Neler Yeni

Ezan türkçe okutulmamalı mı?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,626
İsim
Ekmeleddin armut
İlgilendiği Kategoriler
Cloud gaming (Geforce now,Stadia,xCloud)
kafama hep bu soru takılıyor ezanın arapça okunmasını asla idrak edemiyorum tamamen mantıksız geliyor.
ezanı Allah indirmiyor (cebrail aracılığı ile) bir müslüman rüyasında görüp hz.muhammed'e anlatıyor
yani ezan bir ayet veya sure değil. bir çağrı mesajı bana göre sadece türkçe değil her ülkede ana diline göre okutulması lazım. atıyorum arapça bilmiyen bir insan ezanın ne anlama geldiğini bilmiyecek. sizin düşünceleriniz nelerdir?

Son düzenleme:

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Allah kuranı türkçe değil de arapça indirmiş.
Eğer bir sakınca olmasaydı peygamberimiz söylerdi.
Yüzyıllar boyunca arapça okutulmazdı.
Ancak görüyoruzki böyle bir şey yok.
O yüzden arapça devamke.

Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Mehmet Eren
kafama hep bu soru takılıyor ezanın arapça okunmasını asla idrak edemiyorum tamamen mantıksızlık.
ezanı Allah indirmiyor (cebrail aracılığı ile) bir müslüman rüyasında görüp hz.muhammed'e anlatıyor
yani ezan bir ayet veya sure değil. bir çağrı mesajı bana göre sadece türkçe değil her ülkede ana diline göre okutulması lazım. atıyorum arapça bilmiyen bir insan ezanın ne anlama geldiğini bilmiyecek
türküz, türkçe konuşuyoruz. Ezan'dan bir şey anlamıyorum. nasıl farsça veya ingilizce okunuyorsa bizde de türkçe okunulmalı.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,316
İsim
Emre
Kendine müslüman diyorsa açsın öğrensin o insan 5 tane cümle
Hem olay sadece dini değil 1400 yıllık ortak miras söz konusu

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,626
İsim
Ekmeleddin armut
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Allah kuranı türkçe değil de arapça indirmiş.
Eğer bir sakınca olmasaydı peygamberimiz söylerdi.
Yüzyıllar boyunca arapça okutulmazdı.
Ancak görüyoruzki böyle bir şey yok.
O yüzden arapça devamke.
allah kuranı o bölgede yaşıyan insanlar arapça konuştuğu için arapça indirmiş türkiye olsaydı türkçe indirecekti (tabi şu zamanda inseydi)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kendine müslüman diyorsa açsın öğrensin o insan
Hem Olay sadece dini değil 1400 yıllık ortak miras söz konusu
anlamadım?

türküz, türkçe konuşuyoruz. Ezan'dan bir şey anlamıyorum. nasıl farsça veya ingilizce okunuyorsa bizde de türkçe okunulmalı.
benimde anlatmaya çalıştığım şey o. ezan bir sure veya ayet değil bir çağrı mesajı

@kaplanharun neresi komik canım kardeşim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,929
İsim
Sir Alex Ferguson
İlgilendiği Kategoriler
Konsol, Eğitim, Yazılım-Kodlama
Öyle olsaydı Peygamberimiz herkes kendi dilinde okusun derdi burda miras var yüzyıllar boyudur böyle saçma düşüncen.

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
allah kuranı o bölgede yaşıyan insanlar arapça konuştuğu için arapça indirmiş türkiye olsaydı türkçe indirecekti (tabi şu zamanda inseydi)

anlamadım?

benimde anlatmaya çalıştığım şey o. ezan bir sure veya ayet değil bir çağrı mesajı
Bu nasıl mantık Allah aşkına?
Allah sırf peygamber arap olduğu için mi arapça indirmiş?
Hayır onlar sadece sebep kuranın arapça olmasında onlarca hikmet var ki arapça indirmiş.

groovy pancake

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
680
İsim
furkan özcan
Hayır onlar sadece sebep kuranın arapça olmasında onlarca hikmet var ki arapça indirmiş.
tamam söyle o hikmetleri

Dahası  
Reaksiyon skoru
4,626
İsim
Ekmeleddin armut
İlgilendiği Kategoriler
sizin mantığınızdada hata var o zaman allah arapça konuşulan bir yere neden almanca kuran indirmedi? biraz düşünün mantıksız geliyor değil mi

Katılıyorum müslümansa öğrensin
Öyle olsaydı Peygamberimiz herkes kendi dilinde okusun derdi burda miras var yüzyıllar boyudur böyle saçma düşüncen.
mirasdan bahsediyorsun kardeşim bu mirası anlamak için arapça bilmek gerekiyor allah kuranın hiçbir yerinde diyormu bütün müslümanlar arapça bilmek zorundadır diye?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,929
İsim
Sir Alex Ferguson
İlgilendiği Kategoriler
Konsol, Eğitim, Yazılım-Kodlama
mirasdan bahsediyorsun kardeşim bu mirası anlamak için arapça bilmek gerekiyor allah kuranın hiçbir yerinde diyormu bütün müslümanlar arapça bilmek zorundadır diye?
Bilader internet diye bir şey var mantıksız konuşuyorsun internetten rahatlıkla bakabilir hadi eskiden yaşıyordu diyelim bilen birine sorabilir imkan çok.

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
kafama hep bu soru takılıyor ezanın arapça okunmasını asla idrak edemiyorum tamamen mantıksız geliyor.
yani ezan bir ayet veya sure değil. bir çağrı mesajı bana göre sadece türkçe değil her ülkede ana diline göre okutulması lazım. atıyorum arapça bilmiyen bir insan ezanın ne anlama geldiğini bilmiyecek. sizin düşünceleriniz nelerdir?
Bunun dille bir alakası olmadığını düşünen bir ben miyim... Algı var ve her iki tarafta algıya atlıyor...

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,719
Üyeler
156,653
Son üye
luther16
Top Bottom