Neler Yeni

Hz Muhammed Hz Ayşe ile kaç yaşındayken evlendi?

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
At
Edepli bir şekilde tartışalım arkadaşlar maalesef hala kafamda netleşmedi çok ayrı kaynak düşünce var..

-nisay

80+ Bronze
Edepli bir şekilde tartışalım arkadaşlar maalesef hala kafamda netleşmedi çok ayrı kaynak düşünce var..
9 yaş rivayeti diğerlerine göre daha sağlam. kesin 9 diyemeyiz. 17 18 zannetmiyorum. 12 13 rivayetleride var yine aynı şekilde. konu biraz uzun. bunla ilgili konuşan ehli sünnet hocalara bakabilirsin konuyu güzel izah ediyolar. buradaki ''ya 9 yaşında çocukla mı evlenilir yhaaa of yobaz, ahlaksız'' yakıştırması yapan insanlardan çok iyi bilgi alacağını zannetmiyorum. eğer müslümansan konuya dair çok video var dediğim gibi. rasulullah (sav) ne yaptıysa doğru yapmıştır.
kalem suresi 4. ayet; (Sen elbette üstün bir ahlâka sahipsin.)

panda_1

80+
9 yaş rivayeti diğerlerine göre daha sağlam. kesin 9 diyemeyiz. 17 18 zannetmiyorum. 12 13 rivayetleride var yine aynı şekilde. konu biraz uzun. bunla ilgili konuşan ehli sünnet hocalara bakabilirsin konuyu güzel izah ediyolar. buradaki ''ya 9 yaşında çocukla mı evlenilir yhaaa of yobaz, ahlaksız'' yakıştırması yapan insanlardan çok iyi bilgi alacağını zannetmiyorum. eğer müslümansan konuya dair çok video var dediğim gibi. rasulullah (sav) ne yaptıysa doğru yapmıştır.
senin dediğin 9 yaş ergenliğe girdikten sonraki yaşı, cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri gömdükleri için yaşları sayılmazdı ergenliğe girildiğinde kızlıktan çıktıkları akıl baliğ oldukları için öldürülmeleri yasaktı. Dediğim gibi darünnedvede gömlek merasimi olurdu evlenme çağı (ergenliğe girdikleri)na geldikleri ilan edilip öyle yaşları sayılırdı. Şuanki gibi rüşt (reşit olma) yaşı diye bir şey yoktu ve ergenliğe giren kızlarla evlenmek normaldi bu kadar kanıta rağmen hala daha niye diretiyorsun anlamıyorum. aynı şeyden bahsediyoruz.

-nisay

80+ Bronze
senin dediğin 9 yaş ergenliğe girdikten sonraki yaşı, cahiliye döneminde kız çocuklarını diri diri gömdükleri için yaşları sayılmazdı ergenliğe girildiğinde kızlıktan çıktıkları akıl baliğ oldukları için öldürülmeleri yasaktı. Dediğim gibi darünnedvede gömlek merasimi olurdu evlenme çağı (ergenliğe girdikleri)na geldikleri ilan edilip öyle yaşları sayılırdı. Şuanki gibi rüşt (reşit olma) yaşı diye bir şey yoktu ve ergenliğe giren kızlarla evlenmek normaldi bu kadar kanıta rağmen hala daha niye diretiyorsun anlamıyorum. aynı şeyden bahsediyoruz.
aslında tam tersi sen diretiyosun. 9 yaşındaki rivayetler dediğin ve anlattığın şeylerden daha sağlam ve altı daha dolu. 9 yaş kesindir demiyorum zaten. ergen olduktan sonra yaş sayma olayı falan çok da güvenilir değil diğer hadislere göre. ikiside olabilir benim açımdan sıkıntı yok.

panda_1

80+
aslında tam tersi sen diretiyosun. 9 yaşındaki rivayetler dediğin ve anlattığın şeylerden daha sağlam ve altı daha dolu. 9 yaş kesindir demiyorum zaten. ergen olduktan sonra yaş sayma olayı falan çok da güvenilir değil diğer hadislere göre. ikiside olabilir benim açımdan sıkıntı yok.

