Neler Yeni

İşlemci Kronik sorunlu olabilir mi ?

Lawrence

80+ Bronze
Garantiye gönderin bu kadar sıcaklık normal değil.
Hatta undervolt'u kandes22 ile yapmıştık konu duruyor https://forum.donanimarsivi.com/konu/voltaj-duesuermek-icin-yardim.145062/ buyurun bakabilirsiniz
Mesaj otomatik birleştirildi:

bence garantiye yolllama
termal macun değiştir/soğutucu tak düzelir
termal macun çok etkiliyor!!!
Hocam şu anda ısınma sorunu olmadığı halde takılıyor oyunlar Core Performance Boost kapalı
Mesaj otomatik birleştirildi:

106 derece normal değil bence garantiye gönderin.
Şu anda Core Performance boost kapalı sıcaklıklar normal

sami şahin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Kasanın kapağı açık olursa daha çok ısınmaz mı hocam ?
aksine ne alaka kasanın hava akışı kötü ise kasanını yada da akışı sağlanamıyor sa yan kapağı açmak çabuk tozlanmasına sebep ama kasada mı sorun olduğu anlaşılır anlaşılır

Lawrence

80+ Bronze
aksine ne alaka kasanın hava akışı kötü ise kasanını yada da akışı sağlanamıyor sa yan kapağı açmak çabuk tozlanmasına sebep ama kasada mı sorun olduğu anlaşılır anlaşılır
Kasanın hava akışı güzel diyorlar hocam
bu sistem

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Işlemciyi de gronik yaptınız? Helal olsun.

sami şahin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Kasanın hava akışı güzel diyorlar hocam
bu sistem
siz yine de dediğim gibi yapın içindeki fanlar uyduruk fanlar olabilir adamın hava akışı güzel demesi öyle yapmıyor kasayı

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
.
Sistemi alalı 8 ay oldu aldığımdan beri takılma ve hafif drop sorunu yaşıyorum(140 FPS alırken 120'ye düşüyor 1 saniye falan donuyor vs.)
Sorunun çözümünü bulamadım 2 kere temiz kurulum yaptım. İşlecim de ısınma sorunu var Core performance Boost kapattım soğuttum. Ama sorun çözülmedi.

Bende sistem parçalarını test etmeye başladım.

-SSD'ye sağlık, hız ve bad sector testi yaptım, sorun çıkmadı.
-Ekran kartına 2 gün arayla 2 kere 15 dakikalık FurMark(1080p, 8xmsaa, fullscreen) testi yaptım. Birinde ortam soğuktu, birinde sıcaktı. Ortam soğukken Max 69 derece gördüm. Sıcak ortamda(normal sıcaklık) ise Max 72 derece gördüm. İki testte de FPS 44 ile 40 arasında sürekli değişti (ortalama FPS 42) her değiştinde ekrandaki grafik ufak ufak takılıyordu. 2 kere de 1080pFHD score testi yaptım 1 dakika sürdü ilk testte 7300 puan ikinci teste 7100 puan aldı.
-Memtest86 ile RAM'leri test ettim. Yaklaşık 3 buçuk saat sürdü, hiçbir sorun çıkmadı.

Geriye işlemci, anakart ve PSU kaldı.

-İşlemci stok ayarlarda BIOS'da 65 dereceydi. Undervolt yapmayı denedim voltajı düşürdüm Prime95 small ffts testi yaptım 1 dakikada 106 derece gördü biraz daha düşürdüm bu sefer 1 dakikada 100 dereceyi gördü biraz daha düşürdüm 97 derece gördüm. Bir kez daha düşürdüm voltaj yetmedi bende eski 97 derece gördüğüm ayara geldim. Ardından 10 dakika blend testi yaptım 100 derece gördüm. Bir süre böyle kullanmaya devam ettim. Sonra BIOS sıfırlayıp Core performance Boost kapattım. Şu an bu şekilde kullanıyorum.

İşlemci'de kronik sorun olabilir mi ?
Çünkü bu sıcaklık değerleri anormal, 106 dereceye çıkan işlemci nasıl yanmadı veya sistem kendini neden kapatmadı ? :D
Veya anakartta ya da PSU da sorun olabilir mi ?

Sistem.
AMD Ryzen 5 3600.
ASUS Prime B450M-K
ASUS Dual RTX 2060 6G EVO.
Kingston SA2000M8/500G M.2
Crucial 16 GB Ballistix Sport DDR4 3000MGHZ
Xigmatek cyclops 4x120mm.
Xigmatek X-Power 650W 80Plus PSU.
UnderVoltaj deneyin hocam belki sorununuzu giderebilir Bu kadar ısınması hiç normal değil + olarak ileride ek bir soğutma alın Kule tipi yada 3 Fanlı Bir sıvı soğutma.

Lawrence

80+ Bronze
UnderVoltaj deneyin hocam belki sorununuzu giderebilir Bu kadar ısınması hiç normal değil + olarak ileride ek bir soğutma alın Kule tipi yada 3 Fanlı Bir sıvı soğutma.
Hocam konuyu okumadınız galiba zaten undervolt yaptığımda o sonuçları yaptım voltajı indirebileceğim kadar indirdim Small FFTs testi yaptım 97 derece Blend testi yaptım 100 derece çıktı hatta https://forum.donanimarsivi.com/konu/voltaj-duesuermek-icin-yardim.145062/ bu konuyu okuyabilirsiniz

Foxt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
621
İsim
.

Lawrence

80+ Bronze
Arkadaşlar sistemi servise götürdüm tüm parçalarını garantiye yolladım SSD'de sorun var mış iade alındı Yetkili servise göre İşlemci veya diğer parçalarda donanımsal bir sorun yokmuş.

Top Bottom