Neler Yeni

Rehber F/P sistem toplarken yapılan hatalar.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,904
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
En yanlış düşüncelerden birisi. ''Ben ileri de ekran kartını yükseltirim'' diyenler de var. Ama ne kadar sonra değiştireceksiniz? Ve ekran kartı pahalı bir bileşen. Şimdiki ekran kartını 2000 lira verip ileri de 3000 lira ekran kartına geçince cebinizden 5000 lira çıkmış olucak. Yapmayın, ekran kartı oyun odaklı sistemlerde en önemli parçadır. Hatta bazı canlı yayın programları da ekran kartı tabanlıdır. Ekran kartını sistemde olabildiğince iyi almaya çalışın. Örneğin:
R5 3600-B550 anakart + GTX1650s alıp saçmalamak yerine
R3 3100- B450M Anakart+ RTX2060 lı bir sistem kurmak çok daha mantıklı.
Bu ben.

Dahası  
Reaksiyon skoru
184
İsim
Kürşat
Ben cs go oyuncusu olduğum için ekran kartını değil de işlemciyi yükselttim ryzen 3 3100 den ryzen 5 3600 e bence kişiden kişiye değişir

eysis

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bildiğim halde baştan sona atlamadan okudum ellerine sağlık bilmiyen arkadaşlarımız için çok yardımcı bir rehber niteliğinde.

rookie27

80+ Gold
Elinize sağlık rehber güzel olmuş. Tek bir şey söyleyeceğim CS-GO Valorant gibi oyunları oynayan oyuncular işlemciye ağırlık verebilir.

MətRock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Yusuf bilal okumuş
1- Oyun odaklı sistemlerde ekran kartına değil işlemciye önem vermek
En yanlış düşüncelerden birisi. ''Ben ileri de ekran kartını yükseltirim'' diyenler de var. Ama ne kadar sonra değiştireceksiniz? Ve ekran kartı pahalı bir bileşen. Şimdiki ekran kartını 2000 lira verip ileri de 3000 lira ekran kartına geçince cebinizden 5000 lira çıkmış olucak. Yapmayın, ekran kartı oyun odaklı sistemlerde en önemli parçadır. Hatta bazı canlı yayın programları da ekran kartı tabanlıdır. Ekran kartını sistemde olabildiğince iyi almaya çalışın. Örneğin:
R5 3600-B550 anakart + GTX1650s alıp saçmalamak yerine
R3 3100- B450M Anakart+ RTX2060 lı bir sistem kurmak çok daha mantıklı.
2- F/P sistemlerde anakartı pahalı almak
Çok görüyoruz. Adam R3 3100, RX570 li sistem topluyor, ama anakartı gidip B550 alıyor X570 alıyor. Anakartın FPS'e etkisi yok. Oyun odaklı F/P sistemlerde anakart gereksiz pahalı alınmamalı. Özellikle dar ve orta bütçede. Örneğin:
Ryzen 3 3100-RX580+ X570 anakart yerine,
Ryzen 5 3500X- GTX1660 super/ RTX2060+ B450M anakart almak çok daha mantıklı.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
3- Gereksiz fazla depolama kullanmak, M.2 SSD şartmış gibi düşünmek
F/P sistemlerde yine çok gördüğümüz hatalardan. Adamın 5000 lira bütçesi var, gidiyor sisteme 500GB M.2 + 2TB HDD alıyor. Çok fazla video filan depolamayacaklar için 2TB çok gereksiz bir kapasite. M.2 SSD de F/P sistemlerde gereksiz. Oyun oynayacaklar için hiç bir artısı yok. 4K video edit işleriyle falan uğraşmıyorsanız Sata SSD işinizi görür.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
4- Gereksiz yere 32GB ram kullanmak.
Bu aralar çok görmeye başladık. F/P sistemlerde 32GB bellek çok gereksiz. Günümüz için 16GB ram işinizi rahat bir şekilde yeter.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
5- Gereksiz fazla güçlü PSU kullanmak
Örnek olarak adam gidiyor 1650 superli sistem topluyor PSU'yu 650w alıyor. Neden bu kadar yüksek aldın 500W rahat yeter diyoruz ''ben ileri de ekran kartımı RTX3070'e bile yükseltebilirim'' diyor. Yükselticeksin de ne zaman yükselticeksin? Yükseltmeye gittiğin zaman belki işlemcin yetmeyecek işlemciyi yükseltmen gerekicek. Elindeki anakart belki o işlemci için düşük kalıcak anakartını değiştireceksin. Belki elindeki ramler anakartla uymuyacak rami değiştireceksin. E bi zahmet PSU'yu da değiştirirsin :D
RX570, GTX1650 super, GTX1660 super, RX5500XT, RX580, RX590,RX5600XT, RTX2060 için 12V 500W verebilen bir PSU yetecektir.
RTX2060s,RX5700XT, RTX2070/s için 12V kanaldan 550/600W verebilen bir PSU yetecektir.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
5.1- Güçlü sistemleri kalitesiz PSU'Lara emanet etmek.
Benim tavsiyem bütçe çok dar olmadığı sürece kaliteli PSU'lar kullanmak. F/P bir sistemde gereksiz güçlü bir PSU kullanmak bir yanlış olduğu gibi güçlü ve üst seviye diyebileceğimiz sistemleri de kalitesiz bir PSU'ya emanet etmeyin.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
6- Asus ROG Strix gibi en tepe seviye ekran kartları şartmış gibi düşünmek
Piyasada bir çok sistem ekran kartı modeli markanın en tepe serisi diye faiş fiyatlara satılıyor. F/P sistemlerde, dar ve orta bütçede ROG Strix, Gaming X gibi tepe seviye ekran kartları gereksiz. Asus ROG 2060 almak yerine F/P bir 2060s almak daha mantıklı.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
7- Pahalı kasalar kullanmak
Amaç F/P ise sistemlerde pahalı kasalar kullanılmamalı. 5000 liraya sistem toplayan adamın 1000 liralık kasayla ne işi olur? F/P, önü mesh veya yarı mesh, metal malzemeli, egzoz fanlı bir kasa F/P bir sistemde gayet yeterlidir.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Evet dostlar, rehber şimdilik burda bitiyor. Ben sıkça yapılan hataları anlattım. Bu rehbere de bakabilirsiniz.
rehberine katılıyorum lakin ram konusunda değil evet 16 gb ram hali hazırda iş görüyor ama oki topluyorsun f/p olarak düşünüyoruz o zaman uzun süre kullanılacak bu sistem iyi bi oyun güçlü bi oyun oynadığımız zaman 16 gbın üstüne çıkabiliyor. Ben şahsen b450m ds3h kullanıyorum 8x4 kullanıyorum şuan

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,418
İsim
''Wolfred!ghT
Aklımda bir şey takıldı.Mesh gibi kasalar yani bütçemiz çok dar veya orta ise alınabilir mi yani?

OğuzKağan08

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Aklımda bir şey takıldı.Mesh gibi kasalar yani bütçemiz çok dar veya orta ise alınabilir mi yani?
Rehberi yaptığım zamanlar 300 Liraya bile hatta kampanyaları kovalarsanız 250 liraya bile önü mesh yada yarı mesh f/p hava akışı iyi olan bir kasa alabiliyordunuz. Fakat şu an piyasa o kadar allak bullak ki. Yine de 300-400 liraya kasa bulabiliyorsunuz hava akışı iyi olan ancak ucuz sistem toplayamıyorsunuz ekran kartı fiyatlarından ötürü.

MətRock

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Yusuf bilal okumuş
Rehberi yaptığım zamanlar 300 Liraya bile hatta kampanyaları kovalarsanız 250 liraya bile önü mesh yada yarı mesh f/p hava akışı iyi olan bir kasa alabiliyordunuz. Fakat şu an piyasa o kadar allak bullak ki. Yine de 300-400 liraya kasa bulabiliyorsunuz hava akışı iyi olan ancak ucuz sistem toplayamıyorsunuz ekran kartı fiyatlarından ötürü.
şuanda büşük maliyetli ama ileriye dönüp sistem sadece apu toplanabiliyor :(:cry: oda her şey içinde 4-5 bini buluyor

Top Bottom