Oriencc

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
At
O dönem çocuk gömme sadece bir kabilede varmış oda ilk çocuklarını gömüyorlarmış yani gerçek değilmiş duyduğuma göre
Mesaj otomatik birleştirildi:

Müslümanım örnek olarak hoca ismi verebilir misiniz turkiyede ki hocaların daha çok 17-18 dediğini gördüm

-nisay

80+ Bronze
Müslümanım örnek olarak hoca ismi verebilir misiniz turkiyede ki hocaların daha çok 17-18 dediğini gördüm
ebu bekir sifile bakabilirsin. gelenekçiler genelde 9u kabul ederler. 17 18 iddia edenlerin çoğu reformisttir.

panda_1

80+
O dönem çocuk gömme sadece bir kabilede varmış oda ilk çocuklarını gömüyorlarmış yani gerçek değilmiş duyduğuma göre

Peygamber efendimiz Kureyş kabilesinin haşimoğulları kolundandır Hz Aişe annemiz Kinane kabilesindendir ve bu iki kabilede dahil olmak üzere çoğu arap kabilesinde bu fiiliyat oldukça yaygındır.

bknz. https://islamansiklopedisi.org.tr/mevude
1719743235249.png

Kamina

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Senin mantığınla Peygamber, Haticeyle 55-60 yaşında evlendi o zaman. Kadınların 45 yaşından sonra menopoza girip çocuk sahibi olamadıklarını biliyoruz. Bu bağlamda Peygamberin nasıl çocukları oluyor? Bu tez tamamen hatalı.

panda_1

80+
Senin mantığınla Peygamber, Haticeyle 55-60 yaşında evlendi o zaman. Kadınların 45 yaşından sonra menopoza girip çocuk sahibi olamadıklarını biliyoruz. Bu bağlamda Peygamberin nasıl çocukları oluyor? Bu tez tamamen hatalı.
Not: Ergenliğe girme veya üremenin bitmesi insanın metobololizmasına yaşadığı yere, zaman göre değişen şeyler.
Ayrıca biz direkt 10 eklemiyoruz zaten Hz Esma'nın yaşı ile kısaylandığında direkt ortaya çıkıyor.
Not2: Hicri takvim ay yılı esaslıdır 1 yıl 355 gündür
Not3 : Hz Hatice 556 yılında doğdu 620 yılında vefat etti >>> 620-556 = 63/64 yaşında öldüğünü gösterir

Şu 2 bab ihtilafı gidecerek yeterliliktedir hala neyi karıştırıyorsunuz anlamıyorum.

Hz Fatıma (Hz Haticenin son çocuğu) 609'da, yani Hz. Peygamber (asm) 38 yaşında iken doğdu, Hz. Hatice o zaman 53 yaşlarında olmalıdır. 620 'vefat etti yani 63 yaşında olmalıdır.

“Esma yüz yaşındayken, hicretin 73. Yılında vefat etmiştir. Hicret vaktinde 27 yaşındaydı. Hz. Ayşe ablasından on yaş küçük olduğuna göre, onun da hicrette tam on yedi yaşında olması icap eder. Ayrıca Hz. Ayşe, Hz. Peygamber’den önce Cübeyr’le nişanlanmıştı. Demek evlenecek çağda bir kızdı.” bk. Hatemü’l-Enbiya Hz. Muhammed ve Hayatı, Ali Himmet Berki, Osman Keskioğlu, s. 210.
memorial.com
1719746272910.png

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği
1719746378604.png

Wikipedia
1719746424083.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Abdükadir
Kardeşiyle aralarında 10 yıl olduğunu ve yaşın ergenlikten sonra sayıldığını biliyorum sadece hadisten yola çıkalım ve direkt soruma yönelik cevap verirsen sevinirim.
Salıncakta arkadaşlarıyla oynarken annesi geliyor ve götürüyor evleniyorlar evlendikten sonra ise 3 yıl bekliyorlar daha sonra güvey yani ilişkiye giriyorlar eğer 18 yaşındaysa neden 3 yıl bekliyorlar ve bu yaşta arkadaşlarıyla parkta oynuyor?

Hop Hooop
salıkcak hikayesinin kaynağı nedir

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom