Neler Yeni

Rehber Eve İnternet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-----------------------------KONUMA HOŞGELDİNİZZZ----------------------
Özellikle bu konuda araştırmalarım olduğu için [Teknik Yönünden Daha Çok Diğer Kısımlara] açmak istedim.
6 Maddede Özetledim.

------------------------------------------------------------------
1- Saçma Sapan Hediyelere Kanmayın
Zamanında Tablet hediyeli 50mpbs kampanyaya katılmıştım.Cidden kazıklandığımı hissedememiştim.O zaman küçüktüm .
Bunlardan bahsetmemin sebebi, seçeceğiniz herhangi bir İSS'den bu tarz kampanyalar olabileceği ve bu tarz hediyelere [MODEM- Ayrıca Değineceğim] [Tablet,Telefon vb. gibi] kanmayın. Zaten bu tarz hediyeli internetler ''Taahhütlü'' oluyor ki bir gün internetten ayrılmak istediğinizde karşınıza ''İndirim Bedeli'' altında bu cihazları çatır çatır bir şekilde amorti ettiriyorlar.

-----------------------------------------------------------------------------------------
2-Modem Hediyeli İnternetler
Bir iss'den örnek vereceğim,fakat diğer İSS'lerde de olabiliyor.

ÖRNEK:
1642853445950.png

Gördüğünüz gibi Pakette ''Modem ÜCRETSİZ'' ve pakette 100Mpbs yi 105TL ye satıyorlar ve TAAHHÜTSÜZ. Buradaki oyuna detaylara inip de bakalım.

DETAY:
1642854246681.png

Altı çizili yerlere bakın. Modem hediye, fakat kullandıldığı süre boyunca ve +150TL Kurulum Ücreti Var.Yani her hediyeyi de görmeden almamak lazımmış.
Yani hiçbir İSS zararına çalışmıyor. Bu konuda dikkatli olarak imzanızı atın ve rahat edin derim.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3- Altyapınıza Bakarak Alın ki Sonradan Değiştirmek İçin Uğraşmayın
Öncelikle altyapıya bakmak için seçtiğiniz İSS'nin ''Altyapı Sorgulama'' diye bir kısmı olacaktır. Oraya tıklayıp gerekli bilgileri girip ulaşabilirsiniz.
Bulamazsanız bu konunun altında yazın destek olmaya çalışırım.
Başlığın sebebi de, kimi yerde ''Turkcell Superonline'' kimi yerlerde ise ''Turk Telekom'' [Özellikle bu 2 markanın Altyapıları Bulunmaktadır ve Çoğu Taahhüdsüz İSS'ler Turk Telekom Altyapısını Kullanmaktadır, fakat istisnalar olabilir, ayrıca yine bazı Taahhüdsüz İSS'lerde ÖZELLİKLE ''Turkcell Superonline Altyapısına Özel'' gibi kampanyalar vardır. Tabi o kampanyalarda da Turkcell Superonline altyapısı uygun olanın seçmesi iyi olur. Tabi konuyu tamamen okuyup tam kararınızı verebilirsiniz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4-Her Fırsata da Kanmayın
1-2 Maddelerde bahsettim. Ayrıca şu kampanya diyip de hemen kanmayın.
Önünüze sözleşme kağıdı geldiğinde sonuna kadar okuyun,sonuçta uzun süre kullanacağımız bir hizmet.
Ben öyle yapacağım Turknet'e başvurduğumda. Taahhüdsüz bir internet olsa bile.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5-Özellikle Tahaddütsüz İnternet Seçim
Sebebi, Taahhüdsüz internetlerin 1-2 ve 4 maddelerindeki olayların daha az olması diyebilirim. Tahaddütlü internetlerde geçerli bir bahane olabiliyor ''İndirim Bedeli'' altında.
Taahhüdsüz seçecekseniz de uygun altyapılı ve çevrenize de sorun. Çevreniz derken apartman çevresini kastettim. tabii ki apartmandaki herkes aynı hızı alacak diye bir şey yok. O durumu
etkileyen faktörler de çok. Yine de hem doğru kaynaklık açısından ''İnternetteki makaleler vb. de güvenebilirsiniz ama tanıdığınız ve güvendiğiniz insana daha çok güvenin fakat 1 insana güvenmeyin. Birazdan o güvenmeyeceğini kişiye de geçeceğim.Konuya devam edelim.Yine de kendi fikirleriniz olsun, çünkü alacağınız internet size hizmet edecek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TAHADDÜTSÜZ İNTERNET ÖNERİSİ:

