Neler Yeni

Izafiyet teorisini çürüttüm.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Kardeşim sen ışık moleküllerini öyle algılamayacaksın sen şu kısmo unutuyorsun 4 boyut düşünmen lazım
Evrenin 4 boyutlu olduğu kanıtlanmış değil. O yüzden 4 boyutlu düşünmek zorunda olduğumu düşünmüyorum. Bu arada güzel bir tartışma olduğu için teşekkür ediyorum sana. Bu bilgileri alıp hipotezimi geliştireceğim. Yeniden teşekkürler

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Dediklerinizi dikkate alarak daha düzgün bir şekilde izafiyet teorisini çürütmeye çalışacağım

EnGin-San

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
165
İsim
Engin Erden
Instagram
ngnrdn78
Steam
327249586
Henmen çürütüyorum, şimdi roketlerin belirli bir itme gücü var değil mi misal bu roketler 400 km ile gitsin ilk roketler ateşlendikten sonra roket 400 e ulaşıyor bu roketin hızlanması için ikinci roketin daha hızlı gitmesi gerekiyor sebebi ise 400 le giden bir arabanın 10m arkasındaki 400 le giden araba asla ilk atabaya yetişemez haliyle roketlerin arasındaki mesafe milimetre olsa bile etkileşime geçemez yok eğer inkar birbirini itecek gibi bir teoriyse o roketlerin hatta bir cismin tahribatsız o hızlarda birbirlerini ittikleri o güçlerle sağlam kalabileceğini düşünmüyorum.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Henmen çürütüyorum, şimdi roketlerin belirli bir itme gücü var değil mi misal bu roketler 400 km ile gitsin ilk roketler ateşlendikten sonra roket 400 e ulaşıyor bu roketin hızlanması için ikinci roketin daha hızlı gitmesi gerekiyor sebebi ise 400 le giden bir arabanın 10m arkasındaki 400 le giden araba asla ilk atabaya yetişemez haliyle roketlerin arasındaki mesafe milimetre olsa bile etkileşime geçemez yok eğer inkar birbirini itecek gibi bir teoriyse o roketlerin hatta bir cismin tahribatsız o hızlarda birbirlerini ittikleri o güçlerle sağlam kalabileceğini düşünmüyorum.
Kardeşim sürtünme olmadığı için roketlerin max hızı 4000km/h olsa bile 10000km/h ile giderken bile bu cismi hızlandırır. Hepiniz sürtünmesiz ortam olduğunu unutuyorsunuz

Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Sabit Sürmeli
Steam
Jweely
Twitter
JweelyTheKid
Merhaba arkadaşlar. Teori dediğimiz şey kanıtlanmamış bir düşüncedir. Eğer bu düşünce kanıtlanırsa kanuna dönüşür. Ancak insanların bir kısmı bu teorilere %100 doğruymuş gibi inanıyor ve bu durum da insanların düşüncelerini büyük bir anlamda etkilemesine yol açıyor.

Size Einstein'ın izafiyet teorisinin çürütülebileceğinden bahsedeceğim.
Izafiyet teorisine göre ışık hızı geçilemezdir. Şimdi size basit bir fizik anlatımıyla bu teoriyi çürüyeceğim.

Uzayda bildiğiniz üzere sürtünme yoktur. Bundan dolayı bir cismin hızını yavaşlatacak bir dış etken bulunmadıkça cisim sabit hızda hararet eder.

Ayrıca uzayda haraketsiz duran bir insan, haraketsiz duran bir nesneyi iterse insan ve nesne kütlelerine oranla sabit bir hızda birbirinden uzaklaşmaya başlar ve dış bir etken olmadığı sürece sonsuza dek birbirlerinden uzaklaşırlar.

Şimdi bu bilgileri kullanarak basit bir düşünce deneyi hayal edelim.
Sonsuza yakın sayıda çok güçlü roketlerin birbirine art arda monte ettiğimizi hayal edelim. Ve en sondaki roketi ateşleyelim. Bu roket sayesinde monte ettiğimiz bu sistem belli bir hıza ulaşacaktır. Ardından ateşlediğimiz roketin yakıtı bittiği zaman diğer monte ettiğimiz roketleri ileri doğru itecek şekilde onları hızlandırarak monte ettiğimiz sistemden bu roketi uzaklaştıralım. Daha sonra bir sonraki roketi ateşleyip bu döngüyü sonsuza yakın olan roketle tekrar yapalım. Bu döngü boyunca birbirine monte ettiğimiz roketler hızlanacak ve belli bir süre sonra istediğimiz hıza yani ışık hızına ulaşmış olacaktır. Burda izafiyet teorisi savunan kişiler şunları diyebilir. "Her kütlenin ulaşabileceği belli bir hız vardır ve bu sistem bu maksimum hıza ulaştığında artık hızlanamaz." Peki şunu sormak istiyorum bu maksimum hıza ulaştıktan sonra bu cisme kuvvet uyguladığımızda ne oluyor? Uyguladığımız kuvvet yok mu oluyor? Hani enerji vardan yok yoktan var edilemezdi.
Kütle hızlandıkça enerjiye dönüşür dostum. Keşke biraz daha araştırma yapsaydın

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Muhammed Çevik
Merhaba arkadaşlar. Teori dediğimiz şey kanıtlanmamış bir düşüncedir. Eğer bu düşünce kanıtlanırsa kanuna dönüşür. Ancak insanların bir kısmı bu teorilere %100 doğruymuş gibi inanıyor ve bu durum da insanların düşüncelerini büyük bir anlamda etkilemesine yol açıyor.

