Neler Yeni

İslam inanç çelişkisi

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Onu soruyorum işte, neden? Çünkü güneşe edebiliyorsan aya da edebilirsin, dağada edebilirsin, trenede edebilirsin, otobüsede.
Nedeni önemli değil burada, inanç mantıklı sebepler ile yapılmak zorunda değil. Neye tapıyorsan tap ister Allah'a, ister İsa'ya isterde Buda'ya tap ve due et sonuç değişmez. Ya duan kabul olur ve gerçekleşir ya da gerçekleşmez.

Dahası  
Reaksiyon skoru
129
İsim
Güntaç Aydın
Bana göre çok gereksiz bir konu kapatılması lazım çünkü herkes in inancı kendine burda şirk koşmamak gerekli git kitaplardan araştır inanamıosanda o senin sorunun artık kimse seni inandıramaz veya geri döndüremez.

İceWolf

80+ Silver
Nedeni önemli değil burada, inanç mantıklı sebepler ile yapılmak zorunda değil. Neye tapıyorsan tap ister Allah'a, ister İsa'ya isterde Buda'ya tap ve due et sonuç değişmez. Ya duan kabul olur ve gerçekleşir ya da gerçekleşmez.
Aksine nedeni önemli. Çünkü dünyadaki yaşayabileceğin her durumda sorman gereken ilk soru Neden dir.

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Bana göre çok gereksiz bir konu kapatılması lazım çünkü herkes in inancı kendine burda şirk koşmamak gerekli git kitaplardan araştır inanamıosanda o senin sorunun artık kimse seni inandıramaz veya geri döndüremez.
Konu saçma geliyorsa konudan çıkabilirsin.
Ben zaten karşıt düşüncedeyim şuan çelişki olmadığına dair verilen cevaplar tatmin etmedi. Benim amacım birilerinin inancına zarar vermek değil o şekilde anlaşılmak istemiyorum, sizin nezlinizde söylemiyorum ama öyle anlayanlar mevcut. sadece kendi doğrularıma hapsolmak istemiyorum, fikirlerin gelişmesi için karşıt fikirlerde önem sahibi.

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
983
İsim
Kaira Bilgic
Neden karışıyorsunki insanların ne seyredeceğine. Hele birde yaftalıyorsun. Sen neo-nazimisin?
Neden karışıyorum kafanı kullanmaya başlarsan ne demek istediğimi anlarsın yalan bilgi, çarpıtılmış gerçeklik, kendini haklı çıkartmak için kesitlerle uğraşmış oyun oynayıp 3 arkadaşımla sesli şekilde konuşurken kafamı 5 saniye kullanınca bunlar geldi aklıma vaktini ayırırsan ne demek istediğimi anlarsın direkt beni belli bir kesme sokmana gerek yok
1664215839302.png

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Aksine nedeni önemli. Çünkü dünyadaki yaşayabileceğin her durumda sorman gereken ilk soru Neden dir.
Neden sorusu önemlidir ama genellikle inançlarda iman söz konusu olur ve mantık olması gerekmez. Şu an hayla çocukların bile inanmayacağı şeylere inanlar var ve bu onlar için kutsal ve iman ediyorlar.

Hasan344

80+ Gold
Allah herkesin hakettiği yerde olmasını istiyor ve bizi bu dünyaya serbest bırakıyor. Aslinda tabii ki Allah'ın bizim ibadetimize ihtiyacı yok.

İceWolf

80+ Silver
Neden sorusu önemlidir ama genellikle inançlarda iman söz konusu olur ve mantık olması gerekmez. Şu an hayla çocukların bile inanmayacağı şeylere inanlar var ve bu onlar için kutsal ve iman ediyorlar.
Hayır aksine. İnsanların aklına yatmışki inanmışlar. Bak senin aklına yatmamışki inanmamışsın. Ama ben tavsiyemi yenilemek istiyorum, Araştır oku düşün. Sonra kendi aklın ve ruhun kararını verir zaten.

Neden karışıyorum kafanı kullanmaya başlarsan ne demek istediğimi anlarsın yalan bilgi, çarpıtılmış gerçeklik, kendini haklı çıkartmak için kesitlerle uğraşmış oyun oynayıp 3 arkadaşımla sesli şekilde konuşurken kafamı 5 saniye kullanınca bunlar geldi aklıma vaktini ayırırsan ne demek istediğimi anlarsın direkt beni belli bir kesme sokmana gerek yok Alıntıyı görüntüle
Sen 5 saniye düşününce maymun olduğunu buluyorsan bence biraz daha düşün. Maymundan bir farkın olduğuna inanıyorum ve düşünme aktiviteni 5 saniyeden 500 saate çıkar.

