Neler Yeni

Yardım HDD Bad Sector yardım

ZeosK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Eray Başyiğit
Arkadaşlar yeni sistem alacağım yeni sistemde HDD yok ve eski HDDmi takmayı düşünüyorum (yeni sistemde SSD var sadece windows onun üzerine kurulu gelir yüksek ihtimal)
Hdd sağlığı için Bad sector testi önerildi bad sector testi yaptım tertemiz gidiyordu fakat en sonlarda 9 pixellik bir hata çıktı ve benchmark testi yaptığımda test aborted hatası alıyorum bu düzeltilir mi veya yeni sisteme taksam bir zarar verir mi
1655934227066.png
1655934455261.png
1655934555969.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

bu hataları düzeltebilir miyim

mesut3467

80+ Bronze
Çeşitli yöntemler var ama önce low level format atıp tekrar taramanda fayda var.

ZeosK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Eray Başyiğit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Kutay Cantürk
HDD ölüyor. Çok takılma olur yakında. Low level deneyin ama değişeceğini sanmam.

mesut3467

80+ Bronze
Diskin tamemen boş olması ve LLF işlemi sırasında diskin kesintiye uğramaması gerekiyor. Zaten Curret Pending Sectör yeniden konumlandırma ile alakalı bir sorun. LLF ardından düzeleceğini düşünüyorum. LLF ile bad sektör giderilmesi ise şans işi bazen eski disklerde zamanla yazılımsal oluşabiliyor. LLF işlemi genelde eski HDD lere önerilen bir işlem. Stabiliteyi artırıyor.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,919
İsim
Hasan
Atıyorum HDD'nin kısayolu C ise CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutu dene. Diskinin adı farklıysa C yerine o harfi kullan sonra tekrar test et.
chkdsk C: /f /r

ZeosK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Eray Başyiğit
Hocam LFF öncesi diske sıfırlama mı lazım
Diskin tamemen boş olması ve LLF işlemi sırasında diskin kesintiye uğramaması gerekiyor. Zaten Curret Pending Sectör yeniden konumlandırma ile alakalı bir sorun. LLF ardından düzeleceğini düşünüyorum. LLF ile bad sektör giderilmesi ise şans işi bazen eski disklerde zamanla yazılımsal oluşabiliyor. LLF işlemi genelde eski HDD lere önerilen bir işlem. Stabiliteyi artırıyor.

Atıyorum HDD'nin kısayolu C ise CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp şu komutu dene. Diskinin adı farklıysa C yerine o harfi kullan sonra tekrar test et.
chkdsk C: /f /r
1TByi 2 disk olarak ayırmıştık yani bu bilgisayarda 2 disk var fakat ikiside tek harddiskten bölünme ikisinide mi yapacağım ve dediğiniz işlem tam olarak ne yapıyor

birde sizce bu hddyi yeni sistemimde kullanmalı mıyım sağlıklı olur mu?

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
Arkadaşlar yeni sistem alacağım yeni sistemde HDD yok ve eski HDDmi takmayı düşünüyorum (yeni sistemde SSD var sadece windows onun üzerine kurulu gelir yüksek ihtimal)
Hdd sağlığı için Bad sector testi önerildi bad sector testi yaptım tertemiz gidiyordu fakat en sonlarda 9 pixellik bir hata çıktı ve benchmark testi yaptığımda test aborted hatası alıyorum bu düzeltilir mi veya yeni sisteme taksam bir zarar verir mi
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

bu hataları düzeltebilir miyim
bad sector ü düzeltemezsin sadece o sectörleri kullanıma kapatabilirsin. ayrıca öyle kullanman bilgisayara zarar vermez.

ZeosK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Eray Başyiğit
bad sector ü düzeltemezsin sadece o sectörleri kullanıma kapatabilirsin. ayrıca öyle kullanman bilgisayara zarar vermez.
Yanlış anlamadıysam belli bi kısmı yani 1TB içinden %2lik kısmı sıkıntıya girmiş LFF ile düzeltmek kapatmakla aynı şey mi yoksa dediğiniz farklı bir şey mi?

mesut3467

80+ Bronze
Hayır hayır LLF dediğimiz olay bir nevi HDD yi fabrika ayarına çevirme durumu. İkiye ayrılmışsa diğer parçayıda etkilersin. Ben sadece bad sektör için önermiyorum farklı hatalarda almışssın o yüzden paylaştım.

Bad sektör artık o sektörün disk tarafından ulaşılamaması durumu. Bu çoğunlukla fiziksel bir durum oluyor yani geri döndürülemiyor. Ama bazı durumlarda yazılımsal oluştuğuda söyleniyor. Bu durumda LLF bazen işe yarıyor. Gelelim sizin durumunuza Eğer sorun LLF den sonrada devam ederse bazı programlarlar aracılığı ile bad sektör olan bölgeyi bloklayarak oaraya veri yazılmasını engelleyen bazı programlar oluyor. Onu kurarsınız. Sorun hallolur. Fakat attığınız diğer ekran görüntülerinde sorunun sadece bad sektör olmadığı görünüyor.

ZeosK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Eray Başyiğit
Hayır hayır LLF dediğimiz olay bir nevi HDD yi fabrika ayarına çevirme durumu. İkiye ayrılmışsa diğer parçayıda etkilersin. Ben sadece bad sektör için önermiyorum farklı hatalarda almışssın o yüzden paylaştım.
Şimdi dediklerinizden hangisini yapayım kafam karıştı üçünüzde farklı şeyler söylediniz veya aynı şeyler söylediniz fakat farklı yollardan, Bad Sectorde hata veren yerleri kullanıma kapatsam hatam çözülmüş olur mu? 1TB yerin %2si çok değil işimede yaramaz zaten. Diğer hatalar için LFF zorunlu mu? Tam olarak ne yapayım kafam karıştı çünkü yeni sisteme zarar vermek istemiyorum pek hani 1TBnin 500gbsini kullansam bile yeter 480gb SSDye daha çok oyunları kurmayı HDDye ise işime pek yaramayacak uygulamaları Discordudur resimleridir falan onları atmayı düşünüyorum

SeastoreKing

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
808
İsim
Ahmet Erboz
Şimdi dediklerinizden hangisini yapayım kafam karıştı üçünüzde farklı şeyler söylediniz veya aynı şeyler söylediniz fakat farklı yollardan, Bad Sectorde hata veren yerleri kullanıma kapatsam hatam çözülmüş olur mu? 1TB yerin %2si çok değil işimede yaramaz zaten. Diğer hatalar için LFF zorunlu mu? Tam olarak ne yapayım kafam karıştı çünkü yeni sisteme zarar vermek istemiyorum pek hani 1TBnin 500gbsini kullansam bile yeter 480gb SSDye daha çok oyunları kurmayı HDDye ise işime pek yaramayacak uygulamaları Discordudur resimleridir falan onları atmayı düşünüyorum
arkadaş önce lff dene diyor düzelmez ise program aracılığı ile sectörü kullanıma kapatabilirsin.

Top Bottom