Neler Yeni

Kasadan çat sesi geldi ve kapandı açılmıyor.

Bpluto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Metin Yilmaz
Başlıktaki gibi dün gece bilgisayarda oyun oynarken kasadan aniden çat sesi geldi ve kapandı bu ikisi aynı anda yaşandı yani öncesinde çat çat çat diye ses gelip bir anda kapanma olmadı.
Sonrasında kasayı kokladım bir yanık kokusu gibi bir şey geldi ama emin değilim. Şuanda hiçbir koku yok ne psu da ne kasada.
Oyunu oynadığım sırada sıcaklıklarım hem ekran kartı hemde işlemcide 80 dereceyi dahi geçmiyordu.
PSU dan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Daha öncelerinde de pc son 2 ay içinde 3 defa donmuştu ve reset atmam gerekmişti. Ama devamında sorunsuz açılmıştı. Bu olay çok nadiren olmuştu yani 2 ayda 3 defa falan toplasanız.
Şimdi https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11677 bu linkteki psu yu sipariş etmek istiyorum ama sorunun kesin kaynağı psu olup olmadığını bilmediğim için emin olamıyorum.
Bugün PSU yu çıkardım eski anakartım olan b450 anakarta 24 pini taktım ve psu ya power kablosu ile güç gönderdim. Ama güç tuşunu açtığımda psu dan yine tepki alamadım. Acaba başka bir yöntem ile psu nun çalışıp çalışmadığını deneyebilir miyim ?
Elimde yedek psu yok ve yakınımda da bilgisayarcı veya tanıdık deneyebilceğim birisi yok.
Anakart ve psu nun içini aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.
Sistemim :
RX6600XT Ekran kartı
r7 5800x3D işlemci
ID COOLING SE-224-XTS kule tipi soğutucu
kasam : https://www.sanalmarketim.com/Urun/...Tempered-Glass-Pencereli-Oyuncu-Kasasi/125426
2x8GB 3000Mhz evo spear
samsun evo 970 500gb m2 ssd

PSU içindeki fotoda kırmızıyla daire içine aldığım kondensatör tutup oynatmaya çalıştığımda kopucakmış gibi yerinden oynuyor.

Ekler

• 33a99921-ca29-4e00-bf68-692f0a0c640b.jpg
    33a99921-ca29-4e00-bf68-692f0a0c640b.jpg
    550.1 KB · Hit: 63
  • anakart1.jpg
    anakart1.jpg
    185.3 KB · Hit: 53
  • anakart2.jpg
    anakart2.jpg
    208 KB · Hit: 55
  • anakart3.jpg
    anakart3.jpg
    249 KB · Hit: 56
  • anakart4.jpg
    anakart4.jpg
    222 KB · Hit: 47
  • c6941004-11a2-4d3b-8fe8-7aca1a7c45a2.jpg
    c6941004-11a2-4d3b-8fe8-7aca1a7c45a2.jpg
    269.7 KB · Hit: 59

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,333
İsim
Hasan Ali
psu gibi elde başka psu varsa dene yada int kafe varsa

GirayHan

80+ Gold
Başlıktaki gibi dün gece bilgisayarda oyun oynarken kasadan aniden çat sesi geldi ve kapandı bu ikisi aynı anda yaşandı yani öncesinde çat çat çat diye ses gelip bir anda kapanma olmadı.
Sonrasında kasayı kokladım bir yanık kokusu gibi bir şey geldi ama emin değilim. Şuanda hiçbir koku yok ne psu da ne kasada.
Oyunu oynadığım sırada sıcaklıklarım hem ekran kartı hemde işlemcide 80 dereceyi dahi geçmiyordu.
PSU dan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Daha öncelerinde de pc son 2 ay içinde 3 defa donmuştu ve reset atmam gerekmişti. Ama devamında sorunsuz açılmıştı. Bu olay çok nadiren olmuştu yani 2 ayda 3 defa falan toplasanız.
Şimdi https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11677 bu linkteki psu yu sipariş etmek istiyorum ama sorunun kesin kaynağı psu olup olmadığını bilmediğim için emin olamıyorum.
Bugün PSU yu çıkardım eski anakartım olan b450 anakarta 24 pini taktım ve psu ya power kablosu ile güç gönderdim. Ama güç tuşunu açtığımda psu dan yine tepki alamadım. Acaba başka bir yöntem ile psu nun çalışıp çalışmadığını deneyebilir miyim ?
Elimde yedek psu yok ve yakınımda da bilgisayarcı veya tanıdık deneyebilceğim birisi yok.
Anakart ve psu nun içini aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.
Sistemim :
RX6600XT Ekran kartı
r7 5800x3D işlemci
ID COOLING SE-224-XTS kule tipi soğutucu
kasam : https://www.sanalmarketim.com/Urun/...Tempered-Glass-Pencereli-Oyuncu-Kasasi/125426
2x8GB 3000Mhz evo spear
samsun evo 970 500gb m2 ssd

PSU içindeki fotoda kırmızıyla daire içine aldığım kondensatör tutup oynatmaya çalıştığımda kopucakmış gibi yerinden oynuyor.
psu'da elektronik sigorta varsa o atmıştır psu kendini kitlemiştir tüm kabloları sök bir kaç saat boşta bırak sonra tekrar tak çalışır. tabi eğer sigorta elektronikse değilse sigorta yakmıştır.

bunun haricinde ampermetre varsa psu içinde ki elemanların dirençlerini ölçerek sorunun hangi parçada olduğunu bulabilirsin.

Son düzenleme:

Bpluto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Metin Yilmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
psu gibi elde başka psu varsa dene yada int kafe varsa
maalesef yakınlarda hiç deneyebilceğim biryer yok en yakın 20km mesafede.
psu'da alektronik sigorta varsa o atmıştır psu kendini kitlemiştir tüm kabloları sök bir kaç saat boşta bırak sonra tekrar tak çalışır. tabi eğer sigorta elektronikse değilse sigorta yakmıştır.

bunun haricinde ampermetre varsa psu içinde ki elemanların dirençlerini ölçerek sorunun hangi parçada olduğunu bulabilirsin.
psu yu yeniden takıp deniycem. Umarım diğer bileşenlerde sıkıntı yoktur.

Bpluto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Metin Yilmaz
psu'da elektronik sigorta varsa o atmıştır psu kendini kitlemiştir tüm kabloları sök bir kaç saat boşta bırak sonra tekrar tak çalışır. tabi eğer sigorta elektronikse değilse sigorta yakmıştır.

yeniden taktım denedim yine tepki yok

GirayHan

80+ Gold

Bpluto

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Metin Yilmaz
güç gelmiyorsa

kabloları kontrol et

kablolar sağlamsa özellikle 24 pin güç kablosu

psu gg
hepsi sağlam görünüyor , yarın bir bilgisayarcıya götürüp başka psu taktırıp deneticem acaba diğer parçalarda sıkıntı var mıdır ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada anakartım MSI PRO B550 M-P GEN3

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,025
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse