Neler Yeni

İnceleme Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 82EY00CHTX İncelemesi!

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
Öncelikle ilk inceleme rehberim illaki hatam vardır kusura bakmayın.

ürünümüz bu 2 gündür bende bazı testler vs yaparak ürünü kendi çapımda inceledim ve sizlere bu inceleme sonucumu yazmaya karar verdim.
Ürün 1650ti ve ryzen 7 4800h bulunduran laptoplara göre oldukça iyi bir fiyatta.(8400 TL)

1. Özellikler:
1609238905085.png

1609234467006.png

Sipariş ve Kargo süreci:
Ürünü Cuma günü akşam 7 gibi sipariş verdim cumartesi kargoya verildi ve haftasonu yasagından dolayı Pazartesi günü sabah 10'da elime ulaştı.
Yorumlarda çabuk kargolandıgı ve hızlı geldigini görmüştüm.
HepsiJet ile geldi ve kargolaması gayet iyiydi.
Bu bölüme puanım 10/10

Paket İçeriği:
Kargo paketinden ÜRÜN, ADAPTÖR, ADAPTÖR KABLOLARI, GARANTİ BELGESİ, FATURA VE KULLANMA KILAVUZU çıktı.
Klasik bir paket içeriğiydi.
Eksiksiz olması nedeni ile buradan da 10/10 aldı.

Tasarım:
Ürün bir oyun bilgisayarı olmasına karşın oldukça şık ve bir ofis bilgisayarı gibi duruyor. Bu durum beni ısı konusunda ne kadar korkutsa da aşağıda belirttigim ısı testi sonuçları ile gayet güzel değerler verdi.
Dışı parmak izi bırakmayan, mat ve sert plastik bir yapıya sahip. Dokunuş hissiyatı gayet güzel.
Çerçeve kenarları düz bir yapıdan ziyade kesik atılmış ve güzel bir hava katmış.
Isı ızgaraları alt kısımda bulunması ve yükseltme ayaklarının biraz kısa kalması kötü bir durum arka kısmına da ızgara konulmalıydı benim görüşüm bu.
Fanlar dengeli konumda çalışıyor aşırı abartılı bir sesi yok performans modunda dahi günlük kullanımlarda ses hemen hemen yok diyebilirim...
Ayrıca ekranı kaldırdığınız anda direk açılıyor ve açılış 5-10 sn arasında sürüyor(isterseniz biostan kapatıyorsunuz bu özelliği)
Bu kısımdan puan olarak 9/10 aldı.​
1609234751755.png
1609234780194.png

Giriş Çıkışlar:
Sol ve sağ tarafı konulmuş giriş çıkışlar ön ve arka tarafta bulunmamakta.
Sol tarafta;
  • Ethernet Portu
  • Güç girişi
  • 1 adet HDMI
  • 1 adet Type-C
  • 1 adet Usb 3.2
  • 1 adet 3.5 mm jak girişi bulunmakta...
Sağ tarafta;
  • Sadece 1 adet Usb 3.2 girişi bulunmakta
2 adet usb girişi ne demek arkadaş...
Birine fare birine harici klavye veya oyun kolu bağlasam usb takacak yer kalmıyor.
Bu nedenle buraya puanım 8/10

Ekran - Klavye - TouchPad:
Ekran 15.6" FullHD 120 hz Ips panel olarak geliyor.
720p bir monitörden geçtiğim için benim adıma gayet güzel bir ekran olsa da renk doygunluğu tam olarak yeterli değil.
Işık süzmesi ile karşılaşmadım.
120hz olması fps oyunlarında gayet iyi bir avantaj sağlıyor.
Klavyeye gelirsek klavye sadece mavi led aydınlatmalı ve 3 aşamadan oluyor.
Bakış açına göre alttan ışık sızması var dikkat edersen gözünü yorabiliyor ve dikkat dagıtıyor.
Birbirine çok yakın tuş olması dışında klavyenin basış hissiyati ve premium duruşu Çok güzel.
Touchpad ise gayet kullanışlı ama ben pek kullanmıyorum idare eder diyebiliriz.
Bu bölümden tam puan alıyor 10/10

Oyun ve Isı testleri:
Beni en çok korkutan şey çok ısınmasıydı bu laptobun çok fazla oyun oynamadım daha yüklemedim ama
Stranded deep oyununda;
Performans fan modunda 75-80 derecelere çıktı oyun sesi açıkken kulaklıkla pek duyulmuyor fan sesi.
ultra ayarlarda 55-65 fps arası
low ayarlarda 110-120 fps arasında değerler sunuyor

AYRICA AİDA64 10 DAKİKALIK TEST SONUCLARI;
ilk anlarda fan tam calısmadıgı icin bi 94 e çıktı fan çalışınca dengelendi ve 80 üstüne çıkmadı ve beni çok ama çok şaşırttı ve 10/10 aldı.
1609238708907.png

