Neler Yeni

En ideal panel?

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
VA panel mı IPS panel mı (bise daha vardı adını unuttum 😁) hangisi en ideal? Mesela şey olmasın. Mesela şu panel oyun için en iyidir ama günlük kullanım için kötüdür. Bu olmasın. her şey için kullanılsın orta olsun.
Diğer bir şey TN panel en iyi panel türü renk bakımından IPS paneldir sonra VA sonra TN olarak devam eder.Va veya Ips panel 144hz monitörler alınabilir.Tercihim IPS paneldir.

elysion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Barış Apti
Samsung Quantum Dot panelli ürünler çok iyi deneyebilirsin.

VitoScaletta

80+ Gold
va panel al renklerin canlılığı ve mükemmel görüntüye alışınca bidaha başka panele bakamazsın

EnGin-San

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Engin Erden
Instagram
ngnrdn78
Steam
327249586
Tabii ki ips ama kaliteli bir şey almanı öneririm çünkü dandik markalarda sorunlu oluyor en bariz sorun ışık sızması hele ışık sızması olan bir panelde dizi film izleyeceksen ifrit olursun demedi deme

ramazannn361

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
378
İsim
Ramazan Efe
VA panel mı IPS panel mı (bise daha vardı adını unuttum 😁) hangisi en ideal? Mesela şey olmasın. Mesela şu panel oyun için en iyidir ama günlük kullanım için kötüdür. Bu olmasın. her şey için kullanılsın orta olsun.
Ips

VitoScaletta

80+ Gold
Hocam sen çok yanlış biliyorsun :D
1588107102603.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

birisi en kısa şekilde panellerin en iyi özelliğini yazabilirmi
örnek : va: şu konuda iyi
tn : şu konuda iyi
ıps: şu konuda iyi

BariSvnc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Barış Sevinç

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Bunlar eski değerler artık çoğu eşit. Eskiden TN daha iyi ms ve parlaklıklara sahip iken şimdi eşitler. TN'nin tek artısı GTG süresi onun haricinde hiçbir artısı yok. VA ya da IPS alacaksın. IPS en mantıklısı en iyisi. VA orta.

Vitocuğum özelliklerini söyle şöyleyebilirim, ben Full CS:GO oynuyorum, tek hedefim global olmak 7/24 başında durup ortalığı kasıp kavuracağım derseniz 144 Hz 1 ms TN almak daha mantıklı olur. Bu 1 ms değer ise GTG dir. GTG nedir derseniz ise gray to gray demektir yani monitörün yapabildiği en hızlı renk geçişidir. Bu renk geçişi de griden griye olandır. Bu özellik de ekrana yansıtılan piksellerin renk geçişlerini 1 ms sürede yapıp size yansıttığını gösterir. Ek olarak genelde 1 ms gtg monitörler neredeyse 10-16 ms mprt değerine sahiptir. 1 ms diye yazılan IPS monitörler gerçekte bir 1 ms değildir. Genelde 4 GTG dirler. 1 ms yazmalarının sebebi ise şu çünkü IPS monitörler artık 1 ms mprt tepkime süresine sahip. Bu özellikler TN panellerde olmayan bir nimet. MPRT ne derseniz ise MPRT, GTG gibi bir şey değil farklı şeyler. GTG renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterirken MPRT piksellerin görünürlük süresini gösterir. Şöyle düşünün hareket eden bir cisim var ve sizin mprt süreniz yüksek bu sebepten ekranda daha çok görünüyor nesne ilerlediği halde arkasında o varmış gibi bir bulanıklık (Motion blur) oluşuyor. MPRT ne kadar düşük olursa Motion blur o kadar azalır. GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur. Fakat şunu da söyleyeyim bir IPS ve bir TN paneli yan yana koyup baktıktan sonra TN'ye bakmak bile istemezsiniz. Aradaki renk canlılığı farkı çok fazla. IPS'den vazgeçmeyin. IPS alabilecek bütçeye sahipseniz VA'da almayın. Şunu da söyleyeyim 1 ms gtg ile 4 ms gtg arasındaki farkı önceden 240 Hz 1 ms hatta 0.5 ms monitörlerde oynamış bir profesyonel oyuncu değilseniz pek hissetmezsiniz. 2-3 ms gibi düşük bir fark için TN almayın gözünüze yazık edersiniz. VA nedir? TN ve IPS'den farkı nedir derseniz. İkisinin birleşimi gibi bir şey hem TN kadar olmasa da ona yakın tepki süresine sahip hem de IPS kadar olmasa bile iyi bir renk canlılığına sahip. Şunu da unutmayın her marka MPRT özelliğini açmak için arayüzünde farklı ayarlara sahip. Mesela AOC, Acer falan bunu ULMB (Ultra Motion Blur) olarak adlandırıyor. ASUS ELMB (Extreme Low Motion Blur) olarak adlandırıyor. BenQ falan DyAc olarak adlandırıyor. Bence aralarında en başarılısı ASUS'un teknolojisi. Aşırı dikkatli profosyonel tıpki bir e-spor maçındayım gibi CS:GO oynayacağım demiyorsanız ki bence demiyorsunuz. Ben size 144 Hz IPS bir monitör almanızı öneririm. Gözünüz de keyfiniz de yerinde olsun. Technopat olsun Reddit olsun çeşitli Türk ve Yabancı forumlarda gezdim genel olarak bu bilgilere ulaştım. Bütün bu özellikleri düşünüp 144 Hz IPS almayı tercih ettim. Araştırmalarım sonucu ASUS VP249QGR monitörünü buldum, en F/P ve işini karşılayan bir monitör. Satın aldım neredeyse 3 haftadır kullanıyorum hiçbir sıkıntısı yok. G-Sync'de destekliyor. AOC 24G2U'da gayet güzel bir monitör. ASUS ile tamamen aynı monitörler tek fark AOC pivot özelliğe sahip yani her yere dönüyor, dik bile kullanabiliyorsunuz. Bunun için fazladan 300 TL verip vermemek size kalmış. Ben değmeyeceğini düşündüm ve ASUS aldım gayet memnunum. DP kablosu ile G-Sync 144 Hz güzel bir deneyim alıyorum. ELMB özelliği ile neredeyse Motion Blur kayboluyor. 1 ms kalitesini hissediyorsunuz. Bu fiyata çıkmışken TN ya da VA almanızı önermem.

