Neler Yeni

Elektrikli Motor Önerisi

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
Selamlaaar, iyi forumlar.
Daha öncede benzeri bir konu açmıştım fakat şuan para hazır olunca kararsızlık dönemleri başladı ve karar vermemde yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Evimi taşıyorum ve servis güzergahına uzağım bu sebeple günlük ortalama 50 KM yapabileceğim, elektrikli bir motor istiyorum. Elektrikli istememin sebebi şirkette şarja takacağım, bu sebeple elektrik giderim de olmayacak. Tabi gönül ister ki görünüşü de hoş dursun. Ava 5000, Yuki yk27 sportsman tarzı istiyordum fakat boyum 1.86 olduğu için çok küçük gelecek bana. Super soco Ve RKS arasında kaldım. bütçem şuan için ortalama 25-28 bin TL bandında.

Bu modeli 20bin TL'ye alabiliyorum. Sıfır ve ortalama 70 km kadar bir menzil sunuyor. maksimum hızı ise 55 km/s. plakası ekipmanı cart curt bana geleceği rakam ortalama 22 bin TL civarı olur.

Asıl gönlüme kaçan model ise TC modeli. Sitesinde 45 yazdığına bakmayın, 70 km hızlara çıkabiliyor ve menzili ortalama 60-70 KM arasında (TEK BATARYA İLE,2 ADET TAKILABİLİYOR.)
Konya'da oturuyorum. Ankara'da ise 21.000 TL fiyatına konulmuş bir TC modeli var fakat bataryası yok. Kuralkan'ı aradığımda 13.500 TL fiyat çektiler 1 batarya için. Pazarlık yapar daha ucuza alırım motoru fakat benzeri bir akü uydurabilir miyim, bu işler konusunda bilgisi olan var mıdır ? Duyduğuma göre jel akü yapılabiliyormuş doğruluğu nedir veya verim alabilir miyim ?

Son olarak ise bu ve buna benzer spor görünümlü tavsiye edebileceğiniz motor var mıdır ? Benzinli düşünmememin sebebi ise en az yakanın bile km'de 50 kuruş yakması. buda günlük bana 25 TL, ayda minimum 600-700 TL arası benzin gideri yapar. Ben ise günlük 50 km yol yapmak ve arada bir eşim ile oraya buraya (kısa mesafe) gidip gelmek için kullanmak istiyorum.

Tavsiyelerinizi bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hemen hatırımdan kalan bir motorcuyu da dahil edeyim , @CoNKeR

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Jel akü önermem. Şahsen RKS'yi tercih ederdim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Serkan ateş
25 bin lira iyi para insan hiç harcamak bile istemez :d

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,862
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Jel akü ve lityum arasındaki fark tam olarak nedir ?
Kısacası JEL akü eski nesil lityum akü yeni nesil.
Lityum aküler, JEL akülere göre her açıdan avantajlıdır. Lityum aküler daha uzun ömürlü, daha hafif, daha hızlı şarj deşarj olabilir ve daha çevrecidir.

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
25 bin lira iyi para insan hiç harcamak bile istemez :d
mantıklı bir yatırım olacağını düşünüyorum, her gün evde bile taksam aylık 1300 km civarı yol için maksimum 200 TL elektrik gideri var, hem de zamlardan sonraki haliyle. eşimlede cafeye, arkadaşlarımıza gitmeyi seviyoruz ve araba kullansak km'de 2 TL yakan bir arabam var ne yazık ki.

Godric1461

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
614
İsim
Godric
6 adet jel akülü elektrikli motosiklet kullandım.Şuan 50cc benzinli kullanıyorum.Elektrikli bisikleti şarjda bırakamıyorsun batarya şişiyormuş.15 gün şarj etmeden bırakamıyorsun çünkü batarya kapasitesi düşüyormuş.Extra işin çıkıyor mesafe az olduğu için gidemiyorsun.Benim gibi küçük ilçede yaşıyorsan eğer derdinden anlayan olmuyor.Ben bu sebeplerden benzinliye geçtim.Benzinlinin her yerde tamircisi var.Zaten çok az yakıyolar şu devirde bile.Vergi yok, sigorta vs yok.Extra işin çıksa koy benzini 200km yap.Ama avrupada yaşasaydım kesinlikle elektrikli kullanırdım.Siz de illa ki elektrikli alacaksanız bari jel akülü değilse lityum bataryalı olan modellerden alın.Onların bataryaları şarjda bırakmayla ve ya 15 gün şarjsız bırakmamayla vs bozulmuyor.

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kısacası JEL akü eski nesil lityum akü yeni nesil.
Lityum aküler, JEL akülere göre her açıdan avantajlıdır. Lityum aküler daha uzun ömürlü, daha hafif, daha hızlı şarj deşarj olabilir ve daha çevrecidir.
O zaman lityum daha pahalıdır sanıyorum.. kuralkan dediğim gibi 13.500 TL fiyat çekmişken motoru 17 bine bile indirmeye ikna etsem 30.500 TL'ye geliyor super soco... Gönül istiyor istemesinede cep bazen müsaade etmiyor. Örneğin 4-5 bin TL'ye jel akü ile ortalama aynı işlevi görecek başka bir yol olsa 20 bin TL'ye RKS yerine 22-24 bin lira arasına super socoyu tercih etmek isterim açıkcası ama nasıl olur memnun kalırmıyım bilgim ve tecrübem olmadığı için kararsızım

abcdefg1234

80+ Silver
Daha öncede benzeri bir konu açmıştım fakat şuan para hazır olunca kararsızlık dönemleri başladı ve karar vermemde yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. Evimi taşıyorum ve servis güzergahına uzağım bu sebeple günlük ortalama 50 KM yapabileceğim, elektrikli bir motor istiyorum. Elektrikli istememin sebebi şirkette şarja takacağım, bu sebeple elektrik giderim de olmayacak. Tabi gönül ister ki görünüşü de hoş dursun. Ava 5000, Yuki yk27 sportsman tarzı istiyordum fakat boyum 1.86 olduğu için çok küçük gelecek bana. Super soco Ve RKS arasında kaldım. bütçem şuan için ortalama 25-28 bin TL bandında.

Bu modeli 20bin TL'ye alabiliyorum. Sıfır ve ortalama 70 km kadar bir menzil sunuyor. maksimum hızı ise 55 km/s. plakası ekipmanı cart curt bana geleceği rakam ortalama 22 bin TL civarı olur.

Asıl gönlüme kaçan model ise TC modeli. Sitesinde 45 yazdığına bakmayın, 70 km hızlara çıkabiliyor ve menzili ortalama 60-70 KM arasında (TEK BATARYA İLE,2 ADET TAKILABİLİYOR.)
Konya'da oturuyorum. Ankara'da ise 21.000 TL fiyatına konulmuş bir TC modeli var fakat bataryası yok. Kuralkan'ı aradığımda 13.500 TL fiyat çektiler 1 batarya için. Pazarlık yapar daha ucuza alırım motoru fakat benzeri bir akü uydurabilir miyim, bu işler konusunda bilgisi olan var mıdır ? Duyduğuma göre jel akü yapılabiliyormuş doğruluğu nedir veya verim alabilir miyim ?

Son olarak ise bu ve buna benzer spor görünümlü tavsiye edebileceğiniz motor var mıdır ? Benzinli düşünmememin sebebi ise en az yakanın bile km'de 50 kuruş yakması. buda günlük bana 25 TL, ayda minimum 600-700 TL arası benzin gideri yapar. Ben ise günlük 50 km yol yapmak ve arada bir eşim ile oraya buraya (kısa mesafe) gidip gelmek için kullanmak istiyorum.

Ev iş arası mesafe şehir içiyse elektrikli motor alınır ve tercihim rksden yana olurdu.

Yapacağınız yol uzun yol tarzıysa elektrikli motor kesinlikle önermiyorum. 500-600TL için Canınızı tehlikeye atmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız. En sağdan gideceksiniz kamyonlar tırlar hep sıkıştıracak,bayır cıkarken hızınız düşecek ayrıca elektrikli motorla sürekli tapagaz gitmek uzun dönemde bataryayı öldürür.Uzun dönem kıyaslandığında Masrafınız benzinden daha çok olabilir.
Son olarak bu tarz motorlarda genelde gösterge fazla gösteriyor.Gösterge 50 ise gercek hız 40 falan oluyor.

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
Ev iş arası mesafe şehir içiyse elektrikli motor alınır ve tercihim rksden yana olurdu.

