Neler Yeni

Intel i5 13600K vs AMD Ryzen 7 5800x3D

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,146
İsim
Yunus Şahin
Şu an Z490-10600K setim var. Strateji oyunlarında şehir, köy her neyse büyüyünce işlem artıyor ve CPU kullanımı yükseliyor. %90 kullanımı görüyorum ve oyun takılarak, kasa kasa gözüküyor. Aklıma işlemciyi güncellemek geldi. Oyun oynuyorum ve sörf için kullanıyorum PC'yi.

Hep Intel kullandım bu yüzden ilk aklıma gelen 13600K. Ama oyun canavarı da 5800x3D gibi bir gerçekte var. Hiç AMD kullanmadım işlemcide. Buraya sormak istedim.

Anakart, RAM vs şeyleri de işin içine katarsak hangisi mantıklı?

@RevDeisDou

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,168
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
7700x?

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,721
İsim
Hacı
Ben i5 13600K alırdım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Melih Baygör
Şu an Z490-10600K setim var. Strateji oyunlarında şehir, köy her neyse büyüyünce işlem artıyor ve CPU kullanımı yükseliyor. %90 kullanımı görüyorum ve oyun takılarak, kasa kasa gözüküyor. Aklıma işlemciyi güncellemek geldi. Oyun oynuyorum ve sörf için kullanıyorum PC'yi.

Hep Intel kullandım bu yüzden ilk aklıma gelen 13600K. Ama oyun canavarı da 5800x3D gibi bir gerçekte var. Hiç AMD kullanmadım işlemcide. Buraya sormak istedim.

Anakart, RAM vs şeyleri de işin içine katarsak hangisi mantıklı?

@RevDeisDou
render ile uğraşmıyorsan x3d serilerini tercih etmelisin. 5800x3d çoğu yeni nesil işlemciden daha iyi fps değerleri sunuyor. ddr4 ile ddr5 ram arasında çok bir fiyat farkı kalmadı şuan. Eğer mevcut ramlerimi değerlendireyim dersen 5800x3d mantıklı ama sırf ram için de eski jenerasyon da kalınmaz bence, 13700k veya x3d serisini değerlendirmeni öneririm ddr5 ram ile birlikte.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,146
İsim
Yunus Şahin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
render ile uğraşmıyorsan x3d serilerini tercih etmelisin. 5800x3d çoğu yeni nesil işlemciden daha iyi fps değerleri sunuyor. ddr4 ile ddr5 ram arasında çok bir fiyat farkı kalmadı şuan. Eğer mevcut ramlerimi değerlendireyim dersen 5800x3d mantıklı ama sırf ram için de eski jenerasyon da kalınmaz bence, 13700k veya x3d serisini değerlendirmeni öneririm ddr5 ram ile birlikte.

13700K pahalı. O kadar da vermek istemiyorum açıkçası. DDR5'e de geçeyim diyorum ama erken mi daha onu da bilemiyorum.

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Yeni nesil de DDR5 tam oturmamış diye birkaç yorum gördüm. Bu yüzden pek sıcak bakmadım oraya.
O nerden çıkmış, şuan DDR5 gayet iyi, ram kitleri de eskisi gibi afaki rakamlara satılmıyor (ülkedeki her şeyin afaki rakamlara satılmasını göz ardı ederek global piyasadan bahsediyorum)

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,146
İsim
Yunus Şahin
O nerden çıkmış, şuan DDR5 gayet iyi, ram kitleri de eskisi gibi afaki rakamlara satılmıyor (ülkedeki her şeyin afaki rakamlara satılmasını göz ardı ederek global piyasadan bahsediyorum)

Facebook'ta bir yorumda gördüm. EXPO açınca sorun çıkarıyor, stabil değil gibisinden. AMD için diyorum bunu. Intel için değil.

Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Melih Baygör
Facebook'ta bir yorumda gördüm. EXPO açınca sorun çıkarıyor, stabil değil gibisinden. AMD için diyorum bunu. Intel için değil.
asus anakartların fazla voltaj vermesi gibi bir problem mevcut. gamernexus kanalında detaylı video var bu konu hakkında. Her türlü anakart alacağın için işlemci olarak fiyat performans en iyi olanı tercih edebilirsin şuan ki durumda.

Top Bottom