VitoScaletta

80+ Gold
Bunlar eski değerler artık çoğu eşit. Eskiden TN daha iyi ms ve parlaklıklara sahip iken şimdi eşitler. TN'nin tek artısı GTG süresi onun haricinde hiçbir artısı yok. VA ya da IPS alacaksın. IPS en mantıklısı en iyisi. VA orta.

Vitocuğum özelliklerini söyle şöyleyebilirim, ben Full CS:GO oynuyorum, tek hedefim global olmak 7/24 başında durup ortalığı kasıp kavuracağım derseniz 144 Hz 1 ms TN almak daha mantıklı olur. Bu 1 ms değer ise GTG dir. GTG nedir derseniz ise gray to gray demektir yani monitörün yapabildiği en hızlı renk geçişidir. Bu renk geçişi de griden griye olandır. Bu özellik de ekrana yansıtılan piksellerin renk geçişlerini 1 ms sürede yapıp size yansıttığını gösterir. Ek olarak genelde 1 ms gtg monitörler neredeyse 10-16 ms mprt değerine sahiptir. 1 ms diye yazılan IPS monitörler gerçekte bir 1 ms değildir. Genelde 4 GTG dirler. 1 ms yazmalarının sebebi ise şu çünkü IPS monitörler artık 1 ms mprt tepkime süresine sahip. Bu özellikler TN panellerde olmayan bir nimet. MPRT ne derseniz ise MPRT, GTG gibi bir şey değil farklı şeyler. GTG renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterirken MPRT piksellerin görünürlük süresini gösterir. Şöyle düşünün hareket eden bir cisim var ve sizin mprt süreniz yüksek bu sebepten ekranda daha çok görünüyor nesne ilerlediği halde arkasında o varmış gibi bir bulanıklık (Motion blur) oluşuyor. MPRT ne kadar düşük olursa Motion blur o kadar azalır. GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur. Fakat şunu da söyleyeyim bir IPS ve bir TN paneli yan yana koyup baktıktan sonra TN'ye bakmak bile istemezsiniz. Aradaki renk canlılığı farkı çok fazla. IPS'den vazgeçmeyin. IPS alabilecek bütçeye sahipseniz VA'da almayın. Şunu da söyleyeyim 1 ms gtg ile 4 ms gtg arasındaki farkı önceden 240 Hz 1 ms hatta 0.5 ms monitörlerde oynamış bir profesyonel oyuncu değilseniz pek hissetmezsiniz. 2-3 ms gibi düşük bir fark için TN almayın gözünüze yazık edersiniz. VA nedir? TN ve IPS'den farkı nedir derseniz. İkisinin birleşimi gibi bir şey hem TN kadar olmasa da ona yakın tepki süresine sahip hem de IPS kadar olmasa bile iyi bir renk canlılığına sahip. Şunu da unutmayın her marka MPRT özelliğini açmak için arayüzünde farklı ayarlara sahip. Mesela AOC, Acer falan bunu ULMB (Ultra Motion Blur) olarak adlandırıyor. Asus ELMB (Extreme Low Motion Blur) olarak adlandırıyor. BenQ falan DyAc olarak adlandırıyor. Bence aralarında en başarılısı Asus'un teknolojisi. Aşırı dikkatli profosyonel tıpki bir e-spor maçındayım gibi CS:GO oynayacağım demiyorsanız ki bence demiyorsunuz. Ben size 144 Hz IPS bir monitör almanızı öneririm. Gözünüz de keyfiniz de yerinde olsun. Technopat olsun Reddit olsun çeşitli Türk ve Yabancı forumlarda gezdim genel olarak bu bilgilere ulaştım. Bütün bu özellikleri düşünüp 144 Hz IPS almayı tercih ettim. Araştırmalarım sonucu Asus VP249QGR monitörünü buldum, en F/P ve işini karşılayan bir monitör. Satın aldım neredeyse 3 haftadır kullanıyorum hiçbir sıkıntısı yok. G-Sync'de destekliyor. AOC 24G2U'da gayet güzel bir monitör. Asus ile tamamen aynı monitörler tek fark AOC pivot özelliğe sahip yani her yere dönüyor, dik bile kullanabiliyorsunuz. Bunun için fazladan 300 TL verip vermemek size kalmış. Ben değmeyeceğini düşündüm ve Asus aldım gayet memnunum. DP kablosu ile G-Sync 144 Hz güzel bir deneyim alıyorum. ELMB özelliği ile neredeyse Motion Blur kayboluyor. 1 ms kalitesini hissediyorsunuz. Bu fiyata çıkmışken TN ya da VA almanızı önermem.
ben sadece hikaye oyunu oynayan biriyim bide online oyunlarda sadece cs lol oynuyorum onun harici full oyun bitiriyorum benim tek istediğim aşırı güzel canlı renkler ve grafiklerin çok güzel gözükmesi ben ileride ıps panel mi tercih ediyim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
996,609
Üyeler
157,715
Son üye
emir7e
Top Bottom