Neler Yeni

Öneri Kolay Ehliyet Almanın Püf Noktaları

SyleeXin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Görkem Tezer
Merhabalar, bugün ehliyetimi almış bulunmaktayım. Size gördüğüm ve sizin de benzerlerini göreceğiniz sorunları dile getirip yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Heyecan: İlk maddemiz çok basit: heyecan. Heyecansız gitmeniz gerekiyor, çünkü trafik heyecanı kaldırmıyor. Hocalarınızın dediğinin dışında bir şey yapmayın. Araba kenardan çıkarken yan şeride geçmeyin; şerit ihlali yapmış olursunuz. Korkan adaylar genelde bu hatadan elenebiliyor diye gözlemledim.
  2. Direksiyon Seti: Küçüklüğümden beri direksiyon setleriyle yıllarca araç sürdüm. Emin olun, düşündüğünüzden çok daha fazla işe yarıyor. Eğer gerçekten direksiyon hakimiyetinizin kötü olduğunu düşünüyorsanız, 900 derece bir direksiyon seti alıp arcade olmayan, simülasyon olan oyunları oynayabilirsiniz (City Car Driving, Euro Truck Simulator, BeamNG). Özellikle BeamNG çok yardımcı olacaktır. DFGT alabilirsiniz; ikinci elde biraz ucuz bir direksiyon olmasına rağmen ses harici problem yaratmaz ve pratiğinizi yaparsınız. G29 almak isteyebilirsiniz, fakat direksiyon setinin manueli ile gerçek hayattaki manuel pek fazla benzemiyor. Yine de bütçeniz varsa değerlendirebilirsiniz.
  3. Sinyaller: Unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri sinyaller. Sağ şeride geçerken, sol şeride geçerken, dururken sürekli sinyal verin. Yanlış yerde verseniz bile verin; emin olmazsanız yine verin. Yanlış sinyalde uyarırlar ama tek bir sinyalden kalabilirsiniz. Elinizin altında olsun, her şeye sinyal verebilirsiniz. Karıştırıyorsanız da sorun değil, yeter ki sinyal verin.
  4. Park: Park konusunda rahat olabilirsiniz, çünkü her şey ezber işi. Gidip hocanın öğrettiklerini uygularsanız zaten hiçbir sorun olmaz. Unutmayın, araba size çarpacakmış gibi gelebilir, özellikle Opel veya VW gibi araçlarda (Polo, Golf, Corsa). Çünkü aracın burnunu göremiyorsunuz. Siz hocanıza güvenip öğrendiğinizi uygulamanız yeterli olacaktır.
  5. Panik: Trafikte paniklemek en büyük düşmanınız olabilir. "Tır geçti, araba sollamaya kalktı, ben sağa çekileyim" gibi düşünceleriniz olmasın (sınav günü). Çünkü sınavdasınız; hocalarınız profesyonel, kötü giden bir durumda müdahale ederler zaten. Siz de bir araç sürüyorsunuz. Sizin şeridinize bir başka araç giriyorsa bu sizin değil onun hatasıdır. Siz yolunuzda gitmeye devam edin derim, en azından ben böyle yaptım.
  6. Kolaylık: Anlatacak çok bir şey yok aslında, belki biri faydalanır diye yazayım dedim. Anlattıkları gibi korkunç falan değil, oldukça basit ilerliyor her şey.
  7. Sakinlik: İlk maddede dediğim gibi işin şifresi panik. Panik yaparsanız dosyayı da yakarsınız, adam akıllı araba da süremezsiniz. Panik yapmayın; sakin olduktan sonrası çok kolay.
Bu tavsiyeler umarım işinize yarar. İyi şanslar!

Top Bottom