Neler Yeni

Izafiyet teorisini çürüttüm.

Berko

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Berkay Doğru
Sonsuza yakın diye söylemiştim ben ilk yazımda. Madem sizi ikna edemedim şöyle değiştireyim. Işık hızını geçmeye yetecek kadar roket olsun
Ben şöyle bir şey diyeyim ilk olarak fotonlar higgs alanı ile etkileşime girmediklerinden kütlesi olmayan parçacıklardır ve kütlesi olmayandan da
Sonsuz güç değil. Işık hızını geçebilecek kadar güç olsa yeter bize. Sonsuz güç olsa ışık hızına da fark atarız
Ben şöyle bir şey diyeyim ilk olarak fotonlar higgs alanı ile etkileşime girmediklerinden kütlesi olmayan parçacıklardır ve kütlesi olmayandan daha kütlesiz bir şey olmayacağından ondan daha da hızlı gidemezsin bu izafiyet teorisinin değil temel fizik yasalaarının bir sonucudur.sen ışık hızından hızlı gidersen nedensellik yasasını ihlal edersin.Bir de ayrıca evreni 3 boyut değil 4 boyutta düşünürsek sen ışık hızına yaklaşınca zaman senin için yavaşlar sen ışık hızında hareket edince zaman senin için durur sen ışık hızından hızlı gidersen işte burası yoruma açık çünkü hiçbir şekilde böyle bir şey mümkün değil yine hipotezlere göre ya maddesel bütünlük bozulur ve saf enerjiye dönüşürsün ya da zamanda geçmişe gidersin ki bunu çürüten bir sürü varsayım bulunmaktadır

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Merhaba arkadaşlar. Teori dediğimiz şey kanıtlanmamış bir düşüncedir. Eğer bu düşünce kanıtlanırsa kanuna dönüşür. Ancak insanların bir kısmı bu teorilere %100 doğruymuş gibi inanıyor ve bu durum da insanların düşüncelerini büyük bir anlamda etkilemesine yol açıyor.

Size Einstein'ın izafiyet teorisinin çürütülebileceğinden bahsedeceğim.
Izafiyet teorisine göre ışık hızı geçilemezdir. Şimdi size basit bir fizik anlatımıyla bu teoriyi çürüyeceğim.

Uzayda bildiğiniz üzere sürtünme yoktur. Bundan dolayı bir cismin hızını yavaşlatacak bir dış etken bulunmadıkça cisim sabit hızda hararet eder.

Ayrıca uzayda haraketsiz duran bir insan, haraketsiz duran bir nesneyi iterse insan ve nesne kütlelerine oranla sabit bir hızda birbirinden uzaklaşmaya başlar ve dış bir etken olmadığı sürece sonsuza dek birbirlerinden uzaklaşırlar.

Şimdi bu bilgileri kullanarak basit bir düşünce deneyi hayal edelim.
Sonsuza yakın sayıda çok güçlü roketlerin birbirine art arda monte ettiğimizi hayal edelim. Ve en sondaki roketi ateşleyelim. Bu roket sayesinde monte ettiğimiz bu sistem belli bir hıza ulaşacaktır. Ardından ateşlediğimiz roketin yakıtı bittiği zaman diğer monte ettiğimiz roketleri ileri doğru itecek şekilde onları hızlandırarak monte ettiğimiz sistemden bu roketi uzaklaştıralım. Daha sonra bir sonraki roketi ateşleyip bu döngüyü sonsuza yakın olan roketle tekrar yapalım. Bu döngü boyunca birbirine monte ettiğimiz roketler hızlanacak ve belli bir süre sonra istediğimiz hıza yani ışık hızına ulaşmış olacaktır. Burda izafiyet teorisi savunan kişiler şunları diyebilir. "Her kütlenin ulaşabileceği belli bir hız vardır ve bu sistem bu maksimum hıza ulaştığında artık hızlanamaz." Peki şunu sormak istiyorum bu maksimum hıza ulaştıktan sonra bu cisme kuvvet uyguladığımızda ne oluyor? Uyguladığımız kuvvet yok mu oluyor? Hani enerji vardan yok yoktan var edilemezdi.
O nedir neye yariyki

