Neler Yeni

Format atmama rağmen CPU kullanımı %100

emreusta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
emre usta
Herkese merhabalar son birkaç gündür bilgisayarım fazlasıyla yavaştı ve CPU kullanımı herhangi bir uygulama açık olmamasına rağmen %100 seviyesinde sabitti. Geçenlerde Kaspersky trojan.Win32.SEPEH.gen isimli mining virüsü tespit etti 2 kez silip yeniden başlattı ama pek bir şey değişmedi nolur nolmaz güvenli modda Malwarbytes, Kaspersky ve Norton ile tam tarama yaptım, sonuç çıkmadı. İçime kurt düştü ve temiz format attım sonucunda nedense monitörün ekranı bozuldu anlamadım(yarısı beyaza büründü). Tekrar format attım şuanlık kasayı televizyona bağladım, kontrol ettim; CPU kullanımı herhangi bir uygulama açık değilken ara sıra normal düzeylerde seyrediyorken sıklıkla %100 kullanıma ulaşıyor hala. Onun dışında en küçük eylemde hemen %100 e fırlıyor ve sabit seyrediyor. Sizce sorun nedir, ne yapmalıyım? Virüs silinmemiş olabilir mi?
Başlıca sistem özelliklerim:
Ryzen 5 5600
Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12gb
Windows 11

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Carl Johnson
Instagram
carljohnson.jpg
Ramler de sorun olabilir mi?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Herkese merhabalar son birkaç gündür bilgisayarım fazlasıyla yavaştı ve CPU kullanımı herhangi bir uygulama açık olmamasına rağmen %100 seviyesinde sabitti. Geçenlerde Kaspersky trojan.Win32.SEPEH.gen isimli mining virüsü tespit etti 2 kez silip yeniden başlattı ama pek bir şey değişmedi nolur nolmaz güvenli modda Malwarbytes, Kaspersky ve Norton ile tam tarama yaptım, sonuç çıkmadı. İçime kurt düştü ve temiz format attım sonucunda nedense monitörün ekranı bozuldu anlamadım(yarısı beyaza büründü). Tekrar format attım şuanlık kasayı televizyona bağladım, kontrol ettim; CPU kullanımı herhangi bir uygulama açık değilken ara sıra normal düzeylerde seyrediyorken sıklıkla %100 kullanıma ulaşıyor hala. Onun dışında en küçük eylemde hemen %100 e fırlıyor ve sabit seyrediyor. Sizce sorun nedir, ne yapmalıyım? Virüs silinmemiş olabilir mi?
Başlıca sistem özelliklerim:
Ryzen 5 5600
Gigabyte GTX 3060 Eagle OC 12gb
Windows 11
Formatı yeni attıysan ilk etapta işlemci sömürebilir arkada kurulumlara devam ediyor Windows.

emreusta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
emre usta
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramler de sorun olabilir mi?
Sanmıyorum. Virüsü tespit etmeden 1 gün önce başka sebepten dolayı aldığım mavi ekran hatasından dolayı şüphelenip MemTest86 ile yaklaşık 4 saatlik bir test gerçekleştirdim, sonuç temiz çıktı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Formatı yeni attıysan ilk etapta işlemci sömürebilir arkada kurulumlara devam ediyor Windows.
Bunu bilmiyordum eğer öyle bir şey varsa tahminen ne zaman biter yani kaç gün sonra kontrol etmeliyim?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Sanmıyorum. Virüsü tespit etmeden 1 gün önce başka sebepten dolayı aldığım mavi ekran hatasından dolayı şüphelenip MemTest86 ile yaklaşık 4 saatlik bir test gerçekleştirdim, sonuç temiz çıktı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bunu bilmiyordum eğer öyle bir şey varsa tahminen ne zaman biter yani kaç gün sonra kontrol etmeliyim?
Genelde sistem internete bağlı olarak birkaç saat çalışıp en az 1 kere de yeniden başlatılınca kendine geliyor.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
BIOS sıfırlayıp DOCP açıp tekrar kontrol et.

emreusta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
emre usta
BIOS sıfırlayıp DOCP açıp tekrar kontrol et.
BIOS sıfırlarsam eksi yönde bir değişiklik olur mu?

emreusta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
emre usta
Hayır neden olsun
Ramlerim 3200MHz yerine 2100MHz'de çalışıyormuş onu düzeltmiş bulundum teşekkürler.
Şuanlık CPU kısmında pek fark yok birde sadece Chrome açarak bu kadar uzun süre %100 kullanım sağlaması normal mi? Düşürmek için başka yöntem bulunmuyor mu?

Ekler

• Ekran Görüntüsü (30).png
    Ekran Görüntüsü (30).png
    222.5 KB · Hit: 50

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
AMD sitesinden auto-detect programı indirip güncellemelerini yap.

Windows güncellemelerini bir yaptır belki onu yapmaya çalışıyordur.

DISM rehber ile windows hatalarını taratabilirsin.

Hiç olmadı tekrardan başka bir USB ile microsoft sitesinden tekrar windows indirip tekrar windows kurmayı deneyebilirsin.

BIOS'un güncel değilse BIOS'unu da güncelle. BIOS güncelleyince ayarlar sıfırlanır tekrardan RAM'ler için DOCP ayarını açmayı unutma.

Dahası  
Reaksiyon skoru
101
İsim
Tufan
Aynı sistem bende var hiç öyle bir sorun yok kaynak izleyiciden işlemciyi ne kullanıyorsa adını buraya yazarmısın?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Buna tıklayarak %100 kullanılırken ekran görüntüsü alabilirsin. shift+windows+S tuşlarıyla.

1689638500192.png

emreusta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
emre usta

Ekler

• Ekran Görüntüsü (32).png
    Ekran Görüntüsü (32).png
    107.6 KB · Hit: 53