Neler Yeni

İnceleme Windows'un Yerine Geçebilecek İşletim Sistemi: Pardus

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Linux'ta da normal bir kullanıcı hatayla sık sık karşılaşmaz zaten.
Windows'tan daha iyi çünkü her gereksinimini daha hızlı bir şekilde karşılıyor. Sadece pro bir şekilde grafik tasarım yapanlar için uygun değil onu da belirttim. Win 11 de iken tarayıcı açıkken 6,5 GB RAM yiyordu. Linux aynı işlemleri 2 GB ile yapıyor . Naber?
Ram düşmanı windows ve Android .

Lrkende

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
253
İsim
Mehmet Gündoğdu
Alıntıyı görüntüle
Başlıkta Pardus yazıyor ama aslında tüm Linux dağıtımlarını kastediyorum. Çünkü günümüzde Linux dağıtımları artık Windows'a rakip durumda.
Pardus kimler için:

• Ev tipi kullanıcılar
  • Öğrenci tipi kullanıcılar
  • İş tipi kullanıcılar
  • Oyun tipi kullanıcılar
  • Ev tipi grafik tasarım yapan
Pardus kimler için değil:
  • Profesyonel olarak grafik tasarım yapanlar
Linux'un Windows'a göre daha avantajlı olduğu yerler:
  • Ücretsiz
  • Parasız
  • Bedava
  • Beleş
Evet arkadaşlar. Linux dağıtımları tamamıyla ücretsiz. İndir kur mantığında. Yani birileri sizden yıllık 1300 1600 TL istemiyor.
Yok mu başka avantajı tabi ki var:

• Yerleşik ofis yazılım paketiyle gelmesi
  • Daha güvenilir olması
  • Daha hızlı olması
  • Daha az sistem kaynağı harcaması
  • Daha özelleştirilebilir olması
  • .
  • .
  • .
Say say say...
Şimdi çoğu Linux dağıtımının kendi marketi var. Yani yazılımları yüklemek için terminal, uç birim, cmd'ye ihtiyacınız yok. Tek tuşla indire basıyorsunuz ve iniyor.

Ve artık Linux'ta oyun açabiliyorsunuz. Evet hey sen duydun mu? Oyun açabiliyorsun. Sorunsuz. Direkt. Hızlı bir şekilde. Sadece indir tuşuna basıp indirmen yeterli. Sonra Show must go on!
Bunu Steam sayesinde yapabiliyorsunuz. Steam Steam Deck'e zemin hazırlamak adına Proton'u geliştirdi ve artık oyunlar Linux'ta üçüncü bir yazılım ile oynanabiliyor.
Sadece bir eksik var o da malum Microsoft... Xbox... Game Pass açamazsınız. Ama Steam, Epic, Ubisoft Connect oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Ben deniz Assasin's Creed, Tomb Raider ve Cyberpunk 2077 oynadım. Evet evet Cyberpunk 2077.

Neden başlığa Pardus'u koydum biliyor musunuz? Çünkü yerli Türkçe bir topluluğu var. forum.pardus.org.tr adresinde olan bu topluluk her sorunda size yardımcı olabiliyor.
Daha sonrasında kendi yazılım marketi benim şu ana gördüğüm marketlerden en iyisi. Bazı dağıtımlarda bu sorunlu çalışabiliyordu. Ama Pardus markette indir kullan indir kullan.

Pardus ve diğer Linux dağıtımları kendi içinde ofis yazılım paketi kurulu bir şekilde geliyorlar. Bu yazılım paketinin adı LibreOffice. Ve emin olabilirsiniz ki Microsoft Office'e kafa tutabilecek güçte. MS Office'e muhtaç değilsiniz. Kullan gitsin bea.

Pardus stabil bir işletim sistemidir. Kurup sonsuza kadar kullanabilirsiniz. Bunu tüm Debian ve Ubuntu tabanlı işletim sistemleri için söyleyebilirim.

Yeni kullanıcılar için bazı dağıtım önerileri. Check it out!

• Pardus
  • Pop_OS!
  • Linux Mint
  • Ubuntu
  • ZorinOS
Ya çok seçenek var ben hangisini indireceğim derseniz. Pardus'un Gnome seçeneğini indirin gitsin.

Eğer sorunuz varsa lütfen bu konunun altına sorun.
Pardus Windows'a rakip olamaz. Linux ile ilgili diğer işletim sistemlerini bilemem.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,223
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Kral ne ara Pardus'dan Linux'a geldik?
Konuya noldu bilmiyorum ama Pardus da Linux' un DEBIAN kolundan gelen bir dağıtım değil mi (Sanırım sonradan kendi 1 kol olmuştu veya yine debian' a bağlı ama ubuntu gibi değil ubuntu da bölündü ama sanırım pardus bölünmemişti, neyse işin başı hep debian a geliyor zaten)

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
En çok sevdiğim yani Nokia nın Symbian işletim sistemi gibi en az donanımla en çok işi yapabilmesi yada potansiyelinin olması oldu. Sistem özelliklerinde 2 gb ram 64 bit 2-3 ghz işlemci yeterlidir diyor. Windows 10 açılır açılmaz 2 gb ramden fazlasını harcıyor. Özetle bir yazılımcı atasözü der ki Önemli olan 1 ghz işlemci ile ne yaptığın değildir. 100 mhz ile ne yapabildiğinizdir.

Knnmw

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,307
İsim
Kaan

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,712
İsim
SANANE
Bak anlatamıyorum. Benim dediğim Linux=Windows
Yani bir kullanıcı Windows'ta ne yapabiliyorsa onu aynen Linux'ta da yapabilir. Tek fark Linux'ta daha az kaynak ve daha az zaman hızda yapabilir. Okey?
Anlaştık o zaman.

honor54

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Onuralp Yılkın
Maalesef Linux üzerinde Widevine desteği kısıtlı bu yüzden de Prime Video 480p, Disney Plus 720p'den yukarı oynatılamıyor. Linux çekirdeğinin DRM desteği kısıtlı olduğu için ve streaming platformları yeterli desteği vermediği için düşük kalitede izlemek zorunda kalıyoruz. Wine ile tarayıcıların Windows sürümlerini yükleyebilsekte bu da her cihazda çalışmıyor, özellikle çift GPU içeren laptoplarda HDCP desteği olmadığına dair uyarılar alıyoruz. Ben de sırf streaming platformları çalışmadığı için her ne kadar Linux'u sevsemde Windows'a geri döndüm. Geçmek isteyen arkadaşlar bunu dikkate alarak geçsinler.

emir1625

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
Emir
Alıntıyı görüntüle
Başlıkta Pardus yazıyor ama aslında tüm Linux dağıtımlarını kastediyorum. Çünkü günümüzde Linux dağıtımları artık Windows'a rakip durumda.
Pardus kimler için:

• Ev tipi kullanıcılar
  • Öğrenci tipi kullanıcılar
  • İş tipi kullanıcılar
  • Oyun tipi kullanıcılar
  • Ev tipi grafik tasarım yapan
Pardus kimler için değil:
  • Profesyonel olarak grafik tasarım yapanlar
Linux'un Windows'a göre daha avantajlı olduğu yerler:
  • Ücretsiz
  • Parasız
  • Bedava
  • Beleş
Evet arkadaşlar. Linux dağıtımları tamamıyla ücretsiz. İndir kur mantığında. Yani birileri sizden yıllık 1300 1600 TL istemiyor.
Yok mu başka avantajı tabi ki var:

• Yerleşik ofis yazılım paketiyle gelmesi
  • Daha güvenilir olması
  • Daha hızlı olması
  • Daha az sistem kaynağı harcaması
  • Daha özelleştirilebilir olması
  • .
  • .
  • .
Say say say...
Şimdi çoğu Linux dağıtımının kendi marketi var. Yani yazılımları yüklemek için terminal, uç birim, cmd'ye ihtiyacınız yok. Tek tuşla indire basıyorsunuz ve iniyor.

Ve artık Linux'ta oyun açabiliyorsunuz. Evet hey sen duydun mu? Oyun açabiliyorsun. Sorunsuz. Direkt. Hızlı bir şekilde. Sadece indir tuşuna basıp indirmen yeterli. Sonra Show must go on!
Bunu Steam sayesinde yapabiliyorsunuz. Steam Steam Deck'e zemin hazırlamak adına Proton'u geliştirdi ve artık oyunlar Linux'ta üçüncü bir yazılım ile oynanabiliyor.
Sadece bir eksik var o da malum Microsoft... Xbox... Game Pass açamazsınız. Ama Steam, Epic, Ubisoft Connect oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Ben deniz Assasin's Creed, Tomb Raider ve Cyberpunk 2077 oynadım. Evet evet Cyberpunk 2077.

Neden başlığa Pardus'u koydum biliyor musunuz? Çünkü yerli Türkçe bir topluluğu var. forum.pardus.org.tr adresinde olan bu topluluk her sorunda size yardımcı olabiliyor.
Daha sonrasında kendi yazılım marketi benim şu ana gördüğüm marketlerden en iyisi. Bazı dağıtımlarda bu sorunlu çalışabiliyordu. Ama Pardus markette indir kullan indir kullan.

Pardus ve diğer Linux dağıtımları kendi içinde ofis yazılım paketi kurulu bir şekilde geliyorlar. Bu yazılım paketinin adı LibreOffice. Ve emin olabilirsiniz ki Microsoft Office'e kafa tutabilecek güçte. MS Office'e muhtaç değilsiniz. Kullan gitsin bea.

Pardus stabil bir işletim sistemidir. Kurup sonsuza kadar kullanabilirsiniz. Bunu tüm Debian ve Ubuntu tabanlı işletim sistemleri için söyleyebilirim.

Yeni kullanıcılar için bazı dağıtım önerileri. Check it out!

• Pardus
  • Pop_OS!
  • Linux Mint
  • Ubuntu
  • ZorinOS
Ya çok seçenek var ben hangisini indireceğim derseniz. Pardus'un Gnome seçeneğini indirin gitsin.

Eğer sorunuz varsa lütfen bu konunun altına sorun.
tamam kardeş windows rakıbi kimsenin bilmediği linux dağıtımı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,040
Üyeler
156,560
Son üye
q12573
Top Bottom