Yapacağınız yol uzun yol tarzıysa elektrikli motor kesinlikle önermiyorum. 500-600TL için Canınızı tehlikeye atmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız. En sağdan gideceksiniz kamyonlar tırlar hep sıkıştıracak,bayır cıkarken hızınız düşecek ayrıca elektrikli motorla sürekli tapagaz gitmek uzun dönemde bataryayı öldürür.Uzun dönem kıyaslandığında Masrafınız benzinden daha çok olabilir.
Son olarak bu tarz motorlarda genelde gösterge fazla gösteriyor.Gösterge 50 ise gercek hız 40 falan oluyor.
yapacağım yol fazlasıyla düz ve konya gibi bi ucundan diğer ucunu görebileceğiniz bir şehirde yaşıyorum. ortalama toplasak 2-4 km arası dönüşlü yolum var kalan 40 küsür km düz bir yol. şehir içi kullanacağım. aylık 500-600 TL İse benim için şuan büyük bir rakam :)

6 adet jel akülü elektrikli motosiklet kullandım.Şuan 50cc benzinli kullanıyorum.Elektrikli bisikleti şarjda bırakamıyorsun batarya şişiyormuş.15 gün şarj etmeden bırakamıyorsun çünkü batarya kapasitesi düşüyormuş.Extra işin çıkıyor mesafe az olduğu için gidemiyorsun.Benim gibi küçük ilçede yaşıyorsan eğer derdinden anlayan olmuyor.Ben bu sebeplerden benzinliye geçtim.Benzinlinin her yerde tamircisi var.Zaten çok az yakıyolar şu devirde bile.Vergi yok, sigorta vs yok.Extra işin çıksa koy benzini 200km yap.Ama avrupada yaşasaydım kesinlikle elektrikli kullanırdım.Siz de illa ki elektrikli alacaksanız bari jel akülü değilse lityum bataryalı olan modellerden alın.Onların bataryaları şarjda bırakmayla ve ya 15 gün şarjsız bırakmamayla vs bozulmuyor.
Uzun yollar için zaten aracım var. Amacım ekonomik bir çözüm ve süreklilik. Her gün şarja takarım çünkü haftanın 6 günü gidiyorum işe. Kış ayları sanıyorum bir problem olabilir oda haftada bir de olsa giderim tahminimce

CoNKeR

80+ Bronze

Merhabalar,
Çalıştığım için çok sık giremiyorum anca görebildim.
Super Soco şu anda piyasadaki en iyi elektrikli motosiklet üreticilerinden biri hatta en iyisi diyebilirim. RKS ile kıyaslanamaz. Elektrikli motor konusundaki tecrübeleri de çok daha fazla. Eski jel aküler, arabalardaki bizim benzinli motorlardaki içi jel kıvamında elektrolit ve kimyasal asit bulunan aküler. Sürekli sarjda duramazlar, soğuktan çok etkilenirler, uzun süre sarj olmadan bekleyemezler vs, bir çok örneği var. Ama Lityum iyon bataryalar ise cep telefonu bataryalarının, ya da pillerin büyük hali. daha yeni teknoloji, yukarıda bahsettiklerimden çok daha az etkilenirler.

Bahsetmiş olduğun Super soco daki Li-ion batarya 60Volt gerilim değerine ve 30A akıma sahip.
Standart aküler 12V. 5 tane 30Amperlik jel aküyü Seri olarak bağlaman lazım ki 60V elde edesin. Çok riski, ayrıca motorda bu kadar yer yok. Bu işe hiç girişmezdim(jel akü koyma fikri)

21.000₺'ye bulmuş olduğunuz TC'yi iyi incelemek lazım sadece aküsü mü bitik, yoksa farklı sorunları var mı diye. Eğer başka sorunu yoksa öyle alınabilir. Zira sürekli ve düzenli kullanılan o motorun (2018 model diye farzediyorum) daha 5-6 senelik batarya ömrü olması lazım, neden bitti? Düzenli kullanılmadı mı?

TC modeli yazılımsal sınırlandırılmış durumda ve 45'i geçmiyor diye biliyorum. TC Max modeli ise 100km'ye kadar izin veriyor. Bu konuyu netleştirin bence kuralkanı arayıp.
Son olarak elektrikli motor alınacaksa ben Super Soco tavsiye ediyorum. Çin malları arasında RKS'yi sevmeme rağmen elektrikli motor konusunda yeniler.

SAMETXT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
samet ersoy
hocam merhabalar neye karar verdiniz acaba bende böyle bir düşünce içerisindeyim ???

Top Bottom