Neler Yeni

[Hikaye] İnternet Firmalarının Günümüze Gelişi Ve Anlık Durumu

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Bu Yazı, Ulunay Kullanıcısından Alıntılanmıştır.

Zamanında TT, Turkcell SOL ve Uydunet'e ortak altyapı teklifi götürdü, gayet makul bir anlaşmaydı. 2 firma bunu red etti.

Bu süre zarfında kota ve AKK gibi saçma sapan şeyler çıktı. Sınırsız paket satan bir firma Turkcell'in ağlaması yüzünden kapatıldı. Türkiye internetinin temel sorunlarını Turkcell SOL kendi elleriyle yaptı...

Ardından 2009-2010 gibi TT yatırım atağına bağladı. 2015 civarına kadar akıl almaz hızla fibere abandılar. Özellikle zengin kesimlere yöneldiler. İster istemez ülkenin her caddesinden, her kara yolundan fiber geçirdiler.

4G için görüşmeler başlayınca firmalar TT'nin kendisine ait olan kablo kanlarını kullanmak istedi, TT izin vermedi. Fiberini ortaklaşmaya aç dediler TT'nin talep ettiği şartları diğer firmalar beğenmedi.

Tabii Turkcell BTK'ya ağladı. Dava açtı vs. ama eli boş kaldı. O sırada Turkcell İBB'nin firması ile anlaştı. Vodafone mobilde TT ile ortak çalışmaya başladı. Ortak baz istasyonu vs. kurdular.

Tabii SOL'ün öfkesi dinmediği için ortak altyapı adına ağlamaya devam etti.

Bu aşamadan sonra tüm olaylar patlıyor. Alternatif firmalar gün yüzüne çıktı. İnsanlar bunlara hücum etti. Turkcell SOL gene ağladı. Ardından BTK'nın baskısı arttı. TT'ye zaten baskı yapıyordu ama alternatif firmalar yüzünden aynı baskıya kendisi mağruz kaldı.

TT, BKT'dan izinsiz paket çıkaramaz, indirim yapamaz. Yatırım yapamaz hale geldi. SOL'e haksızlık olmasın dendi.

O sırada vatandaşlar baskı yaptı, AKN kalktı. TurkNet ben sınırsız upload veriyorum dedi. TT mobilde avantajlıyım dedi, Vodafone ile ortak GSM hizmeti veriyorum dedi.

Turkcell SOL tek başıma kaldı ve diğer ufak firmaları yanına çekerek ortak altyapıya abandı. Ağlamaya "devamkee"...

Sonra devam eden SAYE görüşmeleri bilinir hale geldi ve belgeleri vatandaşa açıldı. TT elindeki güç ile hem BTK'yı hem diğer firmaları dize getirdi. Yetmezmiş gibi haklı olduğunu bildiği için devlete ağladı. Devlet TT'yi haklı buldu ama yatırımların hızlanması şartını koydu çünkü 5G için treni kaçırmadan, ortalarına doğru yakalamak istiyorlar.

O sırada FTTH akını patladı zaten. Devlet büyükleri göstermelik biz buradayız diye sopa gösterince TT yeni yatırımlarını FTHH olarak yapmaya başladı. Diğer firmalar gene mağduruz dedi.

Artık 2020 yılındayız. Her 10 evin 9.4'ünde TT var...

Hikaye çok daha uzun ama parça parça yazmak zorundaydım yoksa yetmezdi. Kısacası diğer firmalar zamanında vatandaşı değil ceplerini düşündüğü için TT'nin eline kaldılar. TT'de oyunu Ramiz Dayı ve Ezel gibi oynuyor. Burada Eyşan SOL oluyor. Kenan ise TurkNet oluyor...

Vatandaşlar baskı yaptığı için artık 100 Mbps üzeri paketlerin onayı alındı veya alınmak üzere, upload konusunda çıtırından ilerleme var ama yetmez. Sıra ona gelecek.

Yazar: Ulunay - Technopat Sosyal

SOL: Superonline

Donanım Arşivi Forum - alpolojix

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İnş ülkeye 5g gelmez.
Tek diyeceğim bu.
*Prof. Dr. Selim Şeker : "İnsan vücudu, 5G ile daha önce hiç tanımadığı, hiç karşılaşmadığı türden bir radyasyona maruz kalacak "

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,916
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

FightForHonor

80+ Platinum
En İyi Cevap
33
bir şey soracağım bir video atacaktım fakat siz youtubeye girebiliyormusunuz ?

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,422
İsim
Güray
Evet cidden zararlı.
Bize zararı olmasın ben hiç internet kullanmamaya razıyım.
Düşündüğün kadar sert düşünmüyorum. Zira 5G sayesinde mesela dövülen şoför, dikkatsiz şoför tarzı şeyler sona erebilir ve otobüsün taşıyacağı yolcu sayısı artabilir çünkü bazı otobüsler direkt uzaktan jontrol edilebilir. Ya da yüzlerce KM ilerideki doktor bile senin ameliyatına katılabilir. Bence bu harika bi şey ve kesinlikle olmalı.

Ama daha 4G yi adam akıllı kullanılmadığı ve insanları, hizmeti değil kazandıklarını parayı önemseyen operatörlerin bulunduğu ülkemize hiç gelmesin daha iyi. İlk önce adam akıllı fiber ve 4G görelim.

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
İngiltere vb. ülkelerde uygulanıyor değil mi ?
Aslında şu anda amerika çin dahail bir çok ülkede var.
Hatta geçen suriyede bir köyde bile kısa süreli kullanım açıldı.
5g hızı teknolojik olarak çağ atlatabilir ama bir o kadarda tehlikeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düşündüğün kadar sert düşünmüyorum. Zira 5G sayesinde mesela dövülen şoför, dikkatsiz şoför tarzı şeyler sona erebilir ve otobüsün taşıyacağı yolcu sayısı artabilir çünkü bazı otobüsler direkt uzaktan jontrol edilebilir. Ya da yüzlerce KM ilerideki doktor bile senin ameliyatına katılabilir. Bence bu harika bi şey ve kesinlikle olmalı.

Ama daha 4G yi adam akıllı kullanılmadığı ve insanları, hizmeti değil kazandıklarını parayı önemseyen operatörlerin bulunduğu ülkemize hiç gelmesin daha iyi. İlk önce adam akıllı fiber ve 4G görelim.
Yaydığı radyasyon bizden sonraki nesillere kötü yansıyabilir.

FightForHonor

80+ Platinum
En İyi Cevap
33

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,422
İsim
Güray
Aslında şu anda amerika çin dahail bir çok ülkede var.
Hatta geçen suriyede bir köyde bile kısa süreli kullanım açıldı.
5g hızı teknolojik olarak çağ atlatabilir ama bir o kadarda tehlikeli.

Yaydığı radyasyon bizden sonraki nesillere kötü yansıyabilir.
Evet yansiyabilir ama sonuçta GDOlu besinler de gelecek nesillere kötü yansıyor. Yani insanlar açlıktan öldüğü, istese bile sağlıklı beslenemediği, köle gibi çalıştırıldığı, katledildiği bi dünyada açıkçası 5G den yiyeceğim radyasyon pek önemli değil. Eğer o tanıtım filmlerinde anlattıkları gibi bir devrimse, kesinlikle olmalı.
GDOlu besinleri tüketmek zorunda kalıyoruz ve bu kimsenin umurunda bile değil, GDOlu besinlerden tek kazananlar ise zenginler. Ama 5G ile yarın öbür gün ameliyatına ABD den bir doktor katılabilir mesela. Yani 5G GDO kadar zararlı bi şey değil diye biliyorum, üstüne GDO nun tam tersine bize de faydası olan bi şey.

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim
Videonun kısa özeti.
Kansere neden olmaz ama insan sağlığı için zararlıdır.

Evet yansiyabilir ama sonuçta GDOlu besinler de gelecek nesillere kötü yansıyor. Yani insanlar açlıktan öldüğü, istese bile sağlıklı beslenemediği, köle gibi çalıştırıldığı, katledildiği bi dünyada açıkçası 5G den yiyeceğim radyasyon pek önemli değil. Eğer o tanıtım filmlerinde anlattıkları gibi bir devrimse, kesinlikle olmalı.
GDOlu besinleri tüketmek zorunda kalıyoruz ve bu kimsenin umurunda bile değil, GDOlu besinlerden tek kazananlar ise zenginler. Ama 5G ile yarın öbür gün ameliyatına ABD den bir doktor katılabilir mesela. Yani 5G GDO kadar zararlı bi şey değil diye biliyorum, üstüne GDO nun tam tersine bize de faydası olan bi şey.
Dostum o gdolu besinler olmasa nasıl yaşayacaksın.
Nerden bulacaksın doğal yiyecek.
5g ile gdo nun ne alakası var

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,422
İsim
Güray
Videonun kısa özeti.
Kansere neden olmaz ama insan sağlığı için zararlıdır.

Dostum o gdolu besinler olmasa nasıl yaşayacaksın.
Nerden bulacaksın doğal yiyecek.
5g ile gdo nun ne alakası var
GDO sadece bir örnek, renklendirici içeren de bir sürü gıda var pazarda ama renklendirici olmasa da yine yiyecek bulabilirim. GDO yu genel bir başlık olarak düşün.

Ayrıca tek olay gıda da değil, zamanında insanlar "arabalar egzoz yayıyor gelecek nesilleri kötü etkiliyor." diye çığırtkanlık yapsaydılar herhalde hâlâ atla falan yolculuk ediyor olurduk.

Ya da sigara, sigaranın gram faydası yok, kendine çevrendekilere ve gelecek nesillere de zararı var ama yine de kullanıyoruz ve kimse onu engellemek yönünde bir adım atmıyor.
Ki bunu tartışmak da bi garip geldi şimdi, zaten 2-3 seneye görürüz 5G yi TR de zaten kaçarı yok.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,455
Üyeler
156,777
Son üye
İreoooni
Top Bottom