Delusion

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
yusuf aktaş
Hayır aksine. İnsanların aklına yatmışki inanmışlar. Bak senin aklına yatmamışki inanmamışsın. Ama ben tavsiyemi yenilemek istiyorum, Araştır oku düşün. Sonra kendi aklın ve ruhun kararını verir zaten.
Şu an dinlere inananların yüzde doksanından fazlası, çoğu dini araştırıp dini kitaplarını okuyup araştırmalar yaparak dinini seçmiyor. Din kavramı aile tarafından küçük yaştan itibaren aktarılarak bir nevi dayatılarak dine katılması sağlanıyor. Din için sünnet olanların yüzde kaçı kendi istediği ile oldu? 5 yaşınızda dini, tanrıyı algılayabilir mi ki o dinin kurallarını yerine getiriyor. Diyebilirsin ki kendi iradesi var inanmayabilir ama o iş o kadar kolay olmuyor. Ben o kadar dindar bir ailede yetiştirilmediğime rağmen ayrılık kolay olmadı.

Son düzenleme:

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
983
İsim
Kaira Bilgic
Uygunsuz davranış

Sen 5 saniye düşününce maymun olduğunu buluyorsan bence biraz daha düşün. Maymundan bir farkın olduğuna inanıyorum ve düşünme aktiviteni 5 saniyeden 500 saate çıkar.
Yanlış anlamışsın 5 saniye düşününce maymun olduğumu bulmuyorum 5 saniye düşününce "senin beyninin 1000de 1ini yaparak durumu sana açıklıyorum" Oradaki nöron aktivitesi sana bir atıftı tabi kafalar çimento olunca almamış

İceWolf

80+ Silver
Yanlış anlamışsın 5 saniye düşününce maymun olduğumu bulmuyorum 5 saniye düşününce "senin beyninin 1000de 1ini yaparak durumu sana açıklıyorum" Oradaki nöron aktivitesi sana bir atıftı tabi kafalar çimento olunca almamış
Niyeki, sen maymunmusunki herkesi maymun zannediyorsun?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu an dinlere inananların yüzde doksanından fazlası, çoğu dini araştırıp dini kitaplarını okuyup araştırmalar yaparak dinini seçmiyor. Din kavramı aile tarafından küçük yaştan itibaren aktarılarak bir nevi dayatılarak dine katılması sağlanıyor. Din için sünnet olanların yüzde kaçı kendi istediği ile oldu? 5 yaşınızda dini, tanrıyı algılayabilir mi ki o dinin kurallarını yerine getiriyor. Diyebilirsin ki kendi iradesi var inanmayabilir ama o iş o kadar kolay olmuyor. Ben o kadar dindar bir ailede yetiştirilmediğime rağmen ayrılık kolay olmadı.
Kimisi bilinçli olmayabilir, kimisi kısa sürede iman eder, kimisi aylarca yıllarca düşünür sonra iman eder, kimiside hiç iman etmez. İman etmeninde yaşı olmaz, bilgininde yaşı olmaz. Kimisi ömrünün son gününde bile doğruları anlayabilir.

Son düzenleme:

BlueLabels

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
983
İsim
Kaira Bilgic
Niyeki, sen maymunmusunki herkesi maymun zannediyorsun?
Bak canımsın hala anlamamışsın ekstra olarak soru ekleri ayrı yazılır bilgin olsun. Ben maymunum demedim ki sende izlediğin kişiler gibi bana saman adam safsatası yapıyorsun

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Boşver
Hem insanlığın bir sınav için yaratıldığı, iradeli olduğuna sonucunda da cehennem cennet ile ödüllendirileceğine inanılıyor hem de Allah due edip bu geçici hayatta daha iyi ve lehine şeyler isteyip müdahale etmesi istenmesi bana çelişkili geliyor, sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir?
Öncelikle dua sadece geçici dünya hayati için değildir. Ayrica aciz ve zayif insanin sahibinden yardim istemesi derdini ve ihtiyacini Yüce Rabbibe açmasi gayet olagan ve gereklidir. Nasilki insanin bulundugu yerde yaşadiği sıkıntilar sonucunda o yerin Valisine Hakimine Polisine gidip derdine bi çare ariyorsa ayni böylede insan imtihan hayatinda icine dustugu maddi/manevi sıkıntilar karsisinda Yuce Allah tan yardim dilemesi gerekir. Insanin kendi iradesi ile dua etmesi derdini Allah a acip, yardim dilemesi, Alemlerde ondan baska yaraticinin, Ilahin olmadigi hakikatini kabul etmesinin bir gereğidir, sonucudur.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,941
Üyeler
156,408
Son üye
dgkng.dev
Top Bottom