*TURKNET

LİNK: https://turk.net/
1642854848652.png

Avantajları:
-120TL Cayma Bedelini Karşılayan [6 Aya Bölünmüş Şekilde]
-Evinize ilk defa internet bağlatacaksanız 75TL ye kurulum hizmeti.
-Eğer evinizde geçmişte internet varsa ve sonradan geçtiyseniz [Port olduğundan dolayı] kurulum hizmeti yoktur.
-Kampanyaları Var: https://turk.net/arkadasini-getir
-Üniversitelilere de 1 ay ücretsiz internet sunuyorlar.
-GigaFiber denen çok şahane bişi var ama yer verirsem konu uzar direk linkini bıraktım. Link:
https://turk.net/gigafiber

Dezavantajları
-Taahhütsüz Seçeneği Yok
-İnternette bi ara Turknet sorunlu sorunlu diye konular popülerleşmişti diye hatırlıyorum bi de Müşteri hizmetleri kötü diyorlardı.
-Fakat son zamanlarda bu tarz kötü yorumları daha az görüyorum.

*MİLLENİCOM
LİNK: https://www.milleni.com.tr/

1642854991591.png

Avantajları:
-150TL ye kadar Cayma Bedelini Karşılıyor.
-Tahaddütlü/Taahhütsüz Seçenekleri Var.
-Bazı paketlerinde ''Kurulum'' ücretsiz
-Kampanyaları: https://www.milleni.com.tr/eviniz-icin/ek-hizmetler/mevcut-musteri/arkadasini-getir

Dezavantajları
-Fiyatları 100Mpbs hariç bence PAHALI.

-Kişisel Yorumum: Turknet daha iyi geldi, ama bu kişisel yorumumdur söyleyeyim.

*NETSPEED
1642855270252.png

LİNK: https://www.netspeed.com.tr/

Avantajları:
-Diğer İSS'lere göre daha da uygun.
94TL ye 75Mpbs
98TL ye 100Mpbs internet sunuyorlar. [VDSL]
-Fiber İnternet de sunuyorlar

Dezavantajları:
-Cayma bedelini karşılamıyorlar
-Kampanyaları zayıf geldi, diğer 2 sağlayıcıda ''Arkadaşını Getir tarzı kampanyalar var . Netspeedde de var ama daha kötü olmuş -bence. https://www.netspeed.com.tr/kampanyalar/arkadasini-getir

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6-İNTERNETİ Alırken Uygun Olanı [FİBER,ADSL,VDSL] arasından seçin.

Teknik detaylara girmeyeceğim.

Aşağıda belirttiğim seçeneklere geçmeden önce.
Altyapı sorgulamasın sonucunda hangisi çıktıysa ona tabisiniz.

FİBER:
-Fakat kısaca kalite bakımından Fiber daha iyidir. Fakat her fiber en iyisidir de değil.
-Altyapı koşulu iyi ise Fiber İnternet çok iyi alternatif olacaktır hız bakımından.

Turkcell Superonline Fiber Kullanıyorum.Arka planda Steam,Discord ve 6-7 site açıkken
-Ping olarak gayet az diyebilirim.Fiber kullananlarda bana hak verir.

