Neler Yeni

İphonelarda neden %100'e kadar şarj etmek zararlı ?

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,539
İsim
Kürşat Kütükçü
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Phone gibi akıllı telefonlarda şarjın %20’nin altına inmemesi tavsiye edilir çünkü telefonlar düşük şarj seviyesindeyken yüksek akım çeker bu şekilde tasarlanıyor bu da ısıyı artırmakta, bataryanın üstündeki yükü arttırmakta ve bataryanın yaşını düşürmekte bir diğer önemli kural ise %80 kuralı bataryanın sağlığı açısından %100 e kadar şarj edilmemelidir bu sırf iPhone için geçerli değil bütün akıllı telefonlar için geçerli şarjının %80’i geçmesine izin vermek sağlıklı değildir çünkü düşük şarjdan yüksek şarja geçmek Li iyonları anot ve katot arasında gidip gelir ve bu da batarya hücrelerini öldürür. özetle şarj yüzdesi 20 de takılır altına mümkün olduğunca inilmez 80 olunca da çıkarılır zaten iPhone da akıllı şarj özelliği var kendisi 80 e gelince otomatik şarjı kesiyor takılı olsa bile şarj almıyor bu şekilde kullanılabilirsin bu arada şiddetle tavsiyem orijinal kablo ve adaptör kullan kesinlikle sahte alma çok fazla sahtecilik var telefonu dahi patlatır yakar paran varsa orijinalden kaçma

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,059
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
İç donanımlar , Toplama Bilgisayar Tavsiye
Phone gibi akıllı telefonlarda şarjın %20’nin altına inmemesi tavsiye edilir çünkü telefonlar düşük şarj seviyesindeyken yüksek akım çeker bu şekilde tasarlanıyor bu da ısıyı artırmakta, bataryanın üstündeki yükü arttırmakta ve bataryanın yaşını düşürmekte bir diğer önemli kural ise %80 kuralı bataryanın sağlığı açısından %100 e kadar şarj edilmelidir bu sırf iPhone için geçerli değil bütün akıllı telefonlar için geçerli şarjının %80’i geçmesine izin vermek sağlıklı değildir çünkü düşük şarjdan yüksek şarja geçmek Li iyonları anot ve katot arasında gidip gelir ve bu da batarya hücrelerini öldürür. özetle şarj yüzdesi 20 de takılır altına mümkün olduğunca inilmez 80 olunca da çıkarılır zaten iPhone da akıllı şarj özelliği var kendisi 80 e gelince otomatik şarjı kesiyor takılı olsa bile şarj almıyor bu şekilde kullanılabilirsin bu arada şiddetle tavsiyem orijinal kablo ve adaptör kullan kesinlikle sahte alma çok fazla sahtecilik var telefonu dahi patlatır yakar paran varsa orijinalden kaçma
Güzel yorumun için çok teşekkür ederim, diyelim ki bütcem kısıtlı ilk tercih etiriceğin marka ne olurdu ? yada apple adaptör ve upgreen kablo olsa olur mu ve diyelim ki %40 da şarja takmak zararlımı ?

CrowleyS

80+
2 ay önce Iphone 14 almıştım. Batarya ömrü 98'e düştü. Her şey orjinal. 20 - 30 arasında takıp 100 olana kadar bekliyordum.

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,539
İsim
Kürşat Kütükçü
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Güzel yorumun için çok teşekkür ederim, diyelim ki bütcem kısıtlı ilk tercih etiriceğin marka ne olurdu ? yada apple adaptör ve upgreen kablo olsa olur mu ve diyelim ki %40 da şarja takmak zararlımı ?
Evet 40 da da takılmaz belli kuralı var şarj döngüsü dediğimiz he misal dışardasin şarj 17/18 ne olacak telefonu kapatalım mı hayır öyle bişey de yok mümkün oldukçada kullanma 20 nin altı 80 nin üstü olmasın buna dikkat et tamamdır

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,059
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler
Evet 40 da da takılmaz belli kuralı var şarj döngüsü dediğimiz he misal dışardasin şarj 17/18 ne olacak telefonu kapatalım mı hayır öyle bişey de yok mümkün oldukçada kullanma 20 nin altı 80 nin üstü olmasın buna dikkat et tamamdır
90 damı olmasın dün 90 yaptım bugün iyiydide sıkıntı yok :D

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,539
İsim
Kürşat Kütükçü
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1

Yusufx

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,059
İsim
Yusuf
İlgilendiği Kategoriler

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,539
İsim
Kürşat Kütükçü
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
379
İsim
C.S.
90 damı olmasın dün 90 yaptım bugün iyiydide sıkıntı yok :D
Valla ben hiç bunlara takılmadım. Yok %20-80 arasıymış da bilmemne.... İstediğim gibi şarja takıyorum, gece zaten akıllı şarj devreye giriyor, yavaş şarj yapıyor. Hızlı şarjı da kapatmadım, pil fazla gitsin diye telefonu 3310'a çevirmedim. Vermişiz paraını, almışız harika bir telefon. Nimetlerinden yararlanalım, pil biterse veririz parasını değiştiririz serviste. Gereksiz strese de gerek yok. İş yoğunluğunda zaten insanın aklına bile gelmiyor şarj yüzdesünün kaç olduğu. Ben hep yanımda energizer,mophie ve şehirdışına çıkacaksam 20.000 mahlık duracell powerbankımı taşırım. Şarjım bittiğinde takarım powerbanka, eve dönünceye kadar garantilerim telefonun açık kalmasını. Bunun yanında bir de ankerin minik adaptörünü taşıyorum. Hafif ve küçük bir şey zaten.

Bu arada Pil sağlığım halen %84. 2 yılı aşkın kullanıyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,077
Üyeler
142,852
Son üye
Çağrı Yıldırım24
Top Bottom