazy
Bildiğiniz üzere 4000 serileri tekil satışta çok pahalı satılıyor, fakat hazır sistem içinde yok parasına sayılıyor, bunun sorumlusu kim, satıcılar mı fırsatçılık yapıyor yoksa nvidia satıcıları bu şekilde mi satışa zorluyor?

Örnek olarak Abdullah hocamın sistemlerini ele alalım, reklam olmaması için diğer kanalların fiyatlarını ve videolarını paylaşmıyorum. Fakat durum onlarda da benzer.
(Fiyat olarak gerçekten çok indirimli ama bunu bir yana bırakın, çünkü liste fiyatına göre uçurum var)

Sistem her ne kadar kısıtlı stok da olsa 20.000 TL ye satıldı.
En ucuz 4060 ti 16 gb akakçe: https://www.akakce.com/ekran-karti,1,2.html/1198899,42174
Gördüğünüz gibi sadece ekran kartı 15.500 TL den başlarken bu sistem nasıl oluyor da 20.000 TL ye satılabiliyor

Bir diğer örnek ise 4060 8 gb

En ucuz 4060 8 gb akakçe fiyatı: https://www.akakce.com/ekran-karti,1,2.html/1199127
Ekran kartının tekil satış fiyatı 10.000 TL den başlarken sistem fiyatı 16.000 TL

4060 8 gb lansman fiyatı = 8.500 TL (?) - güncel fiyatı = 10.000 TL den başlıyor
4060 ti 8 gb lansman fiyatı = 10.000 TL - güncel fiyatı = 13.250 TL den başlıyor
4060 ti 16 gb lansman fiyat = 12.500 TL (?) - güncel fiyatı = 15.500 TL den başlıyor
*Çıkış fiyatını tam hatırlamadıklarıma soru işareti bıraktım

Hazır sistemlerde fiyatların çok rekabetçi olması markaların desteğiyle olabilir, fakat burda sadece ekran kartı ihtiyacı olanlar zor duruma düşüyor, ekran kartı almaktansa hazır sistem almanın daha karlı olması, stokların düşük olması, al satçıların (karaborsa) önünü açıyor, tabi satıcıların bu durum işine geliyor, tek başına ekran kartı satmaktansa tümden sistem satıp parasına bakıyor, alıcı tarafı da ucuza almış oluyor.

Fakat ben sadece ekran kartı değiştirmek istiyorum, ama fiyatların böyle fahiş olması beni sadece ekran kartı almak yerine hazır sistem almaya itiyor, elimdeki parçalar daha kaliteliyken neden hazır sistemde var olan ekran kartı hariç sırf satıcıların maliyet düşürmek istediği ucuz parçalara dayatılmak zorundayım.
Bu olay 3000 serisinin mining zamanında başladı, 3060-3070-3080 ler başta tek başına ucuz fiyata satılırken, daha sonra miningçileri engellemek için hazır sistem şeklinde satılmak istendi, neredeyse 2 yıl önce başlayan durum mining bitse de hala devam ediyor.

Sizlerden ricam bu konuyu yorumlayıp öne çıkarmanızdır, hatta mümkünse olayı aydınlatmak için aldığınız hazır sistemlerde faturanızdaki parça fiyatlarına bakmanız, özel bilgilerinizi saklayıp paylaşmanızdır

Son düzenleme:

Dambıldor

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,519
İsim
Hakan Bruh
İlgilendiği Kategoriler
R6, Warzone ve Mouse
Çünkü hazır sistem olarak satinca zor sattıkları diğer parçalarda da stok eritiyorlar. Mining zamanı bir kere yapınca hoşlarına gitti artık bu şekilde devam ediyor. Şuan ekran kartı alacaksanız 0 bile olsa 0 olarak ikinci el almanız gerek. Ama önerim temiz kullanılmış 3080-3090 almanız fiyatları çok uygun işinizi fazlasıyla görür.

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,572
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
Elbette sebebi satıcılar. Daha fazla para kazanmak için olması gerekenden yüksek fiyat koyuyorlar. Hazır sistem satarken de kazanıyorlar yani. Tekli satışta daha çok kar ediyorlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
crazy
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çünkü hazır sistem olarak satinca zor sattıkları diğer parçalarda da stok eritiyorlar. Mining zamanı bir kere yapınca hoşlarına gitti artık bu şekilde devam ediyor. Şuan ekran kartı alacaksanız 0 bile olsa 0 olarak ikinci el almanız gerek. Ama önerim temiz kullanılmış 3080-3090 almanız fiyatları çok uygun işinizi fazlasıyla görür.
sıfır ekran kartı almak tercihim, gerek taksit olması, gerek güncel bir kartı alabilmek
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elbette sebebi satıcılar. Daha fazla para kazanmak için olması gerekenden yüksek fiyat koyuyorlar. Hazır sistem satarken de kazanıyorlar yani. Tekli satışta daha çok kar ediyorlar.
lansmanda uygun fiyat vermeye belli bir stok için nvidia zorluyor olabilir, o stok bittikten sonra kafalarına göre fiyat belirliyorlar

hikoo

80+ Bronze
sıfır ekran kartı almak tercihim, gerek taksit olması, gerek güncel bir kartı alabilmek

lansmanda uygun fiyat vermeye belli bir stok için nvidia zorluyor olabilir, o stok bittikten sonra kafalarına göre fiyat belirliyorlar
Ikinci el ekran karti olunca guncel olmuyor mu xd

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Bildiğiniz üzere 4000 serileri tekil satışta çok pahalı satılıyor, fakat hazır sistem içinde yok parasına sayılıyor, bunun sorumlusu kim, satıcılar mı fırsatçılık yapıyor yoksa nvidia satıcıları bu şekilde mi satışa zorluyor?

Örnek olarak Abdullah hocamın sistemlerini ele alalım, reklam olmaması için diğer kanalların fiyatlarını ve videolarını paylaşmıyorum. Fakat durum onlarda da benzer.
(Fiyat olarak gerçekten çok indirimli ama bunu bir yana bırakın, çünkü liste fiyatına göre uçurum var)

Sistem her ne kadar kısıtlı stok da olsa 20.000 TL ye satıldı.
En ucuz 4060 ti 16 gb akakçe: https://www.akakce.com/ekran-karti,1,2.html/1198899,42174
Gördüğünüz gibi sadece ekran kartı 15.500 TL den başlarken bu sistem nasıl oluyor da 20.000 TL ye satılabiliyor

Bir diğer örnek ise 4060 8 gb

En ucuz 4060 8 gb akakçe fiyatı: https://www.akakce.com/ekran-karti,1,2.html/1199127
Ekran kartının tekil satış fiyatı 10.000 TL den başlarken sistem fiyatı 16.000 TL

4060 8 gb lansman fiyatı = 8.500 TL (?) - güncel fiyatı = 10.000 TL den başlıyor
4060 ti 8 gb lansman fiyatı = 10.000 TL - güncel fiyatı = 13.250 TL den başlıyor
4060 ti 16 gb lansman fiyat = 12.500 TL (?) - güncel fiyatı = 15.500 TL den başlıyor
*Çıkış fiyatını tam hatırlamadıklarıma soru işareti bıraktım (Lansmandan beri artan kuru dikkate almayın, kur artsa bile fiyatlar düşüyor, her yeni sistemde daha rekabetçi fiyat oluyor.)

Hazır sistemlerde fiyatların çok rekabetçi olması markaların desteğiyle olabilir, fakat burda sadece ekran kartı ihtiyacı olanlar zor duruma düşüyor, ekran kartı almaktansa hazır sistem almanın daha karlı olması, stokların düşük olması, al satçıların (karaborsa) önünü açıyor, tabi satıcıların bu durum işine geliyor, tek başına ekran kartı satmaktansa tümden sistem satıp parasına bakıyor, alıcı tarafıda ucuza almış oluyor.

Fakat ben sadece ekran kartı değiştirmek istiyorum, ama fiyatların böyle fahiş olması beni sadece ekran kartı almak yerine hazır sistem almaya itiyor, elimdeki parçalar daha kaliteliyken neden hazır sistemde var olan ekran kartı hariç sırf satıcıların maliyet düşürmek istediği ucuz parçalara dayatılmak zorundayım.
Bu olay 3000 serisinin mining zamanında başladı, 3060-3070-3080 ler başta tek başına ucuz fiyata satılırken, daha sonra miningçileri engellemek için hazır sistem şeklinde satılmak istendi, neredeyse 2 yıl önce başlayan fırsatçılık durumu mining bitsede hala devam ediyor.

Sizlerden ricam bu konuyu yorumlayıp öne çıkarmanızdır, hatta mümkünse olayı aydınlatmak için aldığınız hazır sistemlerde faturanızdaki parça fiyatlarına bakmanız, özel bilgilerinizi saklayıp paylaşmanızdır,
Konuyu tam okumadım ama bence normal fiyattan satılıyor. Hazır sistemlerde nvidia indirim yapıyor olabilir.
Mesela ASUS DUAL GeForce RTX 4060 avrupa da 337 euro. New egg de ise aynı kart 348 dolar ikiside TL'ye vurduğumuzda 10k bir şey yapar şuanda tr de bu kart 11.300TL bir şey

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,572
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
9000 liraya GTX 1650 satılıyor. Buradan görebilirsiniz.

gtx.jpg

Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
crazy
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ikinci el ekran karti olunca guncel olmuyor mu xd
2. ele param yetmedi o yüzden sıfır kart bakıyorum, 2-3 ay ertele + 3 taksit kampanyaları varken 2. ele girmeye gerek var mı, yada doğrudan 12 taksit + puan kampanyaları mesela

Konuyu tam okumadım ama bence normal fiyattan satılıyor. Hazır sistemlerde nvidia indirim yapıyor olabilir.
Mesela ASUS DUAL GeForce RTX 4060 avrupa da 337 euro. New egg de ise aynı kart 348 dolar ikiside TL'ye vurduğumuzda 10k bir şey yapar şuanda tr de bu kart 11.300TL bir şey
dolar fiyatına bakarsak yanılgıya düşeriz, konuya bunu yazmıştım, dolar o kadar artmasına rağmen hazır sistemlerde hala yok fiyatına sayılabiliyorsa burda farklı bir durum mevcut ki zaten her yeni sistemde daha rekabetçi fiyat oluyor, fiyat newegg fiyatına göre tutarlı olabilir fakat satıcılara maliyeti daha düşük, faturada ekran kartı fiyatına bakılırsa anlaşılıyor zaten

9000 liraya GTX 1650 satılıyor. Buradan görebilirsiniz.

Alıntıyı görüntüle

buda satıcıyla ilgili, yoksa daha geçen rx 7600 duali 6600 den sattılar, yani liste fiyatı yüksek gözüksede, daha ucuza (hakettiği fiyata) satılabiliyor

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
291
İsim
Murat Cemal
Msi asus türkiyeye malı getiriyor, popüler satıcılar gidip kartlara çöküyor. Aslında o ekran kartının toptancısıyla aracısı arasında kopuyor mevzu, wlin adamı 300 dolar + vergiyle alırken sen bursa 350 dolar + eşşek yüküyle vergi ve aracı komisyonu ödüyorsun. Buna itopyada de hepsi burada da de sinerji de de gencergaming de de ne dersen de. Sadece ekran kartı satan bir yer olsa o zaman böyle olmaz

Top Bottom