Batuhan Lastronin

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,013
İsim
Batuhan Divrik
Bu kadar rokete gerek olmadığını düşünüyorum. Eğer olsa bile ışık hızı geçilebilir olduğunu değiştirmiyor. Bundan dolayı izafiyet teorisi çürümüş oluyor.
Dostum ilk yazdığın şey de sonsuza yakın diyorsun bu sonsuzun bir tirilyonda biri bile değil ? Nasıl bu kadara gerek olmuyor. İzafiyet teoresi çürümüş olmuyor sen bunu kafanda üreterek yapıyorsun o zaman şöyle diyim ışık hızına ulaşabilecek motor yaptığımızı düşünelim ve ışık hızına ulaştık ta daaa izafiyet teoresi çürüdü :D bu kadar kolay değil dostum illa gelecekte olabilecek bir şey ancak şu an dediğin şey mümkün değil.

Berko

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Berkay Doğru
Yav arkadaşlar böyle bir şey mümkün olamaz cernde kütlesi neredeyse sıfır olan parçacıklara milyonlarca joule enerji vermemize rağmen ışık hızının %100ne yaklaşamıyor ki yine sürtünme yok parçacıklar bir süre sonra saf enerjiye dönüşüp yok olmakta

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Ben şöyle bir şey diyeyim ilk olarak fotonlar higgs alanı ile etkileşime girmediklerinden kütlesi olmayan parçacıklardır ve kütlesi olmayandan da

Ben şöyle bir şey diyeyim ilk olarak fotonlar higgs alanı ile etkileşime girmediklerinden kütlesi olmayan parçacıklardır ve kütlesi olmayandan daha kütlesiz bir şey olmayacağından ondan daha da hızlı gidemezsin bu izafiyet teorisinin değil temel fizik yasalaarının bir sonucudur.sen ışık hızından hızlı gidersen nedensellik yasasını ihlal edersin.Bir de ayrıca evreni 3 boyut değil 4 boyutta düşünürsek sen ışık hızına yaklaşınca zaman senin için yavaşlar sen ışık hızında hareket edince zaman senin için durur sen ışık hızından hızlı gidersen işte burası yoruma açık çünkü hiçbir şekilde böyle bir şey mümkün değil yine hipotezlere göre ya maddesel bütünlük bozulur ve saf enerjiye dönüşürsün ya da zamanda geçmişe gidersin ki bunu çürüten bir sürü varsayım bulunmaktadır
Benim bu konuda bir çok teorim var. Bunlardan biri de ışık hızını geçersek ne olur.
Öncelikle ışık hızında hareket edince zaman benim için durmaz sadece olduğum zamanı değil daha eski zamanı görmüş olurum ve bu da benim için zaman durmuş gibi bir hisse kapılmama neden olur. Eğer ışık hızını geçersem de geçmiş zamanı görebilirim ve gözlemleyebilirim. Ancak hiç bir şekilde geçmiş zamanı etkileyemem.

Berko

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Berkay Doğru
Benim bu konuda bir çok teorim var. Bunlardan biri de ışık hızını geçersek ne olur.
Öncelikle ışık hızında hareket edince zaman benim için durmaz sadece olduğum zamanı değil daha eski zamanı görmüş olurum ve bu da benim için zaman durmuş gibi bir hisse kapılmama neden olur. Eğer ışık hızını geçersem de geçmiş zamanı görebilirim ve gözlemleyebilirim. Ancak hiç bir şekilde geçmiş zamanı etkileyemem.
Zaman senin için durur dışarıdan bakan gözlemciye göre durmaz

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Dostum ilk yazdığın şey de sonsuza yakın diyorsun bu sonsuzun bir tirilyonda biri bile değil ? Nasıl bu kadara gerek olmuyor. İzafiyet teoresi çürümüş olmuyor sen bunu kafanda üreterek yapıyorsun o zaman şöyle diyim ışık hızına ulaşabilecek motor yaptığımızı düşünelim ve ışık hızına ulaştık ta daaa izafiyet teoresi çürüdü :D bu kadar kolay değil dostum illa gelecekte olabilecek bir şey ancak şu an dediğin şey mümkün değil.
Kardeşim ben bu konuya bir kaç yıldır kafa yoruyorum. Ve söylediğin şeyler benim söylediklerimle aynı değil. Einstein da izafiyet teorisini kafasında kurdu. Ve bunu bizlere güzel bir şekilde açıklamasını iyi yapabildiği için onun düşünceleri teori olarak kabul gördü. Ben kendimi iyi ifade edemediğim için bu forumda nasıl daha iyi anlatabilirim diye sizin görüşlerinizi alıyorum. Sizin Söyledikleriniz doğrultusunda bunlara kısa ve net cevaplarla bu konuyu güzel bir makale haline getirmeye çalışıyorum

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Zaman senin için durur dışarıdan bakan gözlemciye göre durmaz
Sen durduğunu zannedersin çünkü zaman bizim gördüğümüz ışıkları algılama biçimimizdir. Biz ışık hızında gittiğimiz zaman hep aynı ışık molekülerine baktığımız için hep aynı görüntüyü göreceğiz ve bundan dolayı zamanı durmuş gibi algılayacağız. Ancak söylediğim gibi algılayacağız. Öyle olacak demiyorum

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Bu arada birçok teorin olamaz birçok hipotezin olabilir teori eldeki verileri destekleyen henüz aksi ispat edilememiş gerçekliklerdir
Bu konuda haklısın. Ama yakında teori olacağından emin olabilirsiniz?

Batuhan Lastronin

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,013
İsim
Batuhan Divrik
Kardeşim ben bu konuya bir kaç yıldır kafa yoruyorum. Ve söylediğin şeyler benim söylediklerimle aynı değil. Einstein da izafiyet teorisini kafasında kurdu. Ve bunu bizlere güzel bir şekilde açıklamasını iyi yapabildiği için onun düşünceleri teori olarak kabul gördü. Ben kendimi iyi ifade edemediğim için bu forumda nasıl daha iyi anlatabilirim diye sizin görüşlerinizi alıyorum. Sizin Söyledikleriniz doğrultusunda bunlara kısa ve net cevaplarla bu konuyu güzel bir makale haline getirmeye çalışıyorum
Dostum dediğin şeyin yapılması mümkün olabilen bir şey değil. Sen de bunu anlamak istemiyorsun bir arabanın arkasına 1000000 tane roket bağlayamayacağın gibi bir gerçek bu sonsuzluğu bırakıyorum o kadar sayı da roketi bile aynı roketin arkasına monte edemezsin çünkü roket ateşlendiğinde arkadakilerin patlama olanağı olabilir. Sen kafanda kurmuşsun güzel belki ileride bulabilirsin ama bu işe yarar bir fikir değil üzgünüm.

Berko

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Berkay Doğru
Sen durduğunu zannedersin çünkü zaman bizim gördüğümüz ışıkları algılama biçimimizdir. Biz ışık hızında gittiğimiz zaman hep aynı ışık molekülerine baktığımız için hep aynı görüntüyü göreceğiz ve bundan dolayı zamanı durmuş gibi algılayacağız. Ancak söylediğim gibi algılayacağız. Öyle olacak demiyorum
Kardeşim sen ışık moleküllerini öyle algılamayacaksın sen şu kısmo unutuyorsun 4 boyut düşünmen lazım

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,620
İsim
Heath Ledger
Dostum dediğin şeyin yapılması mümkün olabilen bir şey değil. Sen de bunu anlamak istemiyorsun bir arabanın arkasına 1000000 tane roket bağlayamayacağın gibi bir gerçek bu sonsuzluğu bırakıyorum o kadar sayı da roketi bile aynı roketin arkasına monte edemezsin çünkü roket ateşlendiğinde arkadakilerin patlama olanağı olabilir. Sen kafanda kurmuşsun güzel belki ileride bulabilirsin ama bu işe yarar bir fikir değil üzgünüm.
Kardeşim bu güzel tartışma için teşekkür ederim. Senin söylediğin bilgileri de dahil ederek hipotezimi geliştireceğim. Yeniden teşekkürler

Top Bottom