VDSL:
-VDSL birçok kişi tarafından kullanılmakta. Çünkü fiyat/performans olarak en ideallerinden birisi diyebilirim.
-Fiyat uygunluğu fibere göre daha iyidir.
-Aynı hızda fiber ile kıyaslandığı zaman daha kötü pingler karşımıza çıkıyor. Fakat altyapı iyi ise asla dert etmeyin. Şuan fiber kullanıyorum.

Bu VDSL ve FİBER'in hız vb. konularında bilinen bir kaynaktan da destek almak isterseniz bu videoyu da öneririm:

ADSL:
Max 16 Mpbs destekler. Çoğu hanede de olan bir tür internettir.
Son zamanlarda 100Mpbs internetlerin ucuzlamasından tutun da 16 veya 35Mpbs internetlerin daha da pahalaşmasından muzdarip bir durum özellikle orta ve alt kesim insanlar için.
Şok'un sunduğu kampanya var 70TL ye 16Mpbs internet. Hemde TAHADDÜTSÜZ. Link: https://kurumsal.sokmarket.com.tr/sok-net
Bu durumda olup da uygun fiyata almak isteyenler için değebilir. [Çünkü Superonline gibi İSS lerde çok daha pahalı 16Mpbs internet].

ÖZETÇE: Biraz şans, biraz uğraş [Altyapınızın iyileştirmesi için mahallece Fiber isteyebilirsiniz, tabi ki iş kolay değil.Çünkü daha altyapısı iyi olmayan birçok apartman var.]
Hakkınızı arayın, bir gün nasip olur.

Konum bu kadardı, hatalarım varsa söyleyebilrisiniz. Extra eklemek istediğiniz yer varsa alıntılayın ,eklerim.
TEŞEKKÜR EDERİM

Son düzenleme:

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,856
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Eksta bir de ben ekleyeyim. Kullanıcağınız İSS'nin adının Türk Telekom olmamasına dikkat edin.

DonanımFikir

Beta Berk Bayındır 'ı Rahmetle Anıyoruz
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,587
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@alpolojix eklemek veya değiştirmek istediğin yer varsa söyleyebilirsin. Değiştiririm.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
@alpolojix eklemek veya değiştirmek istediğin yer varsa söyleyebilirsin. Değiştiririm.
Öncelikle bu kadar büyük fontlardan vazgeçebilirsin :D
Daha düzenli bir konu olsa iyi olur, Bat Script gibi olmuş. :peeposad2:

Ayrıca Taaddüt değil, Taahhüt. :peeposad:
"Taahhüdünüz" şeklinde de yumuşar. :peepo2:

Bunun haricinde teknik detaylar işin içine katıldığında daha düzgün bir tercih yapabilir kullanıcılar. Benim imzamdaki rehberleri okuyup (Özellikle VALORANT ile ilgili olanı) oralardan bir şeyler edinip internet sağlayıcılarının bağlantıları hakkında konunda bilgi verirsen çok iyi olur :D

DonanımFikir

Beta Berk Bayındır 'ı Rahmetle Anıyoruz
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,587
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle bu kadar büyük fontlardan vazgeçebilirsin :D
Daha düzenli bir konu olsa iyi olur, Bat Script gibi olmuş. :peeposad2:

Ayrıca Taaddüt değil, Taahhüt. :peeposad:
"Taahhüdünüz" şeklinde de yumuşar. :peepo2:

Bunun haricinde teknik detaylar işin içine katıldığında daha düzgün bir tercih yapabilir kullanıcılar. Benim imzamdaki rehberleri okuyup (Özellikle VALORANT ile ilgili olanı) oralardan bir şeyler edinip internet sağlayıcılarının bağlantıları hakkında konunda bilgi verirsen çok iyi olur :D
Konuyu tekrardan düzenledim, kelime hatasını azaltıp, konu başlığını renklendirdim.

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,978
İsim
Taha Efe
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,129