Neler Yeni

Hangi laptopu almalıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Berke
Hocam sizde hangi modeli var ve ne zamandan beri kullanıyorsunuz? Başka herhangi bir sorun çıkardı mı size?

Monster Abra A7 v13.2 modeli var. 4 aydır kullanıyorum başta bi gpu kullanımı konusunda sıkıntı yaşadım ondada garantiye gönderdim bios ve ec güncellediler sorunum çözüldü. Şimdiye kadar bi sorunla karşılaşmadım. Dediğim gibi fiyat performans sistemi üretiyorlar o fiyata başka markada aynı özelliklere sahip sistem bulamazsın. Ayrıca Teknoloji şans işi hangi markayı alırsan al sana defolu üründe gelebilir , sağlamda markayla alakası yok yani tamamen şans işi.

RaZeBoSs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Ali Efe
İlk olan dell kasası hakkında bir şey diyemicem bilmiyorum
Acer nitro kasası iyi değil ve işlemcisi ısınan bir işlemci
Asus olanda perfonmans sorunları var bende alacakken vazgeçmiştim
Monster olan clevo zaten ama bende aynı modeli kullanıyorum sormak istediğiniz soru varsa sorabilirsiniz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Monster Abra A7 v13.2 modeli var. 4 aydır kullanıyorum başta bi gpu kullanımı konusunda sıkıntı yaşadım ondada garantiye gönderdim bios ve ec güncellediler sorunum çözüldü. Şimdiye kadar bi sorunla karşılaşmadım. Dediğim gibi fiyat performans sistemi üretiyorlar o fiyata başka markada aynı özelliklere sahip sistem bulamazsın. Ayrıca Teknoloji şans işi hangi markayı alırsan al sana defolu üründe gelebilir , sağlamda markayla alakası yok yani tamamen şans işi.
Hocam gpu kullanımı biosla alakalı dediğiniz gibi ben kendim güncellenmiştim ama hala yeni bilgisayarları eski bios sürümü ile üretiyorlar bu gerçekten üzücü
Hocam ec nedir?

Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Berke
Monster olan clevo zaten ama bende aynı modeli kullanıyorum sormak istediğiniz soru varsa sorabilirsiniz

Hocam gpu kullanımı biosla alakalı dediğiniz gibi ben kendim güncellenmiştim ama hala yeni bilgisayarları eski bios sürümü ile üretiyorlar bu gerçekten üzücü
Hocam ec nedir?
EC, Embedded Controller olarak geçen bir mikro kontrolcü yongadır ve işletim sisteminin yapmadığı birçok işlemi üstlenir. Bunlar arasında:
  • Klavye ve diğer tuşlardan (güç tuşu, laptop kapağı gibi) gelen komutları almak ve işlemek
  • Bilgisayarı açmak ve kapamak
  • A20 hattına erişimi kontrol etmek
  • Isı ölçümü ve buna göre fan kontrolünü, CPU throttling ve aşırı ısınma durumunda acil kapatma gibi işlemleri yerine getirme
  • Gösterge LED'lerinin kontrolü
  • Pili ve pilin şarj edilmesinin kontrolü
  • Uzaktan teşhise ve ağ üzerinden iyileştirme
  • Yazılımlardan gelen CPU reset isteklerini gerçekleştirme
  • Watchdog timer kontrolü
EC Firmware de bu kontrolcünün içinde yer alan yazılımdır. Bu yazılımın güncellenmesi, yukarıda yer alan işlevlerde iyileştirme ile sonuçlanır.

Sen sorunca merak ettim biraz araştırdım :)

RaZeBoSs

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
100
İsim
Ali Efe
EC, Embedded Controller olarak geçen bir mikro kontrolcü yongadır ve işletim sisteminin yapmadığı birçok işlemi üstlenir. Bunlar arasında:
  • Klavye ve diğer tuşlardan (güç tuşu, laptop kapağı gibi) gelen komutları almak ve işlemek
  • Bilgisayarı açmak ve kapamak
  • A20 hattına erişimi kontrol etmek
  • Isı ölçümü ve buna göre fan kontrolünü, CPU throttling ve aşırı ısınma durumunda acil kapatma gibi işlemleri yerine getirme
  • Gösterge LED'lerinin kontrolü
  • Pili ve pilin şarj edilmesinin kontrolü
  • Uzaktan teşhise ve ağ üzerinden iyileştirme
  • Yazılımlardan gelen CPU reset isteklerini gerçekleştirme
  • Watchdog timer kontrolü
EC Firmware de bu kontrolcünün içinde yer alan yazılımdır. Bu yazılımın güncellenmesi, yukarıda yer alan işlevlerde iyileştirme ile sonuçlanır.

Sen sorunca merak ettim biraz araştırdım :)
Çok sağolun hocam bende bilgilenmiş oldum

FORİ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
549
İsim
Eray İstanbul
Steam
FORİ
Discord
FORİ
Merhaba dostlar,

Yakın vakitte laptop almak istediğim için seçim konusunda yardımınıza ihtiyacım var, yeni önerilere de açığım.

1.
Dell G15 5510

2.
Acer Nitro AN517-52

3.
Asus TUF fx506hcb-hn144

Alternatif olarak düşündüğüm:
Monster Abra A5 V17.2

İlk 3 seçenek arasından bir tercih yapmaya çalışıyorum. Diğer bir tercih olarak monster hakkındaki düşünceleriniz nelerdir alınabilir mi rakiplerine göre?

Dell 80w RTX 3050 kullanıyor ilk 3 seçenek arasında en yüksek watt değerine sahip, hemen arkasında Acer 75w ile geliyor aradaki 5 watt çok da önemli değil gibi görünüyor gözüme, daha sonra ASUS 60w ve Monster da 60w (Monster RTX 3050Ti kullanıyor) ekran kartlarına sahip. Aralarındaki en düşük model işlemci ise Dell'de i5 10200h ile daha sonra Acer'da i5 10300h ile. En güçlü işlemcilere ise i5 11400h ile Asus ve Monster sahip. Ana odak noktam açıkçası ekran kartı. İşlemci oyunlarda darboğaz yapmayıp ekran kartının gücünü kısıtlamazsa bana yeter. İ5 10200h ile i5 10300h ve i5 11400h arasında ciddi bir fark var mı? Değerlendirmenizi istediğim ana konu öncelikle ekran kartı, daha sonra fiyat, işlemci, ısınma sorununun çok olmaması, kronik probleminin çok olmaması. Oyun odaklı bir bilgisayar arıyorum. Bu koşullarda bana hangi laptopu önerirsiniz?
Kanka çok pis yalan dolan dönüyo burada sen en iyisi kendin araştır. Keşke daha çok zamanım olsaydı da sana araştırsaydım.

Cermenbey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,061
İsim
Semih
Monster alacak kadar hayatı seviyor musun ustaaa.

İndirime girmiş.

Bura.K

80+ Silver
Hocam ben de gördüm önerilmediğini ama gerçekten bu kadar kötü mü yahu.
Ekran kararması, hayalet ekran, anakart yanması, ısınma sorunları, performans sorunlarını saymazsak alınabilir. Tabi tüm gün servisten çıkmak istemiyorsanız.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,820
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Monsterın kasası clevo, alınmaz

Ekran kararması, hayalet ekran, anakart yanması, ısınma sorunları, performans sorunlarını saymazsak alınabilir. Tabi tüm gün servisten çıkmak istemiyorsanız.
Biraz daha abart? 2 yıldır kullanıyorum ve ısınma hariç dediğin diğer sorunların hiçbirisi ile karşılaşmadım ve karşılaşanı da görmedim. Marka karalaması yapmayın

Monster alacak kadar hayatı seviyor musun ustaaa.
Genelleme yapmayın

Son düzenleme:

Bura.K

80+ Silver
Biraz daha abart? 2 yıldır kullanıyorum ve ısınma hariç dediğin diğer sorunların hiçbirisi ile karşılaşmadım ve karşılaşanı da görmedim. Marka karalaması
Teknoloji şans işidir ki bunu çoğu mesajımda belirttim. Ben niye marka karalayım iyi misiniz arkadaş? Bende kullandım ve maksimum 1-2 haftada ısınma, ekran, performans sorunlarını ortaya çıkardı. Risk almaya değmez. Sen sınavda en yakın, en doğru olabilecek şıkkı mı şeçersin yoksa en hatalı olanı mı? Modele göre değişiklik gösterir sorunlar. Boş boş mesaj yazmayın.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,820
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Teknoloji şans işidir ki bunu çoğu mesajımda belirttim. Ben niye marka karalayım iyi misiniz arkadaş? Bende kullandım ve maksimum 1-2 haftada ısınma, ekran, performans sorunlarını ortaya çıkardı. Risk almaya değmez. Sen sınavda en yakın, en doğru olabilecek şıkkı mı şeçersin yoksa en hatalı olanı mı? Modele göre değişiklik gösterir sorunlar. Boş boş mesaj yazmayın.
Sınavda doğruya en yakın şıkkı seçmem, boş bırakırım. Binde bir veya on binde bir olasılıkla olacak olayı birisine belirtip markayı kötülemek saçmalık.

Bura.K

80+ Silver
Sınavda doğruya en yakın şıkkı seçmem, boş bırakırım. Binde bir veya on binde bir olasılıkla olacak olayı birisine belirtip markayı kötülemek saçmalık.
Markayı mı kötüledim ben?
Adamın istediği model %95 sorunlu model. O modele ithafen yazdım ki her modelinin sorunlu olmadığını bende biliyorum ancak sorunsuz modelleri dünya para. Marka karalaması veya fan boyluğu yapmam.

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,820
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Markayı mı kötüledim ben?

Adamın istediği model %95 sorunlu model. O modele ithafen yazdım ki her modelinin sorunlu olmadığını bende biliyorum ancak sorunsuz modelleri dünya para. Marka karalaması veya fan boyluğu yapmam.
Çok kesin konuşuyorsunuz o yüzden marka karaladığınızı sandım, model olarak konuşuyor iseniz boynum kıldan ince

Top Bottom