Izafiyet teorisine göre ışık hızı geçilemezdir. Şimdi size basit bir fizik anlatımıyla bu teoriyi çürüyeceğim.

Uzayda bildiğiniz üzere sürtünme yoktur. Bundan dolayı bir cismin hızını yavaşlatacak bir dış etken bulunmadıkça cisim sabit hızda hararet eder.

Ayrıca uzayda haraketsiz duran bir insan, haraketsiz duran bir nesneyi iterse insan ve nesne kütlelerine oranla sabit bir hızda birbirinden uzaklaşmaya başlar ve dış bir etken olmadığı sürece sonsuza dek birbirlerinden uzaklaşırlar.

Sonsuza yakın sayıda çok güçlü roketlerin birbirine art arda monte ettiğimizi hayal edelim. Ve en sondaki roketi ateşleyelim. Bu roket sayesinde monte ettiğimiz bu sistem belli bir hıza ulaşacaktır. Ardından ateşlediğimiz roketin yakıtı bittiği zaman diğer monte ettiğimiz roketleri ileri doğru itecek şekilde onları hızlandırarak monte ettiğimiz sistemden bu roketi uzaklaştıralım. Daha sonra bir sonraki roketi ateşleyip bu döngüyü sonsuza yakın olan roketle tekrar yapalım. Bu döngü boyunca birbirine monte ettiğimiz roketler hızlanacak ve belli bir süre sonra istediğimiz hıza yani ışık hızına ulaşmış olacaktır. Burda izafiyet teorisi savunan kişiler şunları diyebilir. "Her kütlenin ulaşabileceği belli bir hız vardır ve bu sistem bu maksimum hıza ulaştığında artık hızlanamaz." Peki şunu sormak istiyorum bu maksimum hıza ulaştıktan sonra bu cisme kuvvet uyguladığımızda ne oluyor? Uyguladığımız kuvvet yok mu oluyor? Hani enerji vardan yok yoktan var edilemezdi.
Kardeş okumaya üşendim ama eline sağlık güzel yazmışsın?

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Kütle hızlandıkça enerjiye dönüşür dostum. Keşke biraz daha araştırma yapsaydın
Ben diyorum izafiyet teorisini çürüttüm. Sen diyorsun izafiyet teorisi.

Dediğin şey izafiyet teorisidir. E=mc'2. Ben bunun olmadığını savunuyorum yaklaşık 30 mesaj atmışım bu konuya sen izafiyet vardır keşke araştırma yapsaydın diyorsun

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Dahası  
Reaksiyon skoru
109
İsim
Sabit Sürmeli
Steam
Jweely
Twitter
JweelyTheKid
Ben diyorum izafiyet teorisini çürüttüm. Sen diyorsun izafiyet teorisi.

Dediğin şey izafiyet teorisidir. E=mc'2. Ben bunun olmadığını savunuyorum yaklaşık 30 mesaj atmışım bu konuya sen izafiyet vardır keşke araştırma yapsaydın diyorsun
Bir denklemin bir parametresini kullanıp diğer parametreleri hesaba katmazsan zaten yanlış sonuca ulaşırsın. Sen sonsuz hıza ulaşabileceklerini kabul ediyorsun ama kütle kaybı yaşayacaklarını kabul etmiyorsun :)

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger

HADOLEITE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Halit

Bu mantıkla yola çıkıldığına, sonsuza yakın roket vb teoriler ortaya atıldığında da şöyle çürütülebilir. O sonsuza yakın sayıda roketin en önünde bulunan rokete karşıdan baktığın zaman görüyosun roketi. Mantıken ışık hızından daha hızlı gittiği zaman roketi geç görmen gerekiyor.. Bu şartlarda da şöyle bir durum oluyor. Aynı düzenekten iki tane kurup birini sadece 5 metre önden gidecek şekilde göndersen ve belirttiğin gibi çok üst düzey hızlara uşalsa.. Öndeki roketin üzerindeki adam kendisiyle birebir aynı hızda giden rokete dönüp baktığında roketi görüyor olucak.. Bu durumda ışık roketten 5 metre ileride görülebiliyor olucak. Yani ışığın hızı da hala roketinkinden yüksek olucak..

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Bir denklemin bir parametresini kullanıp diğer parametreleri hesaba katmazsan zaten yanlış sonuca ulaşırsın. Sen sonsuz hıza ulaşabileceklerini kabul ediyorsun ama kütle kaybı yaşayacaklarını kabul etmiyorsun :)
Kardeşim ben diyorum ki E=mc'2 yanlıştır. Sen hala formülü yanlış kullandığımdan bahsediyorsun

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
972,681
Üyeler
153,751
Son üye
IBM VS DELL