Neler Yeni

Rehber 🐧🐧🐧Linux'a Davet: Gerçeği öğrenince Windows'tan vazgeçeksiniz! DAF Linux KULLAN!

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu yazıda size Linux'un güzelliklerinden, asıl gerçekten ve özgürlükten bahsedeceğim.
Eğer saçma sapan düşüncelere kapılmazsanız siz de Linux'a geçmek isteyeceksiniz. Başta dual boot kullanırsınız. Oke! Ama sonra alıştıktan sonra "What a hell is Windows dude, Linux is awesome!" lafını sizden duyacağım.En azından duymak istiyorum.

Öncelikle bilinen yanlışlardan bahsedeceğim.
  • Kullanabilmek için kod bilmek, uçbirim bilmek lazım. Eğer ki normal oyun oynayan, ofis işlerini yapan bir kullanıcı iseniz Linux'un GUI'ı size yeter. Terminale gerek bile duymazsınız. Diğer Linux dağıtımlarına oranla hocam hiç terminal ile işim olmasın diyorsanız Pisi Linux size göre. Yerli ve başarılı bir dağıtım. Eğer Pisi'ye laf edecek olursanız gözünüzü çıkartırım :)
  • Donanım uyumsuzluğu vardır. Hayır böyle bir şey yok. Pardus gibi dandik bir dağıtım seçmezseniz uyumsuzlukla zor karşılaşırsınız. Tüm cihazların sürücüsü kernele işlenmiş hazır. Ekstradan Windows'taki gibi 1 saat beklemeye gerek yok.
  • Oyun oynanmaz. Yanlış! Çevrim içi oyunlar oynanmaz. Anti-hile eklentileri buna engel maalesef. ( CS:GO ve Overwatch hariç) Ama çoğu oyunu Steam resmi desteği ile oynayabilirsiniz. Ayrıntılı şekilde buna aşağıda değineceğim.

Evet şimdi gelelim neden Linux kullanayım sorusuna. Başlayalım.

Şimdiden uyarayım. Eğer mantığa aykırı saçma sapan sebepler sunarsanız kale almam.
IMG_20210418_012440.jpg

1-Ücretsiz
Linux ücretsizdir. Paralı dağıtımlar var mı 1/1000 belki. Ama onlarda boş yani. Ücretsiz mis gibi dağıtımlar varken niye vereyim ki?

2-Donanımınız daha çok performans verir
Linux'un sistem gereksinimi Windows'a göre oldukça gözle görülür şekilde az. Bu da donanımınızın daha çok performans vermesine neden olur. Garuda Linux v.KDE buna dahil değildir.

3-Güvenlik
Windows'un aksine Linux güvenlidir. Bir dedenin bilgisayarına kurulacak en iyi seçenek Linux. Çünkü Linux'ta virüsler etkisizdir.
Etkisiz eleman, sıfır aldın
Bunu şöyle açıklayayım. Linux'a olmaz da olur da yanlışlıkla virüs indirdiniz. Takma birader ! Süs niyetine orada dursun(!) Tabi bu lafın gelişi . Virüsler kaldırılmalıdır. Ama bunu biraz daha açacak olursam:
Screenshot_20210418-012205.jpg

4- Yazılımlar elinizin altında
Bla bla bla indir. Setup.exe » Next next next finish run » A' u kiddin' me? Kaam oon!
Linux'ta yazılım yüklemek için bash yani uçbirimi kullanabilirsiniz. En hızlı yazılım edinme aracıdır. Hocam ben uçbirim felan bilmem! Bilmek zorunda değilsin. Ama bilirsen emin ol en hızlı yükleme yapacağın araç. Sadece bunun için mi? Bir sonraki maddeye lütfen.
Linux dağıtımlarının Windows'unkine kıyasla daha kaliteli ve kullanışlı yazılım edinme merkezleri vardır.
Ben başladığımdan beri ne yalan söyleyeyim hiç uçbirimi kullanmadım.
Yazılım geliştirme, fotoğraf manipülasyonu, vektörel çizim, mühendislik üzerine açık kaynak kodlu yazılımlar ve dahası...
Lutris ile çeşitli çevrim içi oyunları oynayabilirsiniz.

yazılımyükelem1.png
yazılımyükelem2.png

gimp.png

inks.png

dc.png

spotify.png

kategoriler.png

5-Uçbirim hızı
Gerekli kodları öğrenerek ,zor değil, grafik arayüzde yapacağınızdan daha hızlı işlerinizi halledebilirsiniz.
Yazılım edinme, dosya değiştirme, taşıma ,kopyalama, sunucu oluşturma vesaire.

6-Sunucu işlerinizi Linux üstünden kolayca halledebilirsiniz.
Web sunucuları LAMP (Linux, Apache, MySQL ve PHP) kurulumu çok fazla çaba sarfetmenize gerek yok. İnternette Linux sunucular çok yaygın. Daha iyi kullanmak ve öğrenmek için bilgisayarınıza kolayca kurabilirsiniz.

7-Sanallaştırma
QEMU/KVM sanallaştırma yazılımı ile EFI/BIOS'lu sanal sistemler kurup test edip kullanabilirsiniz.

8-Oyun oynamak
Eskiden Linux'ta oyun oynamak sıkıntıydı. Ve maalesef hala bazı çevrim içi rekabet oyunları öyle. Valve sağ olsun bize Proton'u kıyak geçti. Proton ek yazılımı ile (Steam dahilinde bir yazılım otomatik kuruluyor) her oyunu olmasa da çoğu popüler oyunu oynayabiliyorsunuz.
Linux'ta Linux destekli olmayan ama oynanabilir (birkaç tanesi Linux destekli ama popüler olduğu için koydum listeye) popüler oyunlardan birkaç tanesi:

• The Witcher serisi
  • GTA V
  • Fallout
  • Deus EX
  • Hitman
  • Sekiro
  • Rocket League
  • Stardew Valley
  • Europa Universalis IV
  • The Elder Scrolls IV: Oblivion Game of the Year Edition
  • Red Dead Redemption 2
  • Terraria
  • Brawlhalla
  • EA SPORTS FIFA 21
  • Unturned
  • Cyberpunk 2077
  • Borderland 3
  • THE SIMS 4
  • NBA 2K20
  • Battlefield I
  • Microsoft Flight Simulator

İstediğiniz oyun oynanabilir mi diye protondb sitesine göz atın.

9-Grafik işleri
Adobe maalesef Linux destekli değil. Ama alternatifleri mevcut. GNU camiasında başarılı bulunuyorlar.
Illusrator alternatifi Inkscape
Photoshop alternatifi GIMP

10-Programcılık için en iyisi
İlk kurulumda birçok yazılım dili paketini (ör: Python3) bünyesinde bulundurur.

11-Açık kaynak ve özgürlük (burası biraz yazılım bilen ve bilmek isteyenleri ilgilendiriyor)

Linux'ta her şey açık kaynak değil ama Windows'a göre çoğu yazılım açık kaynak kodu ve github üzerinden kolay erişilebilir.
İstediğiniz dosyanın içini açıp bakabilir, istediğiniz değişiklikleri uyguladıktan sonra kopyalayıp internette insanların hizmetine sunabilirsiniz.
İlk Linux kuracağım zamanlar millet özgürlük de özgürlük diye kafayı yedi. Cevabını bulamadım ve anlam veremedim. Ta ki şu video karşıma çıkana kadar:

Yazı bu kadar. Umarım etkilenip Linux kullanmaya başlarsınız. O zevki sizde tadın.
Ne demek istediğime gelecek olursak zevk derken size birkaç tane caps:
2021-04-14_16-47.png
2021-04-14_16-57.png
windows.jpg
linxugives.png

caps4gbram.jpeg
caps4.jpeg

Screenshot_20210418-011804.jpg

Screenshot_20210418-011950.jpg

Screenshot_20210418-012127.jpg

Screenshot_20210418-012045.jpg
Screenshot_20210418-012141.jpg

Başlangıç için öneriler :
Lubuntu (Zayıf bilgisayarlar için) : https://lubuntu.net/downloads/
Linux Mint : https://www.linuxmint.com/edition.php?id=284
Pop!_OS : https://pop.system76.com/
Pisi Linux: https://www.pisilinux.org/download (Eğer Pisi'de karar kıldıysanız 2.2 sürümünü bekleyin. Gerçekten başarılı bir yerli dağıtım.
MX Linux : https://mxlinux.org/download-links/

Karar verirseniz yol belli : 😎

Ekler

• winupdate.jpg
    winupdate.jpg
    46.6 KB · Hit: 137
Son düzenleme:

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Windows'un aksine Linux güvenlidir. Bir dedenin bilgisayarına kurulacak en iyi seçenek Linux. Çünkü Linux'ta virüsler etkisizdir.
Çok yanlış. Her zaman dediğim gibi, Linux da Windows kadar popüler olsa bir o kadar virüs de Linux'ta görürüz.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman açıklar mısın hangi özelliğinden dolayı "etkisiz"? Yazılım inen, işletim sistemi modifiye olan her şeye virüs de girer.
Linux her işlem için super user izni ister. Bu root işlemini sadece elle siz verebilirsiniz. Ben böyle öğrendim.
Virüs kafasına göre aktif olamaz.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Linux her işlem için super user izni ister. Bu root işlemini sadece elle siz verebilirsiniz. Ben böyle öğrendim.
Virüs kafasına göre aktif olamaz.
Evet ancak "su" yazarak yükselttiğimiz sistemde bir exploit olamaz mı? Bunları Linux popülerleşmezse bilemeyiz. Zaten root olarak kullanmamak ile Windows'taki misafir hesabı aynı mantık. Aynı şey Windows'ta da var yani.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet ancak "su" yazarak yükselttiğimiz sistemde bir exploit olamaz mı? Bunları Linux popülerleşmezse bilemeyiz. Zaten root olarak kullanmamak ile Windows'taki misafir hesabı aynı mantık. Aynı şey Windows'ta da var yani.
Mevcut zamanda ama Linux 'un daha güvenli olduğu aşikar.

COMANDANTE

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,282
İsim
Muhammed Talha Kuruçimen
Evdekiler de arada kullanıyor pc kullanmasalar denerdim. Şimdi bir ton laf yerim biz bilmiyoruz bu ne falan diye.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Linux oyun desteği hem daha az hemde daha düşük performans alıyorsun.
Kısmen yanlış bilgi dolu.
Windows a oranla evet az ama bu çok arttı. R6S hariç hep Linux'tayım.
Daha düşük performans alımı abartılacak kadar değil ve bazı oyunlarda bire bir aynı performans alınıyor.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Mevcut zamanda ama Linux 'un daha güvenli olduğu aşikar.
Ben olsam Linux daha güvenli değil de zararlı yazılımlara daha uzak derdim. Mesela aslında Windows'ta da Admin hesabının ayrı hesap olması öneriliyor. Linux kullanan kesim daha enthusiast olduğu için onlar buna dikkat ediyor ama Windows kullananların %0.5'i filan bu kesimdir o yüzden hiçbir yerde rastlanılmıyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,158
Üyeler
155,527
Son üye
hoojdonk1905
Top Bottom