Batarya:
Pil durumunda sınıfta kaldı diyebiliriz güç tasarrufu modunda film izlerken 3-3.5 saatte bitti oyunda ise 50 dakikada %50 ye indi...
Şarj olma konusunda ise %50 den %100e 1 saatten kısa sürede çıktı.
Beni tatmin etmedi bu konuda puanım 6/10

Sonuç:
Puan olarak baktığımız zaman 9/10 puan almış.
Ben yazılım ve oyun için almıştım oyun performansı beni tatmin etti sonuçta içerisinde gtx 1650ti var üstün bir fps beklemiyordum.
Benden geçer not aldı.
Almak isteyenlerin aklında birazda olsa fikir oluşturduysam ne mutlu bana.

1 AYLIK KULLANIM SONUCU YAŞADIĞIM DENEYİMLER;
- Doların düşmesi ve 1 aylık laptop fiyatlarına baktığımız zaman hala 8400 tl ye aldığım bu laptoptan daha uygun fiyatlı ve daha iyi özelliklere sahip bir laptop yok.
-Son 1 haftadır SADECE sarjda oyun oynarken gelen cızırtı sesi(coil whine) var ama kulağımı ekran kartı yerinin içine girdirmedikten sonra duyulmuyor yani çok çok az. Fan sesi hala çok az ve oyunlarda gerçekten çok serin ve ısınmayan bir laptop max 80 dereceleri gördüm. Rampage comfort kulaklığı ile oyuna girdiğim zaman Ne fan sesi ne de başka bir ses geliyor kulağıma.

Bu detayları eklemesem olmazdı.

Son düzenleme:

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,412
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Twitter
yok
Facebook
no
Discord
no
Reddit
yok
Touchpad,klavye kısmına 9/10 vermeniz doğru olurdu.

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Touchpad,klavye kısmına 9/10 vermeniz doğru olurdu.
Ben genelde touchpad kullanmıyorum klavye konusunda da 2. aşamanın üstünü kullanmıyorum o aradaki ışık sızması neredeyse 0 oluyor ondan dolayı gectim orayı. Eğer son kademe de kullanılırsa goz yoruyor dogrudur

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

p1an2ed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Eren
Güzel bir inceleme olmuş bende sipariş verdim bu hafta içi hepsijet ile gelecek. Hepsiburada incelemelerinde bazılarında ekran kartından coil whining sesi geldiğini gördüm ve çoğu kişi ışık sızması var diyor, sizde coil whining oldu mu? ve ışık sızması varsa normal kullanımda veya oyun oynarken dikkat çekiyor mu?

34480

80+ Platinum
En İyi Cevap
23
Güzel bir inceleme olmuş bende sipariş verdim bu hafta içi hepsijet ile gelecek. Hepsiburada incelemelerinde bazılarında ekran kartından coil whining sesi geldiğini gördüm ve çoğu kişi ışık sızması var diyor, sizde coil whining oldu mu? ve ışık sızması varsa normal kullanımda veya oyun oynarken dikkat çekiyor mu?
Işık sızması yaşamadığını söylemişti bana.

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
Teşekkür ederim.
Umarım sorunsuz bir şekilde gelir ürünün.
coil whining sesi sorusu için
1 saat kadar stranded deep oynadım + 1 saat kadar cs go oynadım + 2 saat kadar valorant oynadım + 1 saat kadar da Orta seviye oyun oynadım ve hiç bir şekilde cızırtı duymadım ısınma olayı da 80 derece civarinda dolanıyor(78-82)
Işık sızması sorusu için
https://www.lightbleedtest.com bu siteden yaptıgımda ışık sızması ile karşılaşmadım.

p1an2ed

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Eren
Teşekkür ederim.
Umarım sorunsuz bir şekilde gelir ürünün.
coil whining sesi sorusu için
1 saat kadar stranded deep oynadım + 1 saat kadar cs go oynadım + 2 saat kadar valorant oynadım + 1 saat kadar da Orta seviye oyun oynadım ve hiç bir şekilde cızırtı duymadım ısınma olayı da 80 derece civarinda dolanıyor(78-82)
Işık sızması sorusu için
https://www.lightbleedtest.com bu siteden yaptıgımda ışık sızması ile karşılaşmadım.
Peki notebook soğutucusu almayı önerir misin? Hepsiburada da standlar, soğutuculardan daha pahalı o yüzden soğutucu güzel bir alternatif. Hem hava akışı artar hemde soğutucularda fazladan usb girişleride yer alıyor.

Edit: birde lenovo vantage yi soracaktım, kullanmaya değer mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
986,770
Üyeler
156,080
Son üye
Danteo
Top Bottom