Neler Yeni

Çözüldü✓ Kafa karıştırıcı soru: 60-75 Hz monitörde 1ms GtG vs 5ms GtG

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,194
İsim
haro
Arkadaşlar biraz kafam karıştı. Şimdi sorumda dananın kuyrugunun koptugu yere geleyim. 144-240 Hz monitör alsam 1ms GtG almaya çalışırım. Neden derseniz FPS oyunu için bariz 3-4 Ms GtG monitörden üstün. Ama kafamı karıştıran nokta ise 60 FPS yani düşük FPS'de zaten görüntü yavaş geliyor ve biraz bulanık oluyor. 60-75 FPS'de 1 ms GtG monitöre bu sebeple ihtiyaç var mı? Ghosting ve bulanlıklıgın az olması için kısacası net görüntü için. 60-75 FPS 1ms GtG monitörde net ve bulanık olmayan görüntü alınır mı?

radasamara

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,713
İsim
rada
Fps oyunlarında aldığın fps'in monitör hzsine eşit olması lazım yoksa bir anlamı kalmaz.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar biraz kafam karıştı. Şimdi sorumda dananın kuyrugunun koptugu yere geleyim. 144-240 Hz monitör alsam 1ms GtG almaya çalışırım. Neden derseniz FPS oyunu için bariz 3-4 Ms GtG monitörden üstün. Ama kafamı karıştıran nokta ise 60 FPS yani düşük FPS'de zaten görüntü yavaş geliyor ve biraz bulanık oluyor. 60-75 FPS'de 1 ms GtG monitöre bu sebeple ihtiyaç var mı? Ghosting ve bulanlıklıgın az olması için kısacası net görüntü için. 60-75 FPS 1ms GtG monitörde net ve bulanık olmayan görüntü alınır mı?
Gerekli değil ama alınırsa herhalde birazcık daha iyi olur.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,194
İsim
haro
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gerekli değil ama alınırsa herhalde birazcık daha iyi olur.

144 Hz'de 1ms GtG kullandım. 5ms GtG'de kullandım bariz farkı gördüm. Hatta 5ms GtG diye sattıkları kim bilir ne kadardıki Counter oynarken bulanık görüntü yüzünden gözlerimi kapatmak zorunda kalıyordum resmen. 1 ms GtG ile bu sorunu yaşamadım. İşte kafa karıştıran kısım 60-75 FPS alırken 1ms GtG monitöre ihtiyaç var mı? 144 Hz'deki kadar bariz fark yaratıyor mu?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
60 Hz monitörlerde görüntü yavaş gelmiyor. 144 Hz'ye alışmışsan sadece sana öyle geliyor.
60 Hz monitörde veya 144 Hz monitörde 60 FPS aldığında birkaç saat oynarsan normal gelecektir.
Bulanıklık gibi bir durum ise söz konusu bile değil. 1 ms GtG, FPS'ye ya da Hz'ye bağlı bir şey değil.
"144 Hz'de ihtiyaç var da 60-75 Hz'de ihtiyaç var mı?" diye bir soru pek mantıklı değil. Bağımsız şeyler.
GtG (Gray to Gray), renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterir. 144 Hz de olsa 75 Hz de olsa.
GtG, ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolaylaşır. Amacı, budur.
144 Hz'de 1 ms GtG imiş ya da 75 Hz'de imiş fark etmez. Net ve daha tutarlı bir görüntü için olması daha iyidir.
Sorunuza gelelim. 60-75 FPS'te 1 ms GtG monitörde net görüntü alınır mı? Önce şunu sormalıyız, "Neye göre?".
4 ms GtG'ye göre ise evet daha net olacaktır. GtG değeri, alınan FPS'e ya da monitörün Hz'sine bağlı bir şey değil.
4 ms GtG monitör ve gerçek 1 ms GtG monitörün farkını aldığınız FPS kaç olursa olsun fark edersiniz, dert etmeyin.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
60fpste de fark ediyor. hz ile gecikme çok farklı şeyler. özellikle 60hz monitörde yüksek gecikme süresi olursa iyice çamur gibi oluyor. çünkü zaten 144hzdeki akıcılık da yok.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,194
İsim
haro
60 Hz monitörlerde görüntü yavaş gelmiyor. 144 Hz'ye alışmışsan sadece sana öyle geliyor.
60 Hz monitörde, 144 Hz monitörde 60 FPS aldığında birkaç saat oynarsan alışırsın. Normal gelir.
Bulanıklık gibi bir durum ise söz konusu bile değil. 1 ms GtG FPS'ye ya da Hz'ye bağlı bir şey değil.
"144 Hz'de ihtiyaç var da 60-75 Hz'de ihtiyaç var mı?" diye bir soru pek mantıklı değil. Bağımsız şeyler.
GtG (Gray to Gray), renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterir. 144 Hz de olsa 75 Hz de olsa.
GtG, ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolaylaşır. Amacı, budur.
144 Hz'de 1 ms GtG imiş ya da 75 Hz'de imiş fark etmez. Net ve daha tutarlı bir görüntü için olması daha iyidir.
Sorunuza gelelim. 60-75 FPS'te 1 ms GtG monitörde net görüntü alınır mı? Önce şunu sormalıyız, "Neye göre?".
4 ms GtG'ye göre ise evet daha net olacaktır. GtG değeri, alınan FPS'e ya da monitörün Hz'sine bağlı bir şey değil.
4 ms GtG monitör ve gerçek 1 ms GtG monitörün farkını aldığınız FPS kaç olursa olsun fark edersiniz, dert etmeyin.

