Neler Yeni

Ekşi Sözlük'teki Donanım Arşivi girdisi

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Valla ben okumaya üşendim o yüzden beleşçilik yapıp sizin yorumlarınızı isteyecem.

500 dolara i5 10300h ve gtx 1650 laptop bulabileceğimizi iddia eden biri

steam deck videosunda bir sürü mantık hatası olan kısım var. mesela videoda bir yere yaslanarak oynayın, dizinize koyarak oynayın gibi saçma sapan şeyler yazmakta.

sen sokakta elinle nintendo switch ile gezin bakalım, onu kaç saniyede elinden alıp toz oluyorlar. onu geçelim, ben hareket halinde elinde tablet kadar konsol (switch) ile gezinen bir allahın kulunu da görmedim. reklamlarda gösterilen her şeyi insalar gerçek hayatta yapmıyor malum.

evet, el konsolu da olsa bir yere yaslanıp oynayacaksın. bu konsolların amacı sen bir yerden bir yere giderken canın sıkılmasın, kendini oyala mantığı.

örnek vereyim: sen şehirlerarası otobüste ayakta mı geziniyorsun güzel kardeşim? halk otobüsü desen, bırak konsolu telefon kullanmak bile problem. bir fren koymaya iki metre uçarsın, orada zaten kullanamayacaksın.

eh, geriye evin kalıyor. peki evde, tek başına telefon kullanırken bile çoğu kişi yayılarak oturuyor, hatta bazıları yatar pozisyonda oluyor. telefon diyorum bak, en ağır telefon 230 gram falan ediyor.

bu durumda steam decki bir koltuğa yaslanarak oynamanın nesi absürt geliyor sana? zaten normalde oynama şeklin bu olmalı, kamburun mu çıksın istiyorsun?

hadi tamam bunu da geçelim, cyberpunk ve rdr2 testi istiyor beyim. çok güzel bir laf var aslında ama söylemiyorum, sabaha bırakıp bırakmamak size kalmış. 500 dolara aldığın(!) laptop bile düzgün oynatmıyor cyberpunk 2077'i.
bozuk lan bu oyun, bozuk. büyük harfe izin vermiyor ama bunu büyük harfle yazdım say: b-o-z-u-k!

aynı şekilde rdr2'nin pc versiyonu da rockstarın boktan optimizasyon becerisi yüzünden halen leş gibi. gtx 1650 laptopla 1080p olarak oynamayı çok beklersin kısacası yüksek ayarlarda.

ve yine bir cehalet örneği verelim: steam os bilgisayar için indirebiliyor demiş. evet doğru, ancak bilgisayar versiyonu debian kullanıyor. steam deck versiyonu ise arch tabanlı olacak.

onu geç bak, adam 2019 çıkışlı 7nm zen2 mimarisi ile yapılacak bir işlemci/apu ile, amdnin jaguar tabanlı 28 nm işlemciyi kıyaslayıp "konsollarda böyleyse..." babından abuk subuk cümleler de kurdu. işin komiği bunu bir teknoloji editörünün söylemesi. onu geç, tflops olayından daha farklısına bakan bir şey var. o da apunun mimarisi. tflops olayına girersek, vega kartların rx serisi kartlardan güçlü olması lazımdı.
ya da daha basit bir örnek vereyim:

amd radeon vii: 14.2 tflop
nvidia geforce rtx 2080 ti: 13.45 tflops

hangisi daha güçlü hepimiz biliyoruz sonuçta. e şimdi sen gidip hangi kafa ile rdna ve bobcat'in güncellenmiş sürüm mimarisini kıyaslayabiliyorsun ?
teknoloji editörü birinin bu şekilde konuşmasına mı yanayım, kendinden über emin oluşuna mı?

onu geçelim, 64 gb versiyon için emmc bellekler kullanılıyor ki, bunlar gerçekten kötü demişsin. peki o zaman James Donkey, gamepower ve adata ürünlerinin tanıtımını neden yaptın diye sormazlar mı adama? ogre klavye tanıttı, yetmedi 5399 liraya topladığı sistemde a-datanın kronik arızalarından insanların dert yandığı su630 ssdsini kullandı, James Donkey ssd tanıttı.

sonra objektifim diyorsunuz, yapmayın gözünüzü seveyim. James Donkey'in ne halt olduğu fi tarihinden beri belli, objektif olduğunu söyleyen adam James Donkey ssd mi önerir.

neyse konumuza dönelim: kısacası o emmc bellekler bile tanıttmış olduğun ve sistem toplarken kullandığın a-data su630 ve James Donkey ssdye bin basar.

insan gerçekten hayret ediyor.

Ümitcan Uygun

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Steam Deck konusunda katılıyorum.

java

80+ Bronze
Ama cyberpunk istiyormuşa takıldım kardeşim o steamde varsa var steamdeki bütün oyunları oynatması lazım bu konsol Cyberpunk istemesi gayet normal.

2mApoo

80+ Silver
Bazı yerleri doğru bazı yerleri yanlış.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama amd radeon vii ile rtx 2080ti karşılaştırması kadar saçma bir şey yok. :D
okudunmu cidden
Helal karşimeee. Banada anlatsana

mental bey

80+ Bronze
Steam Deck olayina katiliyorum. Biraz mantik hatasi geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama cyberpunk istiyormuşa takıldım kardeşim o steamde varsa var steamdeki bütün oyunları oynatması lazım bu konsol Cyberpunk istemesi gayet normal.
Vega 8 ile CP 2077'de, ben FideltyFX Cas ile oynanilabilir bir seyler yapiyordum.
FSR falan cikmis bir de yeni nesil CPU ise ideal bir sekilde oynatabilir.
Proton'a ayar cekecekmis Valve. Online oyunlari falanda oynatir. Metin2 gibi.

Son düzenleme:

MehmetV2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,232
İsim
Mehmet emre börekçi
Tamamen katılmıyorum bir kaç yerde doğru konuşmuş onun dışında boş
Ayrıca gerçekten haklı hazır sistemlerde neden bile bile sorunlu ssd'ler kullanılıyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,865
Üyeler
156,532
Son üye
Aarass
Top Bottom