Neler Yeni

İnceleme Logitech G PRO 2nd Gen Uzun Kullanım Deneyimi

Merhaba. Bu konu, önceki açmış olduğum konunun uzun kullanım deneyimi versiyonu olacaktır.

Kulaklığı uzun süredir kullanıyorum ve bazı yaşadığım olumlu-olumsuz durumları burada sıralayacağım. Önce maddeler halinde yazıp daha sonra da bu maddeleri açıklayacağım.

Olumlu özellikleri:
  • Mükemmel mikrofon kalitesi.
  • USB Dongle bulunması.
  • Esnek yapı.
  • Sökülebilir kablo.
  • Sökülebilir mikrofon.
  • Malzeme kalitesi güzel.
  • USB Dongle'ın Dolby Atmos desteğinin olması. Tabii Dolby Atmos'u satın almanız gerekiyor. Burada belirttiğim detay, Dolby Atmos için kulaklığı 3.5mm kullanmanızın gerekmediği durumdur. Bazı kulaklıklarda USB Dongle'ın Dolby Atmos desteği olmamasından ötürü USB'yi söküp 3.5mm ile bağlamak gerekiyor.
  • Ses izolasyonu güzel.
  • EQ ayarı yaparsanız güzel ses kalitesine sahip.
Olumsuz özellikleri:
  • G HUB arayüzü, G PRO X kadar detaylı değil.
  • Sürücülerin olduğu yerde sünger olmamasından ötürü kulaklığı doğru takmazsanız kulağınız acıyabilir.
  • Döner başlıklı olmaması. Boynunuza almak istediğinizde boğuluyorsunuz.
  • Deri pad, çok terletiyor. Yanında yedek kumaş pad çıkmıyor.
  • Stok EQ ayarında müzik performansı pop müzikler harici beklentinin altında.

G HUB
G HUB arayüzü bu şekilde. Normalde G PRO X'in arayüzünde hem 7.1 sekmesi, hem Blue VO!CE mikrofon sekmesi hem de 10 frekans çubuklu bir EQ sekmesi yer alırken bu kulaklıkta sadece 5 çubuklu EQ sekmesi yer alması biraz hayal kırıklığı. 7.1 ve Blue VO!CE sekmesi olmaması normal, çünkü bu kulaklıkta bu ikisi yok. Ama EQ sekmesinin 10 çubuk yerine 5 çubuk olmasını anlamsız buldum. Harici programlarla tabii ki EQ yapılabilir ama kulaklığın kendi yazılımı varken neden harici yazılım ihtiyacı duyasın ki?

1654879237740.png

Mikrofon
Mikrofon kalitesini zaten beğendiğimi önceki konuda da belirtmiştim ancak tekrar yüklüyorum.

Oldukça başarılı bir mikrofonu var. Bu arada mikrofonu 360 derece değil. Bu sebeple dışarıdaki sesler minimum seviyede, hatta hiç gelmiyor.

Malzeme Kalitesi ve Rahatlık
Malzeme kalitesi olarak gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Zaten yapı olarak 2nd Gen tamamen G PRO X'in aynısı. Üst kafa bandı hafızalı sünger içeren bir deri yapıya sahip.

1654879273499.png

Deri padi de oldukça kaliteli. Öyle giriş seviyesi dandik derilerden değil, gayet güzel. Henüz bir problem yaşamadım. Burada yaşadığım en büyük sıkıntı, R yazan yerde herhangi bir sünger bulunmuyor oluşu. Kulağınız oraya temas ederse uzun kullanımda biraz acıtabiliyor. Uzun kullanımdan kastım yaklaşık 8-10 saat kadar. Bunun dışında rahatlık olarak bir problem yaşamadım.

Kulaklığın kafa ayarını maksimuma çektiğinizde bu şekilde gözüküyor. Dikdörtgene yakın bir kafa şeklim var ve sorunsuz kullanıyorum. Bu arada gözlük kullanmadığım için kulaklığın gözlüğe olan duyarı hakkında bilgim yok.

1654879286336.png

Mid Ses
Midlerde gayet iyi bir performans verdiğini söyleyebilirim. Çoğu kulaklığın mid performansı iyi oluyor zaten.

Bass Ses
Stok halde bass diye bir şey yok :D Gerçekten yok. EQ yapmanız gerekiyor. Ben G HUB üzerinden 80 Hz olan değeri 6 yaptığımda bass seviyesi güzel oluyor. Bu ayarda 6 ile 7 arasında nedenini bilmediğim bir şekilde çok fark oluyor. 6'da kulaklık titremiyor ve kararlı bir bass veriyorken 7'de de kararlı bir bass var ancak kulaklık titriyor. Kulaklığın titremesi pek hoşuma giden bir detay değil açıkçası. 7 ve üstünü ben pek beğenmedim. Yani en azından kendi yazılımı üzerinden yapıyorsanız tatmin etmeyecektir. Çünkü 80 Hz direkt olarak sub-bass frekans değeri olduğu için çok genel geçer bir değer değil. 12'ye çekince kulaklık çok titriyor ve biraz ses kalitesi bozulmaya başlıyor bana kalırsa. 6-7-8 ideal bu kulaklıkta G HUB ayarı üzerinde. Bass performansına yorum yaparsak ben 6'da kullanıyorum rap, hiphop ve türevleri gibi parçalarda ve tatmin ediyor.

Tiz Ses
2200 Hz'yi çok arttırırsanız teneke gibi ses çıkabiliyor. Tabii bu durum müzikten müziğe değişiyor. Bazılarına çok yakışıyorken bazılarına berbat oluyor. 6600 Hz de aynı şekilde. Ben genel olarak fiyatına bakarsak tiz seslerinden memnunum. Metal parçalar dinlediğimde kulaklarımı tırmalamıyor.

Yan Ses
Müzik dinlerken yan ses ayarını kapatmanızı öneririm. Eğer G HUB menüsünden kulaklığın frekans ayarlarını arttırırsanız dip ses arttığı için yan ses de bu sesi arttırıyor. Yan sesi kapattığınızda dip ses minimum düzeye iniyor. Bütün ayarları 12 yaptığınız senaryoyu düşünerek bu yorumda bulundum.

1654879296626.png

Vokal Ses
Eğer Motionless IN White'ın If It's Dead We Kill It veya Jonathan Davis Everyone gibi vokal seslerin seçilebilir olması gereken şarkıları dinliyorsanız biraz üzülebilirsiniz. Çünkü ben pek çok EQ ayarı denememe rağmen mükemmel vokal ses kalitesini elde edemedim.

NOT: FLAC olmayan parçalarda vokaller daha net oluyor ancak bu sefer de enstrüman performansı düşüyor FLAC olmadığı için.

Modülerlik
Kulaklığın hem mikrofonu, hem kulaklık kablosu sökülebilir yapıda. Sökülebilir olması çok güzel bir detay, çünkü kablo zarar görünce direkt olarak ürün çöp olmuyor; kabloyu değiştirip hayatına devam edebiliyorsun.

1654879303103.png

Oyun Performansı
Rakiplerin nereden geldiğini rahatlıkla duyabiliyorsunuz, bu konuda şüpheniz olmasın. Aynı zamanda yazılım üstünden profesyonel oyuncuların kullanmış olduğu hazır EQ profillerini de seçebilmeniz mümkün.

1654879311495.png

Sahneleme
Sahneleme performansı pek iyi değil. Semi-open veya open-back olmayan pek çok kulaklıkta sahneleme zayıf olduğu için pek anormal karşılamadım. Anca Audio-Technica gibi markaların kulaklıklarında sahneleme iyi oluyor.

Ses Açma, Kapatma ve Ses Tekerleği
Kablo üzerinde ses açma ve kapatma için kaydırmalı tuş bulunuyor. Aynı zamanda ses tekerleği de bulunuyor. Bir de yakanıza vs. tutturabilmeniz için mandal bulunuyor bu parçanın arkasında.

1654879321293.png

Sonuç: Alınır mı?
Eğer fiyatı 1000-1100 TL civarlarında geziniyorsa gayet alınabilir bir tercih. 1000-1100 TL civarlarında gezinen BlackShark V2 ile kıyaslamasını yapmak isterdim ancak o ürüne sahip değilim. Ancak BlackShark V2'nin 7.1 desteğinin olması, kumaş olması ve yazılımının daha detaylı olması gibi özellikleri de oldukça cazip. İkisini de deneyip karar vermek gerek ancak G PRO 2nd Gen bazlı konuşursak alınabilir.

Top Bottom