Neler Yeni

🟢 Memur ve Emeklinin Maaş Zammı Belli Oldu!

ZodiacArs01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
347
İsim
Yusuf Kaplan
7500₺ alan emekli 10312₺ oldu.
Ama zammı hangi yere uygulucak. Sistemde verilen ek bütçe (refah pay) artık neyse ona mı yoksa kök maaşa mı? Çünkü geçti yıl ortası %25 zammı kök maaşa yapıp 7500 almaya devam edildi. Bu yüzden kök maaş işine yapılırsa yıllardır kök maaşına az artirim yapılan birçok emekli yine 7500 veya bi tık üstü alabilir. Çevremde kök maaşına 5k olup 7500 alan var mesela. Bu yüzden 5kya bu zam max 6-6.5 civarına çıkarır. Yani seyyannen zam ile gelecek zamma muhtaç olmuş olacak. O da 1-2k olursa max 8.5-9.5 olur maaşları
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim gibi matematik bilmeyen birine yuzdeli konuşmasak olur mu kaç oluyor yani sıradan bir emekli
Zammı önceden yapılan seyyenen zam üzerindenmi kök maaş üzerinden mi olacağı önemli. Kök maaş ise zam yine 7-9 arasına çeker seyyenan zam 1-2k verilirse. Çünkü kök maaşı 5k falan olan kişiler yine 7500 gecemicek ve bu yüzden verilecek ek bütçeye kalacaklar.

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,279
İsim
Kadir
Haklı bir isyan. Bölgelere ve şehirlere göre tazminatlarla maaşlar düzenlenmeli. Bunun yanında fiyatlara da müdahale edilmeli bence artık. Periyodik olarak gelen market zamlariyla enflasyon her 6 ayda bir büyük bir fark oluşturuyor.
Para arzını kısıtlasa marketlere müdahale etmesine gerek kalmaz
Marketçilerin yapacağı bir şey yok örneğin halka açık şok marketin bilançosuna bakabilirsiniz aylık kar oranı %3.5 faizden az kazanmış adamlar faiz bile daha çok kazandırıyor şuan. En büyük giderleri de maaşlı çalışan olunca fiyatlara mecbur yansıtıyorlar.
Alım gücü az çünkü para basmaya devam ediyoruz faizin artmasına rağmen enflasyonu kendi elimizle yaratıyoruz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,025
İsim
Diyarhan
Bağkurlu olmak çile zaten. İşe girip ssk lı olsam daha mutlu olurum.

eneskaya6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,102
İsim
Enes kaya
Ama zammı hangi yere uygulucak. Sistemde verilen ek bütçe (refah pay) artık neyse ona mı yoksa kök maaşa mı? Çünkü geçti yıl ortası %25 zammı kök maaşa yapıp 7500 almaya devam edildi. Bu yüzden kök maaş işine yapılırsa yıllardır kök maaşına az artirim yapılan birçok emekli yine 7500 veya bi tık üstü alabilir. Çevremde kök maaşına 5k olup 7500 alan var mesela. Bu yüzden 5kya bu zam max 6-6.5 civarına çıkarır. Yani seyyannen zam ile gelecek zamma muhtaç olmuş olacak. O da 1-2k olursa max 8.5-9.5 olur maaşları

Zammı önceden yapılan seyyenen zam üzerindenmi kök maaş üzerinden mi olacağı önemli. Kök maaş ise zam yine 7-9 arasına çeker seyyenan zam 1-2k verilirse. Çünkü kök maaşı 5k falan olan kişiler yine 7500 gecemicek ve bu yüzden verilecek ek bütçeye kalacaklar.
Seçim öncesi min 10k yaparlar en düşük emekli maaşını bence.

ZodiacArs01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
347
İsim
Yusuf Kaplan
Seçim öncesi min 10k yaparlar en düşük emekli maaşını bence.
İşte o zaman zam 2.5k olur. Yani şuan verilen verinin maaşa hiçbir etkisi olmaz. Ve gelecek zamanda yapılacak zamlarda boşa düşer. Kök maaşı 5k olan birisinin 10k alması için kök maaşı %100 artması lazım. Sen direkt seyennen zam verip kök maaşı 6k tutarsan bu emeklinin zararına olur.

JSezar

80+ Silver

thepublicman

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,279
İsim
Kadir
Bu doğru mu? Uzun zