Neler Yeni

Excel'de yardıma ihtiyacım var

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
Arkadaşlar merhaba,

Çok kısa bir konuya değineceğim.

Excel de tekrarlanan verilerin arasina toplu olarak bir boşluk atabilir miyim?

Örn:

3434
3434
3434
3434
3535
3535
3535
3535

Bu şekilde yüzlerce farklı kod var ve her biri farkli bir şeyi temsil ediyor, bu kodlar alt alta birleşik geliyor. Tekrarlayan kodlarda her kod degistiginde arada bir bosluk olmasını istesem bunu excelden yapabilir miyim? Formül vb. bir şey var mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Armanc

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Yusuf Armanc
Evet hocam ss isteyeceğim :D. Aklıma iklokuldaki bilişim dersleri geldi bir de.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada ben bu tarz şeyleri Ctrl+c ve Ctrl+v yapıp bir alt kutuyu boş bırakarak yaparım?

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet hocam ss isteyeceğim :D. Aklıma iklokuldaki bilişim dersleri geldi bir de.

Bu arada ben bu tarz şeyleri Ctrl+c ve Ctrl+v yapıp bir alt kutuyu boş bırakarak yaparım?
Hocam problem şu, bu veriyi ben sistemden çekiyorum ve sistemden çekerken formatı öyle yapmamışlar direkt alt alta yuzlerce farklı kod geliyor yani

Hocam problem şu, bu veriyi ben sistemden çekiyorum ve sistemden çekerken formatı öyle yapmamışlar direkt alt alta yuzlerce farklı kod geliyor yani

20231030_110348.jpg

qqzeck

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
zeck
Hocam şöyle bir yöntem anlatayım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi verilerin yanına 1,3,5,7 olarak gidecek şekilde rakamları ekleyin.
Ekran görüntüsü 2023-10-30 112036.png

Daha sonra alttaki resimde yaptığım şekilde verilerin en sonuna 2,4,6,8 olarak ekleyin .
Ekran görüntüsü 2023-10-30 112204.png

Daha sonra bu sayıları küçükten büyüğe sırala yapın.
1698654633871.png

Daha sonra istediğiniz şekilde olacaktır.
Ekran görüntüsü 2023-10-30 112721.png

Daha kısa kolay bir yöntem olabilir ama ben bu şekilde biliyorum. Umarım yardımcı olur.

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam şöyle bir yöntem anlatayım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi verilerin yanına 1,3,5,7 olarak gidecek şekilde rakamları ekleyin.
Alıntıyı görüntüle

Daha sonra alttaki resimde yaptığım şekilde verilerin en sonuna 2,4,6,8 olarak ekleyin .
Alıntıyı görüntüle

Daha sonra bu sayıları küçükten büyüğe sırala yapın.
Alıntıyı görüntüle

Daha sonra istediğiniz şekilde olacaktır.
Alıntıyı görüntüle

Daha kısa kolay bir yöntem olabilir ama ben bu şekilde biliyorum. Umarım yardımcı olur.
Hocam desteğiniz için çok teşekkür ederim ama ben anlatamadım sanırım,

Aynı olan kodlar bitişik olmalı, kod değiştiğinde bir onceki kodla arasinda bir satir boşluk olmali.

Ve bu kodlardan 100lerce oldugu için tek tek yanina veri girmem gerekiyorsa tek tek satır eklemem daha kolay olacaktır

Tekrardan çok teşekkür ederim ama bana başka bir yol lazım.

qqzeck

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
zeck

Aynı olan kodlar bitişik olmalı, kod değiştiğinde bir onceki kodla arasinda bir satir boşluk olmali.

Ve bu kodlardan 100lerce oldugu için tek tek yanina veri girmem gerekiyorsa tek tek satır eklemem daha kolay olacaktır

Aynı olan kodlar için ne yapacağınızı bilmiyorum hocam. Ben farklı anladım biraz. O konuyla ilgili bir yöntem bilmiyorum malesef.

Armanc

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Yusuf Armanc
AA şu an mobildeyim test edemeyeceğim ama o kutucukların içinde bir kere boşluk t

Hocam üzgünüm cevap veremedim :).

Dahası  
Reaksiyon skoru
137
İsim
ANIL GÜDÜCÜ

Paylaştığınız görselde her 5 tekrardan sonra yeni sayıya geçiyor bu mantıklı devam ediyor ise yukarıda arkadaşın bahsetmiş olduğu sistem en kolayı olacaktır. tek tek yanına veri girmiyorsun 2 veri girip alta vuruyorsun zarten isterse binlerde verin olsun max 3-4dklık işlem. ( Ama sadece aynı sayıda tekrardan sonra sayılar değişiyorsa işe yarar)

Top Bottom