Neler Yeni

İ5 14600KF ısınma sorunu

f1vexon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
mert
ayın 20 sinde yeni bir pc aldım gamegarajdan 4070 ve i5 14600KF olan ancak oyunlara girdiğimde girdiğimde 100 dereceyi görüyor işlemci ve sıvı soğutma 10 de 100 çalışırken bille 90 80 100 arası değerler alıyor ancak pc kapanmıyor rahat birşekilde çalışıyor daha sonrasında gamegaraj destek hattını aradım ve şu cevabı aldım işlemciniz güçlü ve oyun oynarken bu derecelerde çalışması normal bir sorun yok dediler sıvı soğutucumu sordu dc240 mm dedim artık yeni nesil işlemcilerde bu değerler normal dedi boşta kaçta çalışıyor dedi 38 derece arası çalışıyor bu değeri söyledim ve bir sorun yok daha ağır oyunlar oynarkende böyle olucak herhangi bir sorun yok 101 dereceye çıkarsa sıkıntı olur onun dışında sorun olmaz oyunları ve işlemleri rahat akıcı ve kasmadan yapabiliyorsanız sorun yok dedi.
ayrıca internette benim işlemcimin bir test videosu yok bir tek video var o da bir işlemci karşılaştırma videosu ordada 100 derece olabilir deniyor
Benim sorum bu işlemci 100 derecede çalışırmı ve herhangi bir sorun olurmu ?

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven
ayın 20 sinde yeni bir pc aldım gamegarajdan 4070 ve i5 14600KF olan ancak oyunlara girdiğimde girdiğimde 100 dereceyi görüyor işlemci ve sıvı soğutma 10 de 100 çalışırken bille 90 80 100 arası değerler alıyor ancak pc kapanmıyor rahat birşekilde çalışıyor daha sonrasında gamegaraj destek hattını aradım ve şu cevabı aldım işlemciniz güçlü ve oyun oynarken bu derecelerde çalışması normal bir sorun yok dediler sıvı soğutucumu sordu dc240 mm dedim artık yeni nesil işlemcilerde bu değerler normal dedi boşta kaçta çalışıyor dedi 38 derece arası çalışıyor bu değeri söyledim ve bir sorun yok daha ağır oyunlar oynarkende böyle olucak herhangi bir sorun yok 101 dereceye çıkarsa sıkıntı olur onun dışında sorun olmaz oyunları ve işlemleri rahat akıcı ve kasmadan yapabiliyorsanız sorun yok dedi.
ayrıca internette benim işlemcimin bir test videosu yok bir tek video var o da bir işlemci karşılaştırma videosu ordada 100 derece olabilir deniyor
sıvı soğutucu o işlemci için oldukça yetersiz bi model. ayrıca arızalı bile olabilir. işlemcinin 101 dereceyi görmemesi gayet doğal çünkü amd işlemciler 94, intel işlemciler 100 dereceye kadar boost frekansında çalışır. 100 dereceye geldiği anda frekans kısıp performansını düşürür ve kendisini bi şekilde 100 derecenin altında tutmaya çalışır. sıvı soğtucunun düzgün çalıştığından emin olun, eğer düzgün çalışıyorsa o sıvı soğutucu işlemciye yetersiz geliyodur ki yüzde 99 ihtimalle o sıvı soğutucu o işlemciye yetersiz. çift fanlı büyük bir hava soğutucu bile dark flash 240mm sıvı soğutucudan fazlasıyla daha iyi performans veriyodur
Mesaj otomatik birleştirildi:

sıvı soğutucu o işlemci için oldukça yetersiz bi model. ayrıca arızalı bile olabilir. işlemcinin 101 dereceyi görmemesi gayet doğal çünkü amd işlemciler 94, intel işlemciler 100 dereceye kadar boost frekansında çalışır. 100 dereceye geldiği anda frekans kısıp performansını düşürür ve kendisini bi şekilde 100 derecenin altında tutmaya çalışır. sıvı soğtucunun düzgün çalıştığından emin olun, eğer düzgün çalışıyorsa o sıvı soğutucu işlemciye yetersiz geliyodur ki yüzde 99 ihtimalle o sıvı soğutucu o işlemciye yetersiz. çift fanlı büyük bir hava soğutucu bile dark flash 240mm sıvı soğutucudan fazlasıyla daha iyi performans veriyodur
ayrıca müşteri hizmetleri resmen kolpa sıkmış 101 dereceyi görmediği sürece sorun yok kasma donma olmuyosa sorun yok falan filan diye. şunu okuduktan sonra daha hiçbi şey almam ordan

OZAN J

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
OZAN TANKUŞ
Dark Freezer x123'ü bir şekilde 1700 anakarta i5 12600K işlemciye uyarladım. Ona rağmen 90 derece oluyordu MAX. Şimdi

thermal Right Assasin king 120 aldım.​

75 derece MAX olmuş zorlamama rağmen. Bendeki işlemci de ısınan işlemcilerden fakat Gamegaraj Biraz kolpa sıkmış. Thermal macun kısmında bi sorun olabilir. Kendiniz bakabilirseniz bakın değiştirin. Arkadaşımda i7 11000 serisi var. Onda da corshair in kalın baba soğutucusu var. onda da 90-100 derecelere kadar geliyor. Ben hem macun hem Soğutucu değiştirdim derecem değişti. Isı artışına dikkat et. MSİ afterburner aç. işlemci sıcaklıgı 40 dereceden bi an 55-70-80-90 diye gidiyorsa zaten işlemci ile soğutucu arasında yalıtım sıkıntılı. Onu bize söylesen yeterli.

keremast

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
728
İsim
okr
sıvı soğutma yetmiyor işlemciye, zaten intel işlemciler yüksek tdpli ve alev topuna dönen işlemciler. satıp 2 fanlı kaliteli bir kuletipi soğutucu alsanız bile daha iyi bir performans alırsınız. eren arkadaşın dediği gibi.

bozkan

80+ Bronze
Gamegaraj'dan topladığım sistemde bulunan MSI coreliquid 240 sıvı soğutucu yavaş yavaş işlevini yitirerek ve tıkırdama sesi giderek artarak 2 ay sonunda bozuldu. Niğde'den İstanbul'a bilgisayarı komple yollamam gerektiğini söylediler ki bizim kargo şirketleriyle böyle bir şey söz konusu dahi olamaz çünkü bilgisayar vs. demeden tangır tungur atıyorlar kargoları. Ben de kendim arctic liquid ii'ye geçtim rahat ettim.

Büyük ihtimalle sıvı soğutucu ekipmanınız düzgün monte edilmemiş ya da bozuk. sıvı soğutma ile 100 derece görmesi asla normal değil. Ya termal macun uygulaması yanlış yapıldı, ya sıvı soğutucunun işlemciye monte edilen kısmındaki jelatini sökmeyi unuttular diyeceğim ki böyle bir amatörlük yapmamışlardır diye umuyorum.

Kasanızın fotoğrafını atarsanız radyatör yanlış yönde mi monte edilmiş diye bakabiliriz.

f1vexon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ve galiba şunu fark etim fanlar ters

Ekler

• WhatsApp Image 2023-12-27 at 17.50.24.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-27 at 17.50.24.jpeg
    124 KB · Hit: 37
  • WhatsApp Image 2023-12-27 at 17.45.18.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-27 at 17.45.18.jpeg
    90.5 KB · Hit: 35

f1vexon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fanlar doğru dışardan içeri verecek şekilde konumlanmış.
anladım tamamdır

ayrıca müşteri hizmetleri resmen kolpa sıkmış 101 dereceyi görmediği sürece sorun yok kasma donma olmuyosa sorun yok falan filan diye. şunu okuduktan sonra daha hiçbi şey almam ordan
anlıyorum peki bu işlemciyi 10 gün 80 90 100 civarında kullansam sorun oluşurmu

ve hangi sıvı soğutma yada soğutma almalıyım

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven
anladım tamamdır

anlıyorum peki bu işlemciyi 10 gün 80 90 100 civarında kullansam sorun oluşurmu
Olmaz 100 derece de olsa işlemci kolay kolay bozulmaz. Sadece 100 ü gördüğü anda performansı düşmeye başlar. Daha iyi bi sıvı soğutma almanı tavsiye ederim. 360mm sıvı soğutucu sığarsa kasana lt720 alabilirsin. O işlemciye o sıvı soğutma gerçekten hiç olmamış

f1vexon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
mert
Olmaz 100 derece de olsa işlemci kolay kolay bozulmaz. Sadece 100 ü gördüğü anda performansı düşmeye başlar. Daha iyi bi sıvı soğutma almanı tavsiye ederim. 360mm sıvı soğutucu sığarsa kasana lt720 alabilirsin. O işlemciye o sıvı soğutma gerçekten hiç olmamış
kasam DLS480 yeterli olurmu

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven
kasam DLS480 yeterli olurmu
Modelin özelliklerine bi bakmak lazım hiç görmedim o kasayı. Üstte radyatör uzunluğu diye yazar kasanın özelliklerinde. Kendi sitesinden bakabilirsin

f1vexon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
mert
Modelin özelliklerine bi bakmak lazım hiç görmedim o kasayı. Üstte radyatör uzunluğu diye yazar kasanın özelliklerinde. Kendi sitesinden bakabiliyetirince yer var peki kule tipi bir soğutucu nasıl işe yararmı

Modelin özelliklerine bi bakmak lazım hiç görmedim o kasayı. Üstte radyatör uzunluğu diye yazar kasanın özelliklerinde. Kendi sitesinden bakabilirsin
baktım yeterli oluyor peki kuletipi bir soğutma alsam faydası olurmu

Son düzenleme:

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,692
İsim
Eren Güven

baktım yeterli oluyor peki kuletipi bir soğutma alsam faydası olurmu
Çok büyük bi kule tipi lazım. 14600kf yi soğutacak bi model bilmiyorum bi araştırmak lazım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,879
Üyeler
140,711
Son üye
Eko_Ekoo
Top Bottom