Neler Yeni

Hayatımda ilk defa bilgisayarım olacak, tavsiye verebilir misiniz?

-beratss

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
berat
Eğer diğer ekipmanlar mevcut ve nakit varsa tavsiyem sistemi sizin toplamanız ve ekran kartında ikinci ele yönelmeniz. Böylece hazır sistemlerdeki 3060-4060'lara kıyasla çok daha fazla performans alırsınız.
İşlemci tarafında 5500-5600 fazlasıyla iş görür,
Anakart olarak B550 veya B450 alınabilir, aralarındaki en temel fark PCIe jenerasyon ve lane sayısı. Geri kalanında tasarımsal değişiklikler var ve aslında pek çoğu son kullanıcının ömrü boyunca kutusu dışında görmeyeceği değerler. Burda asıl bakmanız gereken alacağınız ekran kartının PCIe jenerasyonuna göre performans farkı verip vermeyeceğidir. Genelde düşük seviye AMD ve Nvidia kartlar harici bant genişliğine bağlı darboğazlar pek olmuyor, yine de güncel sürücülere göre kontrol etmek gerekir.
Ekran kartı olarak ikinci el en mantıklısı diye düşünüyorum, fiyatları uygun olup alınabilecek modeller RTX3080, RX6800-800XT olabilir, eğer bütçe kesinlikle aşılamazsa 6750XT'de alınabilir. En başta ikamet edilen ilden kutu faturalı servis harici tamir görmemiş ve 1 yıl civarı garantisi kalmış ürünler alınabilir, sonrasında çevre illerden kutusuz ama faturalı vs şeklinde aranabilir. Bu grubun en kötüsü 6750XT sıfır alınacak bir 4060'dan %20-25 daha iyidir.
RAM tarafında çok uçmaya gerek yok, temel 2x8GB 3200MHz üstü herhangi bir ürün işi görür(çok abzürt markalara kaçmadan),
PSU içinse 500-550 watt 80+ sertifikalı modüler olmayan temel satıcısında yorumu çok olan bir şey tercih edilebilir,
Kasa bana sorarsan bu fiyat bandında yerin varsa gereksiz, uzay kurulum yapmak ve sistemin geri kalan parçalarına para ayırmak çok daha mantıklı zira kasa fiyatları gereksiz noktalara gelmiş. Beğenmez, ileride düzgün dursun istersen bi kasa eklenebilir ama ilk etapta sıkı bütçelerde bence lüks kalıyor, Şahsen ben ilk bilgisayarımı kasasız toplamıştım ve uzay kurulum çok da hoşuma gitmişti. Anakart kutusunun biraz çizilmesini dert etmez ve dikkatli kullanırsan diğer parçalara aktarabileceğin 3000 liran olur,
başlangıç için 512 bir m2 veya sata yeterli gelir, zaten temel fonksiyonu oyun oynamak olan bilgisayarlarda fazlasına gerek de yok. O uçan kaçan hızları dosya export etmek dışında nerdeyse başka hiçbir yerde kullanmıyoruz, o da taşınan cihaz da bu hızları desteklerse... Sadece SSD tarafında mümkün olduğunca bilindik markalara sadık kalmak ve QLC gibi şeytanlıklardan uzak durmak gerek. Ön belleği olursa daha da iyi olur.
Eğer spesifik ürün önerileri istersen onlara da bakarız.
Çok teşekkür ederim, İnşallah bilgisayarımı aldığımda bu söylediklerinizi dikkate alacağım

Top Bottom