Neler Yeni

Hangi bölümü seçmeliyim?

emrequex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Emre blabla
Arkadaşlar peki dil de hangi meslekleri okuyabilirim? İngilizcem iyi

StrongesT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Ahmet Ceyhun BİLİR
Ben her zaman iyi olduğumu düşündüğüm ve beni heveslendiren bölümü seçtim. Şuan üniversite 1.sınıfım ve hiç pişman değilim. Bence sen de bu şekil düşünmelisin çünkü senin seçimin ve bu işi sen yapacaksın başkası değil. Bunu geçtim bir kere zevk almadığın bir alanda başarı yaratmak istemen ve bunun için gayret ve azim olması gerekir. Azim de öyle parayla alınan bir şey değil keza benim bölümüm Mekatronik ve kendimi bir yerlere taşımak, rakiplerimden önde olmak için dilimin ve bilgi birikimimin yanı sıra fark yaratmam lazım. Örnek projeler gibi. Demek istediğim, kendini ait hissettiğin alana yoğunlaşman; farkını ortaya koyarak, diğerlerinden kendini ayırman abim :)

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,581
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538

kkurt

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Kadir KURT
Arkadaşlar öğretmenim bölüm seçme formu gönderdi 1 haftada süre verdi. Aklımda sözel bölüm var ve sözeli cidden seviyorum ama çoğu kişi sözel okuyup ne olacaksın falan diyorlar ve kısmen haklılar galiba. Eşit ağırlık seçme fikri var aklımda ama matematiğim cidden çok kötü bu dönem 5 aldım matematik sınavından o kadar kötü. Ne yapmalıyım sizce? Sözel bölüm seçersem ne okuyabilirim? Yabancı dilim gayet iyi sözel ve yabancı dil gerektiren bir bölüm okuma fikrim var.
lise hayatını daha rahat geçirebilecegin bölüme yönel ilerde olurda istedigin meslek diger dalda olsa bile sınav senesi hazırlanırsın.

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Ben her zaman iyi olduğumu düşündüğüm ve beni heveslendiren bölümü seçtim. Şuan üniversite 1.sınıfım ve hiç pişman değilim. Bence sen de bu şekil düşünmelisin çünkü senin seçimin ve bu işi sen yapacaksın başkası değil. Bunu geçtim bir kere zevk almadığın bir alanda başarı yaratmak istemen ve bunun için gayret ve azim olması gerekir. Azim de öyle parayla alınan bir şey değil keza benim bölümüm Mekatronik ve kendimi bir yerlere taşımak, rakiplerimden önde olmak için dilimin ve bilgi birikimimin yanı sıra fark yaratmam lazım. Örnek projeler gibi. Demek istediğim, kendini ait hissettiğin alana yoğunlaşman; farkını ortaya koyarak, diğerlerinden kendini ayırman abim :)
eğer özel değilse hangi üniversitedesiniz acaba?

imasa32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
798
İsim
Sami Kökmen
Hiçbir şeyi yapamıyorum diye tekte pes etmemelisin. Ben de 9. sınıfta, 10. sınıfta matematikten 50 aldığım olmuştu hocanın sayesinde o da 30 luk kağıdı 50 yapmıştı ama ben pes etmedim. Üni sınavına girdim bir sene mezuna kaldım yine pes etmedim. Bu sene girdim psikoloji bölümünü kazandım. Ama tabi senin de ilgili olduğun alana yönelmen iyi olur

Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Serhat Bingöl
Gerçekten matematiği halledebileceğine inanıyorsan eşit ağırlık seçebilirsin (ki önünde daha 2 sene var ben olsam ne yapar eder matematiği hallederdim) ama yok ben uğraşamam bu saatten sonra dersen sözeli seçmen mantıklı. Dil konusuna gelirsek yks de 80 soruda iyi bir şeyler yapmak için ortalama 70 soruyu yapman lazım kendine güvenin var ise en mantıklısı dil tabii ki

emrequex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Emre blabla
Sözel ve dil arasında kaldım. Almancam hiç yok ama ingilizcem gayet iyi ne yapmalıyım sizce?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sözel ve dil arasında kaldım. Almancam hiç yok ama ingilizcem gayet iyi ne yapmalıyım sizce?
yada karar verdim eşit ağırlık seçicem 2 yıl full matematik çalışırım dershaneye falan giderim yaparım bi şekilde.

Son düzenleme:

Paterica

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Yiğit Arıcı
11. sınıf dil öğrencisiyim söylediklerimi ne kadar ciddiye alırsın bilemiyorum ama yine de yazmak istedim

öncelikle avukat,doktor vs mesleklerin sağlam bir çalışma azim ve bilgi birikimi gerektirdiğini biliyorsundur
yabancı dilin iyiyse bu işten iyi para kazanabilirsin turizm ve şirketlere bağlı olarak
mesela pandemi dönemine ülkeye turist gelmiyor ve yabancı dilden para kazanmak zorlaşıyor
eğer kendini yeterli şekilde geliştirebilirsen bir şirkette yurt dışı ile olan diyaloglarda iş görüşmelerinde dil bilgini kullanarak güzel parlar kazanabilirsin ama bu şekilde çalışana çok ihtiyaç yok her şirkete 1 tane yeterli.
üst düzey yetkililer genelde iyi bir üniversite mezunu ve dil bilgisi dil bölümü okuyan birisi kadar olmasa da günü kurtarabiliyor
yabancı dili sadece ingilizce ve almanca olarak anlamamalısın
özellikle oteller artık ingilizce biliyormusun değil arapça biliyormusun diye alıyorlar
arap müşteriyi kapmak çok önemli biliyorsundur sen eğer o adamı orada memnun edebilirsen bir daha gelme olasılığı artıyor
ve yine tatile gelen toplu guruplara ve ya zengin ailelere tercümanlık ve rehberlik yapabilirsin
ama dil işinden para kazanmak isityorsan sezonluk iş olarak değerlendirebilirsin (türkiye de)

diğer bir konu da türkiyeye bağlı kalmadan dış ülkelerde de para kazanabilirsin
kendine güvenirsen dış ülkelerde de iş bulabilir ve güzel geçinebilirsin
ama gittiğin ülkeleri iyi seçmen gerek
ırkçılık ve türk düşmanlığı vs yapan çok ülke oluyor

yani kısacası dilden para kazanmamın çok yolu var ama risk alman gerek ve şanslı olman gerek

StrongesT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Ahmet Ceyhun BİLİR
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
963,459