Neler Yeni

İntel Core Ultra vs AMD Ryzen 8000 Series

Devilll20

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
796
İsim
Rick Baba
Günümüz için evet, Ama Yeni nesil için beklentiler yüksek 😂

Aykut D.

80+ Gold

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Ryzen mimari kank Amd dicektin :d
Farketmez kral ryzen 7000 serisi derler mesela amd geçmez. Herkes amd'nin olduğunun biliyor zaten :D

Boş polemiğe gerek yok intel çekirdek frakeans yükseltip işlemci çıkartıyor hop nesil atlıyorsun. + yanında hediye olarak hem seni hem cebini ısıtıyorlar :D malum watt değerleri, fiyatı ve ısısı...

Amd'ye bakıyoruz adamlar laptopta bile intel balonunu geçtiler. Özellikle şu yapay zekalı işlemciler çok fena. İntel'e bakıyorsun laptopta yeni nesiller 100 derecelerde amd daha az güç tüketiyor daha az ısınıyor daha fazla performans veriyor.

Aynı şekil pc de de adamlar inteli tokatlıyor. Üretim sürecidir, performanstır, 3d işelmcilerdir, anakart desteği süresidir. Sam ve sav gibi teknolojilerdir. İntele bi bakıyorsun çekirdek :D

İntel amd'den daha iyi diyen adam pc'den anlamıyordur fanboyluk yapıyordur.

Aykut D.

80+ Gold
Farketmez kral ryzen 7000 serisi derler mesela amd geçmez. Herkes amd'nin olduğunun biliyor zaten :D

Boş polemiğe gerek yok intel çekirdek frakeans yükseltip işlemci çıkartıyor hop nesil atlıyorsun. + yanında hediye olarak hem seni hem cebini ısıtıyorlar :D malum watt değerleri, fiyatı ve ısısı...

Amd'ye bakıyoruz adamlar laptopta bile intel balonunu geçtiler. Özellikle şu yapay zekalı işlemciler çok fena. İntel'e bakıyorsun laptopta yeni nesiller 100 derecelerde amd daha az güç tüketiyor daha az ısınıyor daha fazla performans veriyor.

Aynı şekil pc de de adamlar inteli tokatlıyor. Üretim sürecidir, performanstır, 3d işelmcilerdir, anakart desteği süresidir. Sam ve sav gibi teknolojilerdir. İntele bi bakıyorsun çekirdek :D

Valla ne intel ne amd fanboyuyum uzun zaman sonra amd fena çıkış yaptı 2017 den beri. İntel severim fakat artık intel inişlerde şu sıralar. (Şu sıralar dediim 6 senedir inişte :D )

ApRâ

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bu arada birçok firma yapay zeka destekli işlemci üretmek için çabalıyor, Ortalık iyi kızışacak gibi duruyor. Ne kadar oyun işlemcisi olmasada.

OS'lerin de tam anlamıyla buna dahil olmasıyla yakın gelecekte OS'lerin önemi de daha büyük artabilir.

Sadece bunlar olsa iyi "L3 Cache" de hala AFK Intel :ROFLMAO: Pazarı payını hala, 2008 falan sanıyor olabilirler şakasız.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Valla ne intel ne amd fanboyuyum uzun zaman sonra amd fena çıkış yaptı 2017 den beri. İntel severim fakat artık intel inişlerde şu sıralar. (Şu sıralar dediim 6 senedir inişte :D )
Aynen öyle mesela millet niye ekran kartında nvidia tercih ediyor çünkü adamların vermiş oldukları teknoloji çok iyi 3090 ile 4090 arasında dağlar kadar fark var. Adamlar çalışıyor fiyatları pahalı ama bütçen varsa yapıştır yoksa amd he o da kötü değil ama nvidia her zaman bir iki adım daha önde.

Aynı şey işlemciler içinde geçerli hani intelin daha bir şey yaptığını görmedik. Bu yüzden işlemci alacaksam amd.
Şuanda 8000 serisi işlemcileri 15. nesile göre daha çok merak ediyorum mesela çünkü intelin bir şey getirdiği yok ama amd birşeyler yapmaya çalışıyor. Özellikle 8000 serisinde ısı değerlerinin düşeceğini düşünüyorum.

Aykut D.

80+ Gold
Aynen öyle mesela millet niye ekran kartında nvidia tercih ediyor çünkü adamların vermiş oldukları teknoloji çok iyi 3090 ile 4090 arasında dağlar kadar fark var. Adamlar çalışıyor fiyatları pahalı ama bütçen varsa yapıştır yoksa amd he o da kötü değil ama nvidia her zaman bir iki adım daha önde.

