Neler Yeni

GTA 6 PC Sürümünün Gecikme Nedeni Eski Çalışan Tarafından Açıklandı.

asko56

80+ Bronze

Eski Grand Theft Auto 5 ve Red Dead Redemption 2 animatörü, Rockstar Games'in GTA 6’yı PC sürümünün neden çıkmadığını ve piyasaya sürmesinin neden bu kadar sürdüğünü açıkladı.

GTA 6 PC sürümünün gecikme nedenleri​

Rockstar Games ile GTA 5 ve RDR2 gibi oyunlarda çalışan Mike York'a göre, GTA 6'nın PC portunun biraz zaman alacak olmasının iki ana nedeni var: Neyin sattığına odaklanmak ve oyunların PC versiyonları için harcanan büyük miktarda titiz, sıkı çalışma. GTA 5, PC için çıktığında optimizasyon olarak (hafızam beni yanıltmıyorsa) büyük sıkıntılar yaşatmamıştı. Ancak bunun olması için ise PC oyuncuları, 2013’de konsollara gelen oyunu 2015 yılına kadar beklemek zorunda kalmıştı.

Mike York'a göre, PC portunun gecikme nedeninin büyük bir kısmını finansal nedenlere dayanıyor. Rockstar, GTA 6’nın Xbox ve Playstation’da ciddi miktarda satacağını biliyor ve bu alana yoğunlaşıyor. Haliyle optimizasyonlar da konsollar için yapılıyor. Mike York, GTA 5 döneminde oyunun PC versiyonunun en başından beri var olduğunu ancak tam olarak “cilalanmış” olmadığının altını çiziyor. Ona göre konsollardaki iş bitince PC tarafına yoğunlaşma süreci başlıyor.

Eski Rockstar çalışanına göre ince optimizasyonlar sonrasında başarılı konsol çıkışının ardında PC sürümü için sınırları zorlama dönemi başlıyor. Zira PC platformunda donanım sınırlamaları az olduğu için sahneler üzerinde geliştirmeler yapılabiliyor. York'a ayrıca PC portunun bu kadar uzun sürmesinin ana nedenlerinden birisini de farklı mimari ve farklı bileşenler olmasına bağlıyor. Yukarıda bulunan videodan daha fazla detaya hakim olabilirsiniz.

Son düzenleme:

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,130
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
gta 6 pcye gelene kadar (tahminimce) elimizdeki 2000 serisi kartlara sahip cihazlar bile nispeten oyun için düşük kalacak, oyunu oynatsa da tatmin etmeyecek. ps6 gelmez ama ps5 pro çıkar diye düşünüyorum yani ps5 pro alıp gta 6 beklemek bence en mantıklı seçenek en azından ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum saygılar.

asko56

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
gta 6 pcye gelene kadar (tahminimce) elimizdeki 2000 serisi kartlara sahip cihazlar bile nispeten oyun için düşük kalacak, oyunu oynatsa da tatmin etmeyecek. ps6 gelmez ama ps5 pro çıkar diye düşünüyorum yani ps5 pro alıp gta 6 beklemek bence en mantıklı seçenek en azından ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum saygılar.

Artık 2026 da kurtarmaz 2027 diyebiliriz çünkü eger eski çalışan bunu söylüyor ise ilk xbox ve ps5 de oyunu satacak sonra ps5 pro ve xbox yeni cihazına özel sürüm satacak sonra o doygunluktan sonra pc olur gibime geliyor

1721

80+ Bronze
Artık 2026 da kurtarmaz 2027 diyebiliriz çünkü eger eski çalışan bunu söylüyor ise ilk xbox ve ps5 de oyunu satacak sonra ps5 pro ve xbox yeni cihazına özel sürüm satacak sonra o doygunluktan sonra pc olur gibime geliyor
online ın gelmesi 5 yılı bulur o zaman

asko56

80+ Bronze

The Semih

80+ Silver
PC ye ayrıyetten çalışılıyor çünkü kısıtlama yok, 2027 de geleceğini düşünürsek RTX 6000 serisi olacak o zamanlar DLSS 6 felan görürüz ve oyun çok daha gerçekçi olacaktır. Günümüz kartları oyunu LOW da açar anca teknoloji çok hızlı gelişiyor.

Ayrıca 2026 da çoğu kartta Driver desteği olmayacak çok eksik konular açıyorsunuz.

asko56

80+ Bronze
PC ye ayrıyetten çalışılıyor çünkü kısıtlama yok, 2027 de geleceğini düşünürsek RTX 6000 serisi olacak o zamanlar DLSS 6 felan görürüz ve oyun çok daha gerçekçi olacaktır. Günümüz kartları oyunu LOW da açar anca teknoloji çok hızlı gelişiyor.

Ayrıca 2026 da çoğu kartta Driver desteği olmayacak çok eksik konular açıyorsunuz.
Yani kısaca deniyor oyun 2025 de konsola geliyor ise 2 sene sonra yada en erken 1 sene sonra gelir bunu teyitlenmiş oldu bazı arkadaşların konsol çıkışından 6 ay sonra pc ye gelir vs de patlamış oldu rtx 3000 serisinin altıda zor artık oda netlendi gibi bir şey 2027 de zaten anca 3000 serisi kurtarır

Yunus274

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,369
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Konsollar ve Bilgisayar Donanım
Bence en önemli detay eksik bırakılmış bunu da ben paylaşayım.

Eski Grand Theft Auto V ve Red Dead Redemption 2 animatörü, oyun geliştirmenin öncelikle PlayStation platformu için yapıldığını ve bunun sebebini "neyin daha iyi sattığına öncelik verme" olarak açıklıyor.

Genellikle, özellikle geçmişte, PlayStation büyük bir satış rekoruna sahipti. PlayStation, sahip olunması gereken konsol olarak öne çıkıyordu ve çoğu zaman diğer tüm konsolları geride bırakarak daha fazla satış yapıyordu; neredeyse herkes PlayStation üzerinde oyun oynuyordu.

Yani geliştirici, enerjisini genellikle PlayStation portu ve oyununun sorunsuz çalışmasına odaklardı. Ardından Xbox'a port etme işlemine geçerlerdi, genellikle aynı anda yapılırdı. Örneğin GTA 5 üzerinde çalıştığım dönemde, odak noktamız PS3 ve o dönemdeki Xbox'tu. Ancak PS3'e daha çok vurgu yapıyorduk, çünkü o dönemde PS3, bellek ve farklı özellikleri kullanma konusunda daha iyi bir donanıma sahipti.

Özetle Rockstar Games PS'ye öncelik verdiklerini bunu PS konsollarının hem donanımının daha iyi olmasından hem de konsol satışlarının çok yüksek olması ve oyunların en yüksek satış yaptığı platform olmasından dolayı yaptıklarını söylemiş yani diğer oyun firmalarının yaptıkları gibi.

TLPA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Talip Avcı
İçimden bir ses hackerlar GTA 6 piyasaya çıkmadan sızdıracak ve GTA 6 piyasaya erken çıkmak zorunda kalacak diyor.

Top Bottom