Neler Yeni

İntel i5 12400F Isınma Sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emin
Herkese merhaba,

Bir süre önce aşağıda paylaştığım şekilde bir kasa topladım. Performans olarak gayet memnunum ancak işlemcimde ısınma sorunları var. Oyun oynarken 80 derecelere kadar çıkarken herhangi bir şey yapmazken internette gezinirken bile 50 derecelere kadar çıktığı oluyor. 12400F işlemcisinin yanında gelen soğutucuyu kullanıyorum ve toplanırken sorun olacağını düşündüğüm için kasayı açıp inceledim ancak herhangi bir sorun bulamadım. İşlemci macunu çekilmişti ve kasa fanının etiketi çıkartılıp düzgün şekilde monte edilmişti. Bunlara rağmen bu sıcaklıklara ulaşması normal mi? Soğutucu yada hava akışı daha iyi olan bir kasa alırsam ne kadar işe yarar?

İşlemci
Anakart
Ram
Fan
Power Supply
SSD
Kasa

Gözlemci⚔️

80+ Bronze
Herkese merhaba,

Bir süre önce aşağıda paylaştığım şekilde bir kasa topladım. Performans olarak gayet memnunum ancak işlemcimde ısınma sorunları var. Oyun oynarken 80 derecelere kadar çıkarken herhangi bir şey yapmazken internette gezinirken bile 50 derecelere kadar çıktığı oluyor. 12400F işlemcisinin yanında gelen soğutucuyu kullanıyorum ve toplanırken sorun olacağını düşündüğüm için kasayı açıp inceledim ancak herhangi bir sorun bulamadım. İşlemci macunu çekilmişti ve kasa fanının etiketi çıkartılıp düzgün şekilde monte edilmişti. Bunlara rağmen bu sıcaklıklara ulaşması normal mi? Soğutucu yada hava akışı daha iyi olan bir kasa alırsam ne kadar işe yarar?

İşlemci
Anakart
Ram
Fan
Power Supply
SSD
Kasa
Kasadan dolayı olabilir bence

axion55

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Oguzhan yılmaz
stok sogutucuda amd de olsa intelde olsa farketmez kule tipi alıyorsun sorun çözülüyor bende mesela ilk aldıgımda sadece test amaçlı stok sogutucuda denedim valorant ta bile 70 üstünü gördü sonra elimdeki ıd colling se 224 xt kule tipini taktım 40 lara 50 lere geçti fifa 24 oynuyorum 50 yi geçmiyor yani kule tipi alırsan sorunu kökten çözersin

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,203
İsim
Berk
Herkese merhaba,
12400F işlemcisinin yanında gelen soğutucuyu kullanıyorum
Sorunun içinde cevabı olan konulara bayılıyorum. Bu stok soğutucuları ne sanıyorsunuz buz falan mı üfleyecek. Adı üzerinde stok soğutucu anca ofis işlerinde kullanırsınız. Bende sıvı soğutma varken boşta 33-37 derece, sende hava sirkülasyonu da biraz az ise 50 derece alman zaten gayet normal.

Mert

80+ Silver
Bana normal gözüktü, sıkıntılı değerler değil.

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,676
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Herkese merhaba,

İşlemci
Anakart
Ram
Fan
Power Supply
SSD
Kasa
Stok fan için ideal. SE 214 XT alırsan düşer değerler. Boşta 30, Yükte 60 olur.

Barrio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Onur A.
12400f kullanıyordum bende aynı ısı değerleri vardı .
bu soğutucuya geçtim ısı değerleri 20 - 25 derece kadar düştü tavsiye ederim ürün yorumlarına da bakabilirsin.

Carl Johnson CJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
779
İsim
Carl Johnson
Stok soğutucuyla 80 derecelere çıkması normal

Boşta stok soğutucu ile işlemcinin 40-55 derece arası sıcaklıklarda çalışması normal

Fiyat performans kule tipi soğutucu alarak ısınma sorununu çözebilirsin

Cavuskerem

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Kerem Çavuş
12400f ve 5600 gibi işlemcilere stok soğutucu zaten yeterli gelmiyor , birde tabiri caizse tabut gibi kapalı kasa almışsınız keşke önü mesh ( ızgaralı ) bir kasa alarak daha iyi hava akışı elde etseydiniz , bu kasaya rağmen değerler yine çok çok iyi bence şu an yapabileceğiniz tek şey kule tipi soğutucu almak bütçeye göre birkaç örnek bırakıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emin
12400f ve 5600 gibi işlemcilere stok soğutucu zaten yeterli gelmiyor , birde tabiri caizse tabut gibi kapalı kasa almışsınız keşke önü mesh ( ızgaralı ) bir kasa alarak daha iyi hava akışı elde etseydiniz , bu kasaya rağmen değerler yine çok çok iyi bence şu an yapabileceğiniz tek şey kule tipi soğutucu almak bütçeye göre birkaç örnek bırakıyorum

Sadece kule tipi soğutucu ile bu değerleri aşağıya indirebilir miyim yoksa kasa da bakmam gerekir mi? Önerebileceğiniz bir meshli kasa var mı? MSI 100R kasasına baktım youtube kanalında da tanıtılırken baya övüldü ancak tek sorunum ilerde ekran kartını yükseltmeyi düşünsem kasaya sığıp sığmaması? Bütçe olarak 3000-3500 bandına kadar çıkabilirim.

stok sogutucuda amd de olsa intelde olsa farketmez kule tipi alıyorsun sorun çözülüyor bende mesela ilk aldıgımda sadece test amaçlı stok sogutucuda denedim valorant ta bile 70 üstünü gördü sonra elimdeki ıd colling se 224 xt kule tipini taktım 40 lara 50 lere geçti fifa 24 oynuyorum 50 yi geçmiyor yani kule tipi alırsan sorunu kökten çözersin
Kule tipi ile bu değerlere inebilmem mümkün mü yoksa ek olarak kasayı da değiştirmem gerekir mi?

Cavuskerem

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,363
İsim
Kerem Çavuş
Sadece kule tipi soğutucu ile bu değerleri aşağıya indirebilir miyim yoksa kasa da bakmam gerekir mi? Önerebileceğiniz bir meshli kasa var mı? MSI 100R kasasına baktım youtube kanalında da tanıtılırken baya övüldü ancak tek sorunum ilerde ekran kartını yükseltmeyi düşünsem kasaya sığıp sığmaması? Bütçe olarak 3000-3500 bandına kadar çıkabilirim.

Kule tipi ile bu değerlere inebilmem mümkün mü yoksa ek olarak kasayı da değiştirmem gerekir mi?
Evet hocam zaten dediğim gibi değerlerin bu kasaya göre iyi bile , kule tipiyle de sıcaklıkları azaltabilirsin , kasanın acelesi yok ama alcağınız ekran kartı hakkında fikriniz varsa söyleyin sığıyo mu bakalım

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,515
İsim
ismail
Normal.80 derece sorun teşkil eden bir sıcaklık değil.O cpu yüke girince 94 dereceyi görüyor ki bu sıcaklıkta da yaşayacağınız tek sorun performans kaybı olur.Soğutucu alınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Emin
Evet hocam zaten dediğim gibi değerlerin bu kasaya göre iyi bile , kule tipiyle de sıcaklıkları azaltabilirsin , kasanın acelesi yok ama alcağınız ekran kartı hakkında fikriniz varsa söyleyin sığıyo mu bakalım
RTX 4000 serisine yükseltmeyi düşünüyorum. Ancak yukarıda yazdığım kasa ile sanırım 4080'e kadar olan ekran kartları sığıyor.

Top Bottom