Benim soruyu yanlış anlamışsın galiba. 60 Hz'de akıcılık 144 hz'göre daha yavaş. O sebeple 60-75 Fps max alacagımız bir sisteme 1ms GtG monitör almaya deger mi demek istedim.
1ms GTG, FPS ve Hz'e baglı degil ama monitör alırken Hz ve GtG degerine bakıyoruz. Ve Rtings gibi sitelere girip incelersen bazı monitörleri 240 Hz olarak üretiyorlar. Ve 240 Hz'de 1ms gtg performansı veriyor. 60 Hz'de 3-4 ms gtg panel ile aynı performansı veriyor. Yani 240 Hz 1ms GtG diye satılan monitörün tek işlevi 200 üstü FPS'de belli oluyor. Single Player oyun açsan 60-100 FPS arası alsan bu aldıgın pahalı 240 Hz monitörle dolandırılmış olursun.
144 Hz'de FPS oyunlarında ghosting olmaması için ihtiyaç duyuyoruz 1ms GtG monitöre. 60-75 Hz olarak 1ms GtG monitör satılırsa o FPSlerde ihtiyaç duyulur mu demek istedim. 60-75 FPS hiç akıcı degil çünkü. Aslında 144 Hz'de çok akıcı olmasına ragmen 5-10 ms akıcı olmayan monitörleri kullanınca aşırı ghosting ve 0 oyun zevki oluyor. 60-75 FPS'de de bu durum yaşanır mı? Çok farkeder mi 144 Hz'lik monitör gibi bu sorunun cevabını arıyorum ve sorumun cevabını aldım teşekkür ederim.
MSİ MAG251RX gibi güçlü bir monitör bakacagım. Zaman zaman FPS oyunları oynasamda genelde AAA oyunlar oynuyorum. Cyberpunk, Horizon Zero Dawn gibi. Her FPS'de en akıcı ve düzgün görüntüyü istiyorum. Bu sebeple 1ms GtG ips panel arayışındayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

60fpste de fark ediyor. hz ile gecikme çok farklı şeyler. özellikle 60hz monitörde yüksek gecikme süresi olursa iyice çamur gibi oluyor. çünkü zaten 144hzdeki akıcılık da yok.

Tamam VG279QM veya Msi mag251rx alacagım. Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,316
İsim
Emre
"75 hz 1ms vs 144hz 4ms" değil mi olay

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,194
İsim
haro
"75 hz 1ms vs 144hz 4ms" değil mi olay