Aynı şey işlemciler içinde geçerli hani intelin daha bir şey yaptığını görmedik. Bu yüzden işlemci alacaksam amd.
Şuanda 8000 serisi işlemcileri 15. nesile göre daha çok merak ediyorum mesela çünkü intelin bir şey getirdiği yok ama amd birşeyler yapmaya çalışıyor. Özellikle 8000 serisinde ısı değerlerinin düşeceğini düşünüyorum.
Amd de hiç wattman yemedim ama usandırıcı birşeydir muhtemelen.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Amd de hiç wattman yemedim ama usandırıcı birşeydir muhtemelen.
Ben 5 amd kar 2 nvidia kart kullandım. Sapphire hariç wattman yediğim kart yok niye verdiğini anlamadım yani. Birde msi kartım vardı rgb uygulaması vardı onu indirince wattman veriyordu onun dışında sorun yaşamadım. (amd alacaksam sapphire hariç hepsini alınırım)

Şuanda da amd kullanıyorum xfx merc rx6800. Oyun bi kaç program arada video kayıt yapıyorum bunlar dışında pc de yaptığım bir şey yok zaten onun için kart alırken f/p olanlara bakıyorum nvidia bütçemi aşıyor genelde birde muadili kartın vram'i az oluyor onun için amd alıyorum hata da almadım hiç ilerde kart yükseltirsem büyük ihtimalle yine amd alırım çünkü bütçeme daha uygun ve amd daha üzmedi beni

Aykut D.

80+ Gold
Ben 5 amd kar 2 nvidia kart kullandım. Sapphire hariç wattman yediğim kart yok niye verdiğini anlamadım yani. Birde msi kartım vardı rgb uygulaması vardı onu indirince wattman veriyordu onun dışında sorun yaşamadım. (amd alacaksam sapphire hariç hepsini alınırım)

Şuanda da amd kullanıyorum xfx merc rx6800. Oyun bi kaç program arada video kayıt yapıyorum bunlar dışında pc de yaptığım bir şey yok zaten onun için kart alırken f/p olanlara bakıyorum nvidia bütçemi aşıyor genelde birde muadili kartın vram'i az oluyor onun için amd alıyorum hata da almadım hiç ilerde kart yükseltirsem büyük ihtimalle yine amd alırım çünkü bütçeme daha uygun ve amd daha üzmedi beni
Watmanı elektirik kesildiğinde yaşadım onun dışında yemedim. Bu kadar kalitesiz kartta yemediğime dua etmeliyimç Kart : Biostar RX560 4gb Gddr5 tek fan
Mesaj otomatik birleştirildi:

Watmanı elektirik kesildiğinde yaşadım onun dışında yemedim. Bu kadar kalitesiz kartta yemediğime dua etmeliyimç Kart : Biostar RX560 4gb Gddr5 tek fan
Watmana düzgün olmayan bios ayarlarıda sebep olabiliyor.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,979
İsim
Sinan Aba
Mesaj otomatik birleştirildi:

Watmana düzgün olmayan bios ayarlarıda sebep olabiliyor.
Valla sapphire içinde en iyi kart diyorlar ama görüyoruz :D .
Elektirik gidence gelen uyarı sadece, wattman hatası değil. wattman filan diyor ama uyarı yani bi sıkıntı yaşatmaz o.
Dua edilecek bir şey yok çünkü watman kart hatası gibi görünsede donanım uyumsuzluğundan gelen bir hata bunu amd kendi sayfasında söylüyor aha geçen gün biri ram'ini değiştirdi wattman hatası gitti. Aynı zamanda windows ve kurduğun ekran kartına etki eden uygulamalarda hata almana neden olabiliyor.

Amd alcaksan öncelik Red devil>Xfx, Asus>Power color en düşük model>sapphire ben böyle tercih ediyorum.
Yeni 7000 sersinde hellhoundlar da iyi duruyor onu da ikinci sıraya eklenebilir ama daha denemedim.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Tyler
LAPTOP İÇİN AMD TERCİH EDİLİR
INTEL= ÇÖP
Intel işlemcili (13500h) laptopum var 150 w elektrik çekiyor 95 derecede geziyor 105 dereceye dayanıyor. oyun oynarken çok fazla ısınınca kendini yavaşlatıyor. Kendini yavaşlatınca ekran kartı 4050 içinde darboğaz yapıyor kitliyor.
Ayrıca şarjdan çıkardığın an google oyunlarınde bile çok fazla kasıyorken pil ömrü max. 1.30-2.00 saat dayanıyor. AMD kullanan arkadaşlarım pilde kullanırken max. 6-8 saat arası pil ömrü görürken benim her saat başı prizde takıp şarjımın dolmasını beklemek zoruma gidiyor. İndirime girdiği için istemeyerek aldım ama çok pişmanım.

INTEL = Çok fazla elektrik çekme + 100° ISI + Çektiği elektriğe göre yavaş çalışma + Pil Ömrü + Çok yüksek hızlarda fan çalışması ( Kütüphanede uçak motoru etkisi yaratıyor ) + Güncel seride olsa ddr5 desteği vermeyip kullanıcıya eski nesil ddr4 platformunu kitliyor. (12500h-135500h ddr5 imkanı olmasına rağmen ıntel ddr5 desteklemeyip, eski nesil ddr4 le beraber sunuyor.)

GÜNCEL SERİDE BİLE BU DENEYİMLER BİLE BAŞLI BAŞINA BÜYÜK BİR PROBLEM. LAPTOP TARAFINDA ŞİDDETLE INTEL ONERMEM.

Tüm bunlara rağmen umarım hala Intel fanlığı yapmazsınız. Laptop alıcak çevrenize kesinlikle Intel aldırtmayın.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,022
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse
Top Bottom