Neler Yeni

İşlemci Gereksiz Yere Aşırı Isınıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren Büyükçetin
Bilgisayara ssd taktım ve 0'dan sistem kurdum. Eskiden max 90 derece görüyordum şimdi 105 dereceye geliyor ve prochot aktif oluyor. Basit bir oyun oynarken bile 2-3 dakika sonra işlemci frekansı gereksiz dalgalanmalar yaşıyor ve darboğaza neden oluyor.
Turboyu kapatmak çözüm değil direkt olarak işlemciyi 2ghz sabitledim fakat yine de sonuç aynı 105 dereceye çıkıyor.
Max TDP değeri 45 fakat bazen 54 bile çekiyor.

Harddisk kullanırken 3.6ghz sabit kullanıyordum dediğim gibi max 90 derece oluyordu. Macos stabil çalışıyor fakat windowsa format attıktan sonra böyle oldu.

Macbook Pro 9.1
i7 3720qm
gt650m 1gb 128bit
12gb ram

Ekran görüntüsü 2024-01-18 185342.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
57
İsim
Enes
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar,Tarih
Bilgisayara ssd taktım ve 0'dan sistem kurdum. Eskiden max 90 derece görüyordum şimdi 105 dereceye geliyor ve prochot aktif oluyor. Basit bir oyun oynarken bile 2-3 dakika sonra işlemci frekansı gereksiz dalgalanmalar yaşıyor ve darboğaza neden oluyor.
Turboyu kapatmak çözüm değil direkt olarak işlemciyi 2ghz sabitledim fakat yine de sonuç aynı 105 dereceye çıkıyor.
Max TDP değeri 45 fakat bazen 54 bile çekiyor.

Harddisk kullanırken 3.6ghz sabit kullanıyordum dediğim gibi max 90 derece oluyordu. Macos stabil çalışıyor fakat windowsa format attıktan sonra böyle oldu.

Macbook Pro 9.1
i7 3720qm
gt650m 1gb 128bit
12gb ram

Alıntıyı görüntüle
Fan temizlemesi yaptın değilmi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böyle ısınması çok saçma

Fan temizlemesi yaptın değilmi?

Böyle ısınması çok saçma
İşte cevabı
https://www-webtekno-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.webtekno.com/haber/amp/122147?amp_gsa=1&amp_js_v=a9&usqp=mq331AQIUAKwASCAAgM%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=17056392417807&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.webtekno.com%2Fthrottlestop-nedir-ne-ise-yarar-kullanimi-h122147.html

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren Büyükçetin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

ThrottleStop kullanmayı biliyorum. Önceden de kullanıyordum.

Fanları söktüm temizledim yağladım. Izgaraları tamamen temizledim. Termal macunu değiştirdim. Fanlar 6200RPM'de çalışıyor. Formattan önce otomatikte 2000RPM'de çalışıyordu boşta 40 derecelerde falandı.
MacOs'ta boşta 30 derece Windows'ta boşta 65-70 derece.
Formattan önce GTA 5'te bile max 90 derecelerdeydi işlemci BD Prochot bile aktif olmuyordu.

Şu anda lol'e girmedim sadece client açık 100 dereceleri gördü.
Ekran görüntüsü 2024-01-19 081114.png

TahinPekmez

80+ Silver
gercekten o kadar hissediliyor mu, pc kendini kapatiyormu, o değerler yazılımsal hatadan kaynaklı da olabilir

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren Büyükçetin
Bilgisayar kendini kapatmıyor direkt prochot aktif olup işlemci frekansını düşürüyor fakat çektiği watt değeri yüksek olduğu için frekans değerlerinde dalgalanmalar yaşanıyor bu da direkt olarak darboğaza sebep oluyor. LoL gibi ekran kartı gerektirmeyen bir oyunda bile ekran kartı kullanımı %100 olurken işlemci %10'larda dolanıyor.

Sorun yazılımsal bir hata değil tamamen Macbook'tan kaynaklı. Cihazda bios olmadığı için mecburen her şeyi sistem üzerinden halletmek zorunda kalıyoruz. İşlemcimin TPM 2.0 desteği var mesela fakat aktif edemiyorum çünkü bios yok bu sebepten windows 11'e geçemiyorum. Böyle durumlarda apple'ın eline bakıyoruz bootcamp için yeni güncelleme yayınlamadığı sürece bekliyoruz.

@TahinPekmez

bmashina

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ataman Şimşek
MacOs'da problem yoksa ve Windows'a geçince çıkıyorsa acaba arka planda çalışan bir uygulama buna sebep oluyor olabilir mi? Çünkü MacOs'da problem olmuyorsa demek ki fan veya termal macun ile alakalı bir şey yok. Bir şeyler işlemciyi fazla çalıştırıyor gibi.

Görev yöneticisinden en çok CPU kullananları filtreleyin çıkacaktır dediğime benzeyen bir şey varsa.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eren Büyükçetin
MacOs'da problem yoksa ve Windows'a geçince çıkıyorsa acaba arka planda çalışan bir uygulama buna sebep oluyor olabilir mi? Çünkü MacOs'da problem olmuyorsa demek ki fan veya termal macun ile alakalı bir şey yok. Bir şeyler işlemciyi fazla çalıştırıyor gibi.
Bilgisayar'ın içinde bi sorun yok ona eminim. Termal macun değiştirme ile fan temizliğini düzenli olarak yaparım.

Arka planda çalışan bir uygulama yok direkt olarak Windows'un hizmetlerini O&OSU ile de kapattım yine de çözülmedi.
Ekran görüntüsü 2024-01-19 084200.png

Ekstrem bi durum yok gibi görünüyor.

Tek tahminim gereksiz düzeyde watt çekiyor ve bunu da işlemciye yedirmeye çalışıyor bundan dolayıda fazla ısınıyor. Ekran kartının watt değerleri olması gereken gibi fakat işlemcinin direkt olarak TDP değeri 45 watt iken 54'e kadar çekebiliyor. TPD değerinin üzerinde watt çekmesi normal bir durum fakat zorlamadığım halde çekmesi anormal geliyor.

Belki de durum zannettiğim gibi değildir çok farklı bi sebebi vardır bilmiyorum.

bmashina

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ataman Şimşek
Bilgisayar'ın içinde bi sorun yok ona eminim. Termal macun değiştirme ile fan temizliğini düzenli olarak yaparım.

Arka planda çalışan bir uygulama yok direkt olarak Windows'un hizmetlerini O&OSU ile de kapattım yine de çözülmedi.
Alıntıyı görüntüle
Ekstrem bi durum yok gibi görünüyor.

Tek tahminim gereksiz düzeyde watt çekiyor ve bunu da işlemciye yedirmeye çalışıyor bundan dolayıda fazla ısınıyor. Ekran kartının watt değerleri olması gereken gibi fakat işlemcinin direkt olarak TDP değeri 45 watt iken 54'e kadar çekebiliyor. TPD değerinin üzerinde watt çekmesi normal bir durum fakat zorlamadığım halde çekmesi anormal geliyor.

Belki de durum zannettiğim gibi değildir çok farklı bi sebebi vardır bilmiyorum.
Benim de aklıma artık bir şey gelmiyor, dediğinize göre bios'da yokmuş. Yeniden format atmak belki işe yarar başka da bir şey yok bildiğim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,345
Üyeler
147,115
Son üye
talhamerdan24
Top Bottom