Yok degil ama olay çözüldü. 60 Hz monitör 1ms GtG vs 3-4 ms GtG'ydi sorum. 144 hz'de sorunun cevabı bariz belli. Ama 60 Fps'de 144 kadar akıcı olmuyor diye kafam biraz karışmıştı o sebeple sormuştum. 60 Hz'lik yani 60 FPS max alacagımız monitöre 1ms GtG pahalı monitör almaya gerek var mı gibisinden bir soruydu.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Benim soruyu yanlış anlamışsın galiba. 60 Hz'de akıcılık 144 hz'göre daha yavaş. O sebeple 60-75 Fps max alacagımız bir sisteme 1ms GtG monitör almaya deger mi demek istedim.
1 ms GtG'nin bu akıcılık ile, aldığın FPS ile, Hz ile bir alakasının olmadığını ve değeceğini belirttim.
144 Hz'de FPS oyunlarında ghosting olmaması için ihtiyaç duyuyoruz 1ms GtG monitöre. 60-75 Hz olarak 1ms GtG monitör satılırsa o FPSlerde ihtiyaç duyulur mu demek istedim.
Evet, duyulur. FPS'den bağımsız bir şey. Düşük olması, her daim net görüntü ve az ghosting sağlayacaktır.
60-75 FPS hiç akıcı degil çünkü. Aslında 144 Hz'de çok akıcı olmasına ragmen 5-10 ms akıcı olmayan monitörleri kullanınca aşırı ghosting ve 0 oyun zevki oluyor. 60-75 FPS'de de bu durum yaşanır mı? Çok farkeder mi 144 Hz'lik monitör gibi bu sorunun cevabını arıyorum ve sorumun cevabını aldım teşekkür ederim.
60-75 FPS, neye göre akıcı değil? 144 Hz'ye göre, o da tamamen alışma meselesi. Birkaç saat bakarsan normal gelecektir.
Buna da o kadar takılmaya gerek yok. 5-10 ms akıcı olmayan monitörlere gelecek olursak da yok denecek kadar az durumdalar.
En ucuzundan 1000 TL altı panda paneller bile oyun zevkini sıfır edecek kadar ghostinge sahip değiller, pek takılmaya gerek yok.
60-75 FPS'de de durum aynı, yine ghostingli ve gecikmeli bir monitör ise bu durum yaşanır. Dediğim gibi FPS'den bağımsız şey.
İster 144 FPS olsun ister 60-75 FPS, panelin gecikme süresi (GtG) değeri kötü ise bu durumlar yaşanacaktır. O kadar takılmayın.
Dediğim gibi bu kadar rahatsız edecek monitörler yok gibi bir şey, çok araştırıp derinlere girince insan işin içinden çıkamıyor ki.
Ben de monitör ararken bu durumda idim, alın ve kullanın. Bu gibi küçük şeylere o kadar takılmaya gerek olmadığını göreceksiniz.
MSİ MAG251RX gibi güçlü bir monitör bakacagım. Zaman zaman FPS oyunları oynasamda genelde AAA oyunlar oynuyorum. Cyberpunk, Horizon Zero Dawn gibi. Her FPS'de en akıcı ve düzgün görüntüyü istiyorum. Bu sebeple 1ms GtG ips panel arayışındayım.
IPS 1 ms GtG paneller son derece pahalı, en ucuzları 3-4K civarından başlıyor fakat anladığım kadarıyla bütçeniz var.
VG279QM gibi bir monitörü düşündüğünüze göre son derece iyisini istiyorsunuz, hiçbir yönden üzmeyecektir, alabilirsiniz.

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,194
İsim
haro
1 ms GtG'nin bu akıcılık ile, aldığın FPS ile, Hz ile bir alakasının olmadığını ve değeceğini belirttim.

Evet, duyulur. FPS'den bağımsız bir şey. Düşük olması, her daim net görüntü ve az ghosting sağlayacaktır.

60-75 FPS, neye göre akıcı değil? 144 Hz'ye göre, o da tamamen alışma meselesi. Birkaç saat bakarsan normal gelecektir.
Buna da o kadar takılmaya gerek yok. 5-10 ms akıcı olmayan monitörlere gelecek olursak da yok denecek kadar az durumdalar.
En ucuzundan 1000 TL altı panda paneller bile oyun zevkini sıfır edecek kadar ghostinge sahip değiller, pek takılmaya gerek yok.
60-75 FPS'de de durum aynı, yine ghostingli ve gecikmeli bir monitör ise bu durum yaşanır. Dediğim gibi FPS'den bağımsız şey.
İster 144 FPS olsun ister 60-75 FPS, panelin gecikme süresi (GtG) değeri kötü ise bu durumlar yaşanacaktır. O kadar takılmayın.
Dediğim gibi bu kadar rahatsız edecek monitörler yok gibi bir şey, çok araştırıp derinlere girince insan işin içinden çıkamıyor ki.
Ben de monitör ararken bu durumda idim, alın ve kullanın. Bu gibi küçük şeylere o kadar takılmaya gerek olmadığını göreceksiniz.

IPS 1 ms GtG paneller son derece pahalı, en ucuzları 3-4K civarından başlıyor fakat anladığım kadarıyla bütçeniz var.
VG279QM gibi bir monitörü düşündüğünüze göre son derece iyisini istiyorsunuz, hiçbir yönden üzmeyecektir, alabilirsiniz.

Biraz kafa karıştırıcı şeyler işte. Çünkü yanlış anlama yardımların için gerçekten teşekkür ederim kafamda her şey netleşti. Kafa karışıklıgım kalmadı. Beni yükten kurtardınız. Ama diyorsunuz: Evet, duyulur. FPS'den bağımsız bir şey. Düşük olması, her daim net görüntü ve az ghosting sağlayacaktır.

Başka bir dostumuzda böyle demiş: 60fpste de fark ediyor. hz ile gecikme çok farklı şeyler. özellikle 60hz monitörde yüksek gecikme süresi olursa iyice çamur gibi oluyor. çünkü zaten 144hzdeki akıcılık da yok.

Şimdi ben normalde 2000-2300 TL arasında gidip gelen monitörleride alabilirim. Ama yorumlarınızı okuyunca 1ms GtG olan 3000-3500 TL arası monitörleri almam daha cazip görünüyor oyun için.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
977,344
Üyeler
154,562
Son üye
buffbuyucusu
Top Bottom