Neler Yeni

Gigabyte Secure Boot açılmıyor

notrust

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Rüzgar Baburhan
Valorant icin secure boost açıyorum csm supportu kapatıp fakat masaüstüne döndüğümde ayarlarımı kaydetmemiş oluyor bu durumu nasıl çözeceğmi bilmiyorum ne yaptıysam kaç video izlediysem olmadı çözümünü bilen lütfen ulaşsın.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,186
İsim
Emre Zengin
Valorant icin secure boost açıyorum csm supportu kapatıp fakat masaüstüne döndüğümde ayarlarımı kaydetmemiş oluyor bu durumu nasıl çözeceğmi bilmiyorum ne yaptıysam kaç video izlediysem olmadı çözümünü bilen lütfen ulaşsın.
BIOS'tan Exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun di mi? Eğer öyle yapıyorsan bu dediğim yöntemi uygula:
Secure Boot ayarlarında Secure Boot modunu başta Custom yapacaksın hocam. Kaydedip çıkmak ister misin ekranına hayır diyeceksin. Tekrardan Standart'a geçecek. Ondan sonra tekrardan Custom'a alın. Ondan da sonra Restore Factory Keys deyin. Gelen ekranda evet deyin. Sonra kaydedip çıkmak ister misin ekranında hayır deyin. Ondan sonra F10 ile kaydedip çıkın.
Not: Bu işlemden sonra sistemin siyah ekranda kalma ihtimali az da olsa var. Eğer böyle bir durum olursa anakartında BIOS Flashback özelliği varsa BIOS'u tekrar yazdıracaksın. Eğer yoksa UEFI destekli başka ekran kartı bulup öyle görüntü almayı deneyeceksin. Eğer BIOS Flashback yoksa ve UEFI destekli başka ekran kartıyla da görüntü alamazsan bu sefer anakart garantiye gönderilip tekrardan BIOS'u yazılacak.

notrust

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Rüzgar Baburhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS'tan Exit sekmesinden kaydedip çıkıyorsun di mi? Eğer öyle yapıyorsan bu dediğim yöntemi uygula:
Secure Boot ayarlarında Secure Boot modunu başta Custom yapacaksın hocam. Kaydedip çıkmak ister misin ekranına hayır diyeceksin. Tekrardan Standart'a geçecek. Ondan sonra tekrardan Custom'a alın. Ondan da sonra Restore Factory Keys deyin. Gelen ekranda evet deyin. Sonra kaydedip çıkmak ister misin ekranında hayır deyin. Ondan sonra F10 ile kaydedip çıkın.
Not: Bu işlemden sonra sistemin siyah ekranda kalma ihtimali az da olsa var. Eğer böyle bir durum olursa anakartında BIOS Flashback özelliği varsa BIOS'u tekrar yazdıracaksın. Eğer yoksa UEFI destekli başka ekran kartı bulup öyle görüntü almayı deneyeceksin. Eğer BIOS Flashback yoksa ve UEFI destekli başka ekran kartıyla da görüntü alamazsan bu sefer anakart garantiye gönderilip tekrardan BIOS'u yazılacak.
bunu bilgisayarcıya götürsem ve ona yaptırsam sorumluluk kabul edeler mi?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,186
İsim
Emre Zengin
bunu bilgisayarcıya götürsem ve ona yaptırsam sorumluluk kabul edeler mi?
Denemenden bir zarar gelmez gibi. Onlarda zaten UEFI destekli ekran kartı vardır. Senin anakart neydi bu arada?

notrust

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Rüzgar Baburhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Denemenden bir zarar gelmez gibi. Onlarda zaten UEFI destekli ekran kartı vardır. Senin anakart neydi bu arada?
r7 5800x var, ekran kartıda 3060ti bilginiz varsa ona göre deneyeyim başkan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

şimdi gider ekran falan delirriim ben :D B550M-DS3H gigabyte anakart bu arada

birde valorantı açarken sadece secure boost hatası veriyor

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,186
İsim
Emre Zengin
r7 5800x var, ekran kartıda 3060ti bilginiz varsa ona göre deneyeyim başkan.

şimdi gider ekran falan delirriim ben :D B550M-DS3H gigabyte anakart bu arada

birde valorantı açarken sadece secure boost hatası veriyor
Anakartın REV sürümü kaç? Zaten Secure Boot o yüzden hata veriyor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,186
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap