Neler Yeni

i9 14900K Mavi Ekran

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Tamamdır ben dediklerinizi yapıyorum atıyorum hemen.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Emre Zengin CrystalDiskMark ayarları nasıl olsun kaç gb filan

Son düzenleme:
Sorun işlemcinde aldığın hata da işlemci kaynaklıdır. İşlemcini kontrol et, yukarıda atılan minidump analizleri bayağı basit ve temel şeyler. Yüklenmeyen modüllerin çoğu işine yaramaz. Minidump analizi istiyorsan technopata bak orda 181951 ve plyra adlı 2 üye çok iyi okuyorlar mavi ekran dosyalarını. Senin yapman gereken işlemcini kontrol etmek, UV falan yaptın mı hiç?

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Sorun işlemcinde aldığın hata da işlemci kaynaklıdır. İşlemcini kontrol et, yukarıda atılan minidump analizleri bayağı basit ve temel şeyler. Yüklenmeyen modüllerin çoğu işine yaramaz. Minidump analizi istiyorsan technopata bak orda 181951 ve plyra adlı 2 üye çok iyi okuyorlar mavi ekran dosyalarını. Senin yapman gereken işlemcini kontrol etmek, UV falan yaptın mı hiç?
Hiç bir şey yapmadım. Aldım kurdum o kadar fakat mavi ekranlardan bi kurtulamadım. Eski ekran kartı bozukmuş yeni aldım ilk hatayı öyle hallettim. Şimdiki hata niye ona bakıyorum. İşlemcide hata olabilir de neyde işte 14900K ile forumlar mavi ekran katası ile kaynıyor zaten. Anakartların default ayarları tutarsız.

Hiç bir şey yapmadım. Aldım kurdum o kadar fakat mavi ekranlardan bi kurtulamadım. Eski ekran kartı bozukmuş yeni aldım ilk hatayı öyle hallettim. Şimdiki hata niye ona bakıyorum. İşlemcide hata olabilir de neyde işte 14900K ile forumlar mavi ekran katası ile kaynıyor zaten. Anakartların default ayarları tutarsız.
İşlemcini kontrol edeceksin basit. Prime95 indir teste tut.

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Mehmet Eyüp Atan

Ekler

• CDisk.png
    CDisk.png
    54.8 KB · Hit: 27
  • CDiskMark.png
    CDiskMark.png
    25.9 KB · Hit: 27
  • DDisk.png
    DDisk.png
    55 KB · Hit: 24
  • DDiskMark.png
    DDiskMark.png
    25.6 KB · Hit: 26

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,728
İsim
Emre Zengin
Sorun görünmüyor. Bir de BIOS'u bu BETA BIOS'a güncelle:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/support#bios buradan 7E07vM31(Beta version) BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7E07IMS.M31 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BIOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7E07IMS.M31 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.

Bir de bu sürücüyü indirip kur. https://download.msi.com/dvr_exe/mb/intel_DTT.zip

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Sorun görünmüyor. Bir de BIOS'u bu BETA BIOS'a güncelle:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/support#bios buradan 7E07vM31(Beta version) BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7E07IMS.M31 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BIOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7E07IMS.M31 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.

Bir de bu sürücüyü indirip kur. https://download.msi.com/dvr_exe/mb/intel_DTT.zip
BIOS sabah güncelledim betaya attığınız driverı da kurdum sabah fakat bugün o güncellemelerden sonra yine yedim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,728
İsim
Emre Zengin

ThE LoSt

80+ Gold
Sicakliktan dolayi olabilir , ayrica 14900k gibi bir islemci icin kullandiginiz sivi sogutma modeli cok kotu
Lt720 ile tanıştın mı ?

Arkadaşlar yeni sistem topladım sorum şu sistem OCCT de test yapıyorum güç testini geçiyor COU testide sıkıntı yok. Cinebench de sıkıntı yok. Fakat dün Blender benchmark açtım yaparken 2. testte pc kapandı mavi ekran verip. Unreal enginde shader renderlarken ve light buildlerken kapanıyor. clock_watchdog_timeout (101) veriyor. Minidump baktım. Ekran kartında sorun vardı onu garantiye yolladım yeni kart aldım.
Sistem şu:
Kasa: NZXT H9 Elite(3 tane NZXT Duo + 3 tane Silverstone Fan + 1 tane egzoz Fan var. Hava akışı çok iyi.)
İşlemci: Intel Core i9 14900K
İşlemci Soğutucu: DeepCool LT720 360mm
Ekran Kartı: Asus ROG Strix GeForce RTX™ 4080 16GB GDDR6X
Anakart: MSI PRO Z790-A MAX
RAM: GSKILL 64GB (2x32GB) TRIDENT Z5 BEYAZ DDR5 6000MHz CL36 1.35V
SSD: Kingston KC3000 2TB
PSU: FSP HYDRO G PRO ATX3.0 (PCIe5.0) 1000W 80PLUS GOLD

Watt mı yetersiz geliyor acaba?
Bellek modülleri ile alakalı olabilir tek kit takıp öyle deneyin

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
482
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Lt720 ile tanıştın mı ?

Bellek modülleri ile alakalı olabilir tek kit takıp öyle deneyin
Tek 16GB mi takıyım? Onla alakalıysa ne yapabilirim?

ThE LoSt

80+ Gold
Top Bottom