Neler Yeni

⏳️ Masturbasyon yapmanın psikolojiye zararı var mıdır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,451
İsim
Burak Karadağ
Dostlar bildiğiniz üzere her genç bireyin yaş ilerlediği süreçlerde ortalama 17 - 23 yaş aralıklarında libido yükselmesi, cinsel arzuları, istekleri çok baskın olur ve kimi bireyler bu baskınlığı üstelemek veya bilakis kendini tutabilmek için mecburi olarak masturbasyon yapmaktadırlar ve ancak o şekilde sakinleşip rahatlayabilirker fakat masturbasyonu gündelikli olarak defalarca yapmanın üstelik haftanın neredeyse her günü dahi yapmanın o insanın psikolojisi üzerinde sosyal hayatı, kişiliği yönünden nasıl olumsuz kötü etkiler getirdiğini düşünüyor musunuz ve sizce olumsuz etkileri var mıdır?

Örneğin;
- Günlük yaşantıda hiç bir şeyden zevk alamama
- Bıkkınlık ve psikolojik daralma
- Hiç bir şey yapmama isteği, tembellik
Gibi faktörlere sebebiyet verir mi? Şayet veriyorsa bu alışkanlığı bırakmak için nasıl bir yola başvurulması gerekilmektedir ve düşünceleriniz nelerdir?

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,993
İsim
Mert Can Ergün
Yok hocam

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
740
İsim
Semih Aydın
Sürekli aynı yemeği yersen sıkılırsın demi?
Arada çavuşu ödüllendir sıcak bir şeyler ikram et :)
Bi de her Allah'ın günü çavuşu hazır ola geçirme arada es ver.

Her gün yaparsan hem psikolojine hem de hayatına etki eder.
Arada es ver, her şey çavuştan ibaret değil.

Son düzenleme:

kemal k.

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
Kemal
Her gün her gün olmaz da özgüven eksikliği bıkkınlık vb yapar haftada belirli aralıklarla vs düşür birazcik

inkodes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
432
İsim
Muhammed Fehim Yazıcı
Usta benim de tam tersi 5 6 ay hiç yapmıyorum aslında istek geliyor ama yapınca sanki iradesizlik yapmış gibi hissettiğim için öyle hissetmektense yapmıyorum zararı biraz varmış bakalım

Vuudx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,152
İsim
Yusuf Karakaya
Masturbasyonu cok yaparsan temel dopamin seviyeni yukselttigi icin normalde mutluluk veren seyler vermemeye baslayabilir, bu da yazdigin seylere sebebiyet verebilir, ben hic yapma demiyorum ama bence olabildigince azalt ve haftada 2yi gecmemeye calis

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
YAKÜP
merhabalar bu soru benim de kafamı çok karıştırıyordu bir süredir uzak duruyorum ve gerçekten çok şey değişiyor duygularınız düşünceleriniz netlik kazanıyor olaylara daha objektif yaklaşıyor ve işlerinize daha iyi odaklanıyorsunuz. Sınava hazırlanan bir öğrenciyim ve eğer bırakabiliyorsanız bırakmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu yaptığım tespitlerin herhangi bir dayanağı yok fakat kendim üzerimde yaptığım gözlemler iyi akşamlar :)

lyutnık

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Eren
Usta benim de tam tersi 5 6 ay hiç yapmıyorum aslında istek geliyor ama yapınca sanki iradesizlik yapmış gibi hissettiğim için öyle hissetmektense yapmıyorum zararı biraz varmış bakalım
bende aynı şekil
Dostlar bildiğiniz üzere her genç bireyin yaş ilerlediği süreçlerde ortalama 17 - 23 yaş aralıklarında libido yükselmesi, cinsel arzuları, istekleri çok baskın olur ve kimi bireyler bu baskınlığı üstelemek veya bilakis kendini tutabilmek için mecburi olarak masturbasyon yapmaktadırlar ve ancak o şekilde sakinleşip rahatlayabilirker fakat masturbasyonu gündelikli olarak defalarca yapmanın üstelik haftanın neredeyse her günü dahi yapmanın o insanın psikolojisi üzerinde sosyal hayatı, kişiliği yönünden nasıl olumsuz kötü etkiler getirdiğini düşünüyor musunuz ve sizce olumsuz etkileri var mıdır?

Örneğin;
Gibi faktörlere sebebiyet verir mi? Şayet veriyorsa bu alışkanlığı bırakmak için nasıl bir yola başvurulması gerekilmektedir ve düşünceleriniz nelerdir?
vpn i sil, o yokkende tiktoktakilere çekersen vay haline bende işe yaramıştı

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,626
İsim
Hacı
Ne zararı be faydası var (!) 🤣

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,344
İsim
Kürşat
Fizyolojik olarak zararı olacağını zannetmiyorum ama psikolojik boyutu fazlaca var bence.
Bir anda fazlaca dopamin salgılatıyosun vücuda, harekete geçmeyi zorlaştırır. Sonrasında rehavetin sebebi de budur.
Yani tüm bunlara neden olabilir. Ayrıca odaklanma becerisini de müthiş azaltır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6,451
İsim
Burak Karadağ
bende aynı şekil

vpn i sil, o yokkende tiktoktakilere çekersen vay haline bende işe yaramıştı
VPN'mi? Arkadaşlar bu konuya bir de açıklık getireyim ki rengi belli olsun. Benim en yakın kardeşim, can dostum dertleşti benimle ve gerçekten ilk kez böyle bir konu konuştuk tüm derdini anlattı bana ve cinsel arzusunun çok yüksek olduğunu ayrıca inanılmaz şeyler düşündüğünü açıkça belirtti, tâ ki geneleve gitme düşüncesini bile... Böyle bir şey yapmayacağını tabi ki de biliyorum eminim o böyle kişilikte ve karakterde bir kişi değil fakat tabiri caizse ne kadar azgınlaştığını anladım direkt olarak. Hatta işyerinde bile hiç iş yapmak istemediğini ve sıkkınlığa boğulduğunu belirtti. 23 yaşındadır kendisi ve ona ne yapması gerektiği hakkında tavsiye ve çözüm arayışı yapıyorum. İşin özü kendim için değil yani. Gözüm onun üzerinde şuan, ve gündelikli ararım nasıl hissediyor diye, dışarı çıkalım, çay kahve içelim kafa dağıtalım gibisinden. Durum bu
Benim kendi bildiğim çözüm Nofap yapmaktır veya azaltmaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Kürşat Kütükçü

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,344
İsim
Kürşat
Benim kendi bildiğim çözüm Nofab yapmaktır veya azaltmaktır.
No fap çözüm değil ki. "Just don't do it" gibi bir şey. Yapmamaya no fap deniliyor ama nasıl yapılmayacağına dair bir metot yok. Gün boyu boş zaman geçiriliyorsa yapma ihtimali artar.
En iyi çözümlerden birisi "meşgale" bulmak olabilir.

Top Bottom