Neler Yeni

Forumun Psikolojisi Niye Bozuk Lan?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Forumda art arda psikolojisi bozulmuş insanların konu açtıklarını görüyoruz.
Dün gece buna bir örnekti. Yani art arda anlaşılmış gibi.
Eğer psikolojiniz bozuksa yapabileceğiniz alternatif eylemleri yazıyorum.

1.YouTube'daki Kendine Yardım Videoları
YouTube'da Beyhan Budak, Barış Gürkaş, Özlem Tokgöz Özsoylar gibi psikolog kanallarından işçinde bulunduğun ruh halinle ilgili videoları bulabilip izleyebilirsin. İşe yarayabilir mi, basit bir video nasıl işe yarasın diyebilirsiniz. Ben de depresyona girmiş bu hastalığı tatmış biri olarak söylüyorum videolar işe yarıyor. Kişinin kendi kendine ruh halinden çıkmasına yardımcı oluyor. Videolar ile öncelikle sağladığınız şey farkındalık. Yani içinde bulunduğunuz ruh hali hakkında daha fazla bilgi ve farkındalığa ulaşmış kendinizi daha iyi tanımış oluyorsunuz. Daha sonra evde kendi kendine yapabileceğin çözümleri sunuyorlar. İşe yarıyor mu? Evet aslında işe yarıyor. Ben not alma tekniğini kullanmıştım. Barış Gürkaş'tan gördüm bu tekniği ve ruh halimi, düşüncelerimi tanımlamada ve bunları nasıl pozitif olarak revize edeceğimi öğrenmiştim.

2.Kendine Yardım Kitapları
Bibliyoterapi kitapla kendi kendini terapi demektir. Kişisel gelişim kitaplarından birazcık farklı olarak benim gözümde daha kapsamlıdırlar. Özellikle David Burns'ün psikonet çıktıları... Okurken kendinizi daha iyi tanıyor, tanımlıyor, Dünya'da tek olmadığınızı, yaşadıklarınızın normal olduğunu anlıyorsunuz. Bunun yanında çözümleri de sunuyor elbet.
Önerdiğim kendine yardım kitapları:

• İyi Hissetmek (Depresyon)
  • Fark Et Hisset Düşün Yaşa (Depresyon)
  • Panik Atakta (Anksiyete)
  • Duygusal Çeviklik (Duygu Yönetimi)

3.Mahallenizdeki Ruh Sağlığı Birimine Başvurun
Benim gördüğüm kadarıyla her mahallenin kendi ruh sağlığı birimi var. Devlet bunu sağlıyor. Benim de mahallem de var. Psikolog, sosyal danışman, aile planlaması danışmanı gibi gibi isimleri olan birimlere başvuru sağlayabilirsiniz. Size oldukça faydası olabilir. Zira ben çok fayda gördüm.

4.Uzmana Başvurun
Özel psikiyatr veya psikolog kliniğine başvurun. Bir uzman her zaman iyidir. Eğer ki maddi durumunuz müsait değilse sorun yok. Devlet var! Ben devlet hastanesine gidiyorum. Gittiğim doktor olağan üstü müthiş bir insan. Benle 20 ila 30 dakika konuşuyor. Gerekli ilaç tedavisini düzenliyor. Ben çok faydasını gördüm. Eğer ki maddi durumunuz yeterli değil ve devlette de randevu bulamıyorsanız hastaneye gidip veya arayıp ricada bulunabilirsiniz. Durumunuzun çok kötü olduğu yardım almazsanız işin daha da kötüye gidebileceğini yeterli maddi durumunuzun olmadığını vesaire vesaire dile getirirseniz size araya bir kayıt açabilirler.

Senin gittiğin devlet iyi benimki iyi gelmezse?
Eğer ki doktorunuz sizle ilgilenmezse doktor değiştirin. O da ilgilenmiyor. O zaman kendi kendinize terapi tekniklerini kullanabilirsiniz. Mahallenizdeki sosyal hizmetler birimlerinden yardım alabilirsiniz. Eğer gerekli görülmüşse doktor yani psikiyatr ilaç yazmıştır. Siz o doktordan bir hayır görmemişseniz şöyle düşünebilirsiniz: "En azından ilacım var." Evet ilaçlar faydalı ve işe yarayan şeyler. Bu sebeple doktoru sadece ilaç kaynağı olarak görerek bardağın dolu tarafından bakabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın!

Son düzenleme:

Karl Dönitz

80+ Bronze
Ekonomik nedenler, Alım gücünün düşüklüğü.

MrJosef

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
694
İsim
Yusuf Kağan İnan
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Toplama, Telefon Önerileri
Valla bu durumda ülkede kafayı düzgün tutmak bozmaktan daha zor bence

MrJosef

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
694
İsim
Yusuf Kağan İnan
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Toplama, Telefon Önerileri
Konu açıp da benim müdahale ettiğim 3-5 tanesi harici fayda gören görmedim. Ben de ne yapılabileceğinde bahsettim.
elinize sağlık hocam illa birilerine yardımcı olur

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
elinize sağlık hocam illa birilerine yardımcı olur
Aslında zaten bilinen şeyler ama insanın aklına gelmiyor bazen. Konu açmak gibi fikirlerini duyurmak istiyor içini dökmek istiyor insan.

Besim Tibuk

80+ Gold
Ülkede genel anlamda bir kriz var ve bu krizin etkileri halkta böyle açığa çıkıyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
960,580
Üyeler
151,576
Son üye
Emre55-SS
Top Bottom