Neler Yeni

Fan kontrolcüsü ve fan montajı hakkında yardıma ihtiyacım var.

yusakaraa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
Yuşa Kara
Instagram
creepersia
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198301028968/
Discord
yusakaraa
Selamlar, öncelikle fanlar konusunda çok az bilgim olduğunu belirtmek isterim.

DeepCool cc560 v2 kasamın 4 adet fanı var, anakartım Asus Prime B-450 m-k 2 ve üzerinde 2 fan yuvası mevcut; Cha Fan, Cpu Fan.

Fanları olması gerektiği gibi Cha fan yuvasına taktığımda düşük hızlarda ışıkları yanıp sönmeye başlıyor, sistem yük altına girdiğinde fan hızı yükseldiğinden bu durum düzeliyor. Ne denediysem düzeltemedim bir tek fanın minimum RPM'ini yükselterek çözebildim bu da sürekli yüksek hızda dönmelerine sebep oldu.

Şimdilik işlemci fanını Cha fan kısmına, kasa fanlarını Cpu fan kısmına bağladım üstüne birde Asus AI Suite üzerinden fan stop ve diğer ayarları yaptım, gerekmedikçe işlemci fanım dönmüyor (58 dereceye kadar, sonrasında dönmeye başlıyor)

Bu şekilde kullanmam şimdilik idare etsede sorun çıkartacaktır, 2 fan daha eklemeyi düşünüyorum ve fan kontrolcüm yok, fanlar birbirine bağlanarak tek sokete bağlanıyor.
Kasadaki fanlar 3pin, alacağım fanlarsa 4 pin fakat anladığım kadarıyla 3 pin fanlar 4 pin girişlere takılabiliyor, sadece PWM kontrolü olmuyor.

Uzun lafın kısası bilgisi olan arkadaşlardan bana uygun, harici güç alabilen (Molex veya Sata'dan) bir fan kontrolcüsü önerisi. Anakartımda RGB kontrolü yok fakat en azından alacağım kontrolcünün bir kumandası olmasını isterim, ileride tüm fanları RGB'ye çevirirsem vesaire diye.

Şimdiden teşekkürler.

Tefnut

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
133
İsim
John Smith

yusakaraa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru