Neler Yeni

Kripto paralar haram mı?

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,856
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Helal haram konusunda şüpheye düştüyseniz açıp Kur'an'a danışınmanızı öneririm. Yapacağınız şey basit ama biraz emek istiyor. Kur'an'daki helal haram kavramları ve neyi kapsadığına sonra block chain mantığına ve kripto mantığını öğrenin sonra Kur'anda ki hangi kavrama, tanıma giriyor anlarsınız. Bu birinin size söylemesine göre çok daha verimli olur. Forumda bir şeyleri öğrenmek hızlı ve kolay oluyor ama derin konularda ve özellikle insanların hataya düşebileceği durumlar istisna, bu da insanların hataya düşebileceği bir durum o yüzden ilk elden öğrenmek en faydalısı olur.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Arkadaşlar mantıklı bir açıklama ile konuda yer alan soruyu cevaplandırmak üzerine mesaj yazmanız rica olunur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,375
İsim
Diyarhan
Şahsi görüşüm haram ama umrumda bile değil altın dolar ile aynı işleve sahip.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir Berkan Gökgöz
Haklısın haklısın da böyle dürzülerle dolu yerlere niye takılıyorsun ki? Diyeceksin ki "Size ne ulan haramda yerim şarapta içerim" deyip yoluna bakacaksın. Her şeyin içine din karıştı nedense bu taşını toprağını sevdiğimin ülkesinde. son 12 yıldır.

Not: Biri helal midir haram mıdır sorusu sorunca niyeyse ağır bir küfür basasım geliyor. :(

Not2: Şu her şeyin içine din denen dogmatik şeyin karışması hakkında konu açayım bir ara sinirlendim düşünürken doldum ulan!

Cevap: Haram değildir. BİTTİ!

Bergee

80+ Silver
Konu dışı bunun üstüne cevap yazma uzamasın. Sadece şunu söylemek istiyorum. Başkalarının ne yapıp yapmadığı seni bağlamaz. Önceki mesajına ithafen; kıza istekle bakmak, dokunmak falan haram. Bu kesin hükümdür. Yani kız arkadaşımla oyun oynayayım, sinemaya gideyim. İslam'da yasak. Bencesi sencesi yok.
Bak konuyu hala yanlış algılıyorsun :D Her şeye günah dediklerini belirtiyorum orada .. Konu dışı değil haram mı diye sordun bende ona göre cevapladım. Hacı hoca değiliz bizde sonuçta her hoca farklı bir şey söylüyor burası teknoloji forumu madem bu kadar biliyorsun neden burada bu konulara giriyorsunuz anlamıyorum bir daha sormayın bizde cevap vermeyelim o zaman. Mantığa bak arkadaş bir cevap yazıyoruz diye azar işitiyoruz oldu olacak gel döv birde tam olsun :D Neyse bundan sonra ne sen benim konularıma yaz ne de ben senin konularına yazayım :)

Haklısın haklısında böyle dürzülerle dolu yerlere niye takılıyorsun ki? Diyeceksin ki "Size ne ulan haramda yerim şarapta içerim" deyip yoluna bakacaksın. Her şeyin içine din karıştı nedense bu taşını toprağını sevdiğimin ülkesinde. son 12 yıldır.

Not: Biri helal midir haram mıdır sorusu sorunca niyeyse ağır bir küfür basasım geliyor. :(

Cevap: Haram değildir. BİTTİ!
+9999999 her hoca farklı dilden konuştuğu için kime güveneceğini şaşırıyor insan ki bunları yalan yanlış bilgilerle kullanan bir çok art niyetli hoca var ...

Rik Sançez

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
.
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım
Faiz sistemi haram ise bu da haram çünkü aynı mantık hiçbir emek olmadan paralarını katlıyor herkes. Her şey haram düşününce :D Kızların seslerini duyurması haram :D Karşı cinse bakmak haram :D
O zaman altın yatırımıda haram

Bergee

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Kadir Berkan Gökgöz
Bak konuyu hala yanlış algılıyorsun :D Her şeye günah dediklerini belirtiyorum orada .. Konu dışı değil haram mı diye sordun bende ona göre cevapladım. Hacı hoca değiliz bizde sonuçta her hoca farklı bir şey söylüyor burası teknoloji forumu madem bu kadar biliyorsun neden burada bu konulara giriyorsunuz anlamıyorum bir daha sormayın bizde cevap vermeyelim o zaman. Mantığa bak arkadaş bir cevap yazıyoruz diye azar işitiyoruz oldu olacak gel döv birde tam olsun :D Neyse bundan sonra ne sen benim konularıma yaz ne de ben senin konularına yazayım :)

+9999999 her hoca farklı dilden konuştuğu için kime güveneceğini şaşırıyor insan ki bunları yalan yanlış bilgilerle kullanan bir çok art niyetli hoca var ...
Aslında hiç dinlemeyeceksin hacı hocayı ne gerek var ki? Devlet işlerinin içine din girmesi çok canımı sıkıyor devlet dediğin dinsiz olur devletin dini olmaz herkes istediğine inanır ve kendince yaşar. Delirip kendini Mesih ilan etmeden önce Hasan Mezarcı'nın dediği gibi kutsal devlet istemiyoruz! Devlet istiyoruz sadece, devlet.
Not: Olayı hafifçecik ucundan siyasete bağladığım için özür dilerim.
SOHACAM AMA HAĞ!

ensarxx

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
279
İsim
Ensar DAŞ
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım(Python, Unity, C#) , Donanım , Oyun
Şahsi düşüncem soyut veya somut herhangi bir şeye biz kıymet biçtiğimiz sürece değerlidir. Dolayısıyla bence kıymetsiz bir kağıt parçası ile bir kod bloğuna değer biçmek arasında bir fark yoktur. Fakat kripto paralar merkeziyetsiz ve manipülasyona açık olduğu için şüpheye sebep oluyor. Bence
elle tutulamadığı gerekçesi ile haram gözüyle bakılması yanlış, çünkü zaten bunlar blockchain ile bir çok defterde saklanan veriler, dediğim gibi kağıttan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Ama otoriteye sahip olmaması sebebi ile net bir şey söylemek te doğru olmaz. Ben söyleyemem.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Helal haram konusunda şüpheye düştüyseniz açıp Kur'an'a danışınmanızı öneririm. Yapacağınız şey basit ama biraz emek istiyor. Kur'an'daki helal haram kavramları ve neyi kapsadığına sonra block chain mantığına ve kripto mantığını öğrenin sonra Kur'anda ki hangi kavrama, tanıma giriyor anlarsınız. Bu birinin size söylemesine göre çok daha verimli olur. Forumda bir şeyleri öğrenmek hızlı ve kolay oluyor ama derin konularda ve özellikle insanların hataya düşebileceği durumlar istisna, bu da insanların hataya düşebileceği bir durum o yüzden ilk elden öğrenmek en faydalısı olur.
Kur'an'da blok zinciri ile ilgili bir ayet haliyle yok. Ama blok zincirinin ne olduğuna bakarsak ,detaylı bilmiyorum, şifreli kayıt sistemi. Bu sistem ile çeşitli alanlarda yenilikler yapılıyor. Bu yeniliklerin temelinde paralar var. BTC falan. E abi bu adı üstünde para. Harcanabilen bir para.
Kumar değil. Alıyorsun yükselince satıyorsun.

Diyanet caiz değil diyor. Açıklaması şu şekilde:

Konuyla ilgili fetva yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmadığına dikkat çekti.

Ama aynı diyanet devletin aldığı toki faizinin haram olmadığını da belirtti. O yüzden diyanete helal haram konusunda pek güvenmiyorum.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,071
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
İşte sahtekarlık çok olduğundan haram diyor olabilirler, ben biraz daha yerleşince bu algının değişeceğini düşünüyorum. Çünkü sorsan honeypot yapan da yatırım yapıyorum der.

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Abdurrahman Dilipak'ı biliyorsundur. Kendisini beğeniyorum. O bir videosunda haram olamayacağını çünkü bu da bir para dedi.
İlk defa duydum tanımıyorum kim olduğunu. Ama doğru demiş geleceğin para birimi olacağını düşünüyorum ben.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
TÜGVA grubuna millet faydalansın diye COINBASE VE bitci airdroplarının haberini gönderdim. Başkan sildirdi. Haram dedi.
Haram dediği şeyin sanal paralar olduğunu sanmıyorum. Bitcicoin derken ücretsiz 100 TL kazanma olayını diyorsun sanırım, onu haber ettin. Evet, günah diyebiliriz. Emek vermeden para kazanıyorsun. Sana verdikleri paraları nasıl kazandıkları da apaçık ortada. Bu olaya haram denilebilir lakin kastı direkt sanal para olayı ise böyle kesin bir hüküm bildirilemez. Kesin haram olan bir durum yok, şaibeli bir durumda sadece. Arkanda duran bir kurum yok, her an paran tehlikede, ani ve büyük kayıplar da kazançlar da elde edebilirsin. Bazı etiklere ters düşüyor, uzak durulması o yüzden tavsiye ediliyor. Kolay para hayır getirmez. Dini bakımdan şüphe bırakan şeylerden uzak durmak en mantıklısı. Yine de kişiye kalmış bir tercih. Kesin haram denilemeyeceği gibi kesin helal de denilemez. En nihayetinde önemli olan kişinin niyeti.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
958,885
Üyeler
151,310
Son üye
can80
Top Bottom