Neler Yeni

İslam inanç çelişkisi

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Hem insanlığın bir sınav için yaratıldığı, iradeli olduğuna sonucunda da cehennem cennet ile ödüllendirileceğine inanılıyor hem de Allah due edip bu geçici hayatta daha iyi ve lehine şeyler isteyip müdahale etmesi istenmesi bana çelişkili geliyor, sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Çelişkili gelen yeri daha açık bir şekilde yazabilir misin?

mhmtsalih

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
121
İsim
Mehmet Salih
Hem insanlığın bir sınav için yaratıldığı, iradeli olduğuna sonucunda da cehennem cennet ile ödüllendirileceğine inanılıyor hem de Allah due edip bu geçici hayatta daha iyi ve lehine şeyler isteyip müdahale etmesi istenmesi bana çelişkili geliyor, sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir?
Aslında dini tanısan milletin o yapma günah yanarsın cehenneme gidersin gibi tepkileri seni düşündürmez. Çünkü dini bize tanımlayamıyorlar ve bir korku gibi besliyorlar. Sana tavsiyem dini yavaş yavaş ve mümkünse tek kaynaktan ziyade birçok kaynağı inceleyerek yorumlaman daha iyi olur.(5 vakit namazlıyım cübbeli vs gibi adamları dinliyor olsaydım muhtemelen farklı bir durumda olabilirdim)

Klanta

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
180
İsim
Ahmet Bayram Topcu
Yapılan tüm müdahaleler bir sebep sonucu olmuştur. En basitinden, lut kavmi. Kendi cinslerine ilgi duyup ilişki yaşamak İslam'da açıkça yasaklanmıştır. Bunun sonucunda bu yasağa karşı durup inat edip, geri dönmeyen kavim de helak edilmiştir. O kavim yaratıcının verdiği özgür irade ile yasaklanan eylemi uyguladığı ve bunda herhangi bir problem olmadığına inandıkları için hem dünya hayatında hem de ahirette cezalandırılmışlardır. Ayni zamanda, durduk yere de helak olmamışlardır. Çünkü peygamber uyarmış, dinlememişlerdir. 2. Soruna gelirsek, Allah en ufak şeyin kendisinden istenmesini ister. Para mı istiyorsun? Dua et. Para gökten yağmayacak belki, patronun verecek. Patron sebeptir. Allah her şeyi sebeplerine bağlar. Yağmur yağar, fizik, bulut, güneş sebeptir. Ölüm gelir. Allah alır canı. Hastalıklar, kör bir kurşun ya da bir kaza buna sebeptir. Müdahale olmayan tek şey, seçimlerdir. İstediğin zaman ölebilirsin. Sadece sebepler aynı olur. Seçimler sana, onu sonuça ulaştırmak ise Allah'a aittir. Umarım açiklayabilmişimdir.

TahinPekmez

80+ Silver
yani senin soru insan niçin yaratıldı? Allah biz insanı ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattık diyor. VE Diyorki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır.
Bence her bilinci olan canlı var olduktan sonra kaybolup yok olmak istemez, hep yaşamak ister. Ahiret elbette vardır. Allah ın gücü her yeri kuşatmıştır. Mutlak güç sahibi olan dilediğini yapar.

baronn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Barış kaplan
Allah'ın kullarına karşı çok merhametli olması mı sana çelişki geliyor?

ardaaaq

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,193
İsim
Songül
yani senin soru insan niçin yaratıldı? Allah biz insanı ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattık diyor. VE Diyorki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır.
Bence her bilinci olan canlı var olduktan sonra kaybolup yok olmak istemez, hep yaşamak ister. Ahiret elbette vardır. Allah ın gücü her yeri kuşatmıştır. Mutlak güç sahibi olan dilediğini yapar.
allah ölümü yaratmadan hangimizin daha güzel davrancağını bilemiyor mu merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın

ReDanger

80+ Bronze
Yani dine inanmayanların hepsinin nedeni cübbe takmış insanların yüzünden. Sorulan sorulara saçma cevaplar verip tam açıklayamadıkları için insanın içinde bir şüphe oluşuyor. Eğer soruya cevap veremiyorsa direk şiddete yada kaba davranışlar yapıyorlar. insanları rencide ediyorlar. Din öğretmenleri İmamlar buna en iyi örnekler. Mesela ben 8. Sınıfta din öğretmenime Allahın madem her şeye gücü yetiyorsa neden melekler var? Diye sorduğumda beni sınıf içinde dövmüştü. Sen nasıl böyle soru sorarsın demişti.

TwinsR32

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
778
İsim
Çağlar
Steam
https://steamcommunity.com/id/TwinsR32/
Discord
Twins R32#0331
Bu islam konusunda benimde bu zamana kadar aklıma takılan bir yer ama ülkemizde dine karşı sorulan soruların çok iyi karşılanmadığını biliyorum çünkü hangi büyüğümün yanında birşeyler söylesem senin dinin ne islam değil mi o zaman sorgulama vs deniyor. hangi cami hocasına sorsam hangi çevremdeki diniyle arası çok iyi olanlara sorsam sorgulama sorgularsan dinden çıkarsın diyor artık sorgulamayı nerdeyse bırakmak üzereyim. bu konuyla alakalı değil ama din başlığı altında olduğunu için soruyum. Kuranı indirdikten sonra peygamberimiz tarafından korunuyordu ve yeni insanlara onun tarafından veya onun eğittiği kişiler tarafından yayılıyordu. peygamberimiz öldükten sonra veya ilk kulaktan duyan kişilerde öldükten sonra yazılı olan kuran sayfalarında değişiklikler, sünnetlerde değişiklikler vs yapılıp yapılmadığının kesinliği var mı? sonuçta insanoğluyuz ş"rfs"zlik yapanı da bolca var doğru dürüst yaşayanı da bolca var. bu az uz bir zaman da değil aşşa yukarı 650 yılından 2022'ye kadar desem yanlış olmaz. hani diyorlarya heryerde veya öğretiyorlar ya bu zamana kadar incil tevrat değişmiştir ama kuran asla. bunun kanıtı varmıdır? diğerlerinin değiştiğinden emin olan kişiler kuranın değişmediğini kanıtlayabilir mi? bu arada kalmışlık bazen düşündürüyor acaba bizim en başından beri inanarak yaşadığımız bütün hayat aslında zamanında bir kaç kişinin tamamen salladığı bir şey mi diye. çünkü eğer tevrat ve incil değiştirildiyse onların yaşadığı dini hayat aslında tamamen boş. aynısı bizim başımızda da varsa tamamen inandığımız ve inanacağımız her şey boşuna olucak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani dine inanmayanların hepsinin nedeni cübbe takmış insanların yüzünden. Sorulan sorulara saçma cevaplar verip tam açıklayamadıkları için insanın içinde bir şüphe oluşuyor. Eğer soruya cevap veremiyorsa direk şiddete yada kaba davranışlar yapıyorlar. insanları rencide ediyorlar. Din öğretmenleri İmamlar buna en iyi örnekler. Mesela ben 8. Sınıfta din öğretmenime Allahın madem her şeye gücü yetiyorsa neden melekler var? Diye sorduğumda beni sınıf içinde dövmüştü. Sen nasıl böyle soru sorarsın demişti.
benim anladığım artık bu devirde bilgili olan cübbeli kişiler değil torpili olan cübbeli oluyor. çünkü cami hocaları ve zamanında ki lise öğretmenlerimle benzer konular hakkında çok inatlaşmamız oldu lise boyunca din'den kalmıştım. ortalamam hep 49 küsürdü.

TahinPekmez

80+ Silver
allah ölümü yaratmadan hangimizin daha güzel davrancağını bilemiyor mu merak ettiğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın
Allah için zaman kavramı yoktur ki zaten zamanı yaratan da kendisidir. O şüphesiz bilir. Senin dediğin gibi olsa yaratıldıktan dan hemen sonra İnsana sen cennete sende cehenneme dese hani şahit. Allah bize yaşama şerefini vermiş ve her şey için şahit tutmuştur. Allah için zaman yok demiştim. zaten kıyamet koptu mu belki 1 sn gibi olcak kendisi için bilemiyorum. Bunun içinde zaten biliyordu demek doğru olmaz. Delil kurandır, şahit bedenimizdir. ve diğer kullardır, meleklerdir
Mesaj otomatik birleştirildi:

o öğretmen denen yaratıkdan alacağın olmuş, bu kötü olmuş. Ama genelleme yapma. Ben olsam o bana vuran öğretmeni arar bulurum.ve sorguya çekerim. Bu senin travman olmuş olabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Caner

Allah herşeyi hakkıyla bilir. Rabbimiz bizi üstün olarak yarattı bizler Allah'ın şaheseri'yiz özgür irade ile istediğimizi seçip istediğimizi yapabiliyoruz. Unuttuğumuz şey onun yarattığı yere kurallarıda o koyar. Gül peygamberim (s.a.v) şöyle buyurdu (Kopan ayakkabı bağcığınızı bile Allah'tan isteyiniz.) Allahımızın bizden talebi onu görmeden inanmamız ve ibadet etmemiz. Ki bizide zaten ona göre yaratmıştır. 5 vakit namazıni kılıp zikrinide kalbine verdikten sonra samimiysen duaların elini daha kapatmadan kabul olur soruna gelince neden dua ediyoruz ? Said Nursi'nin bir sözü var (VERMEK İSTEMESEYDİ İSTEMEK VERMEZDİ.) Yani Rabbimiz benden isteyin bende size vereyim buyuruyor. Dua dediğin şey bir kontaktır. Rabbimizle konuşmak ona içini açmaktır. Çünkü samimi olursan Rabbimiz sana öyle şeyler gösterirki iman nùru göğsünde parlar Artık dünyayı değil sadece Allah'a ve peygamber (s.a.v) e kavuşmak istersin.

2. Soruya gelince Rabbimiz o kadar merhametli ki sen cennete sen cehenneme git dememiştir. İmtihanı vermiş ve herkesin sınav hakkını vermiştir. Hatta yanımıza 2 tane şahit yazıcı melekler vermiştir ki onlarda ahirette yaptıklarımıza şahit olacaklar. Kiminin sınavı bedeni özürleriyle olur kiminin parayla kiminin sınavı olmaz. Firavn'un başı bile ağrımamıştır.

Size önereceğim şey youtube'da kerem önder diye aratın hocanın tam sohbetlerini izleyin. İslami bilgimiz az olduğu için şeytan bizi çok çabuk kandırıyor. Farketmiyoruz kendi düşüncemiz kendi isteklerimiz diyoruz ama şeytan sol taraftan vesveseyi veriyor. Bu ahir zamanda imanı elde tutmak kor ateşi elde tutmak gibi Efendimiz s.a.v dediği gibi

R3b311i0n_01

80+ Bronze
Bu vidoyu izle. İçinde sorduğun sorulardan bir kısmının cevabı var. Tüm sorular için diğer videolara bakabilirsin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
974,977
Üyeler
154,162
Son üye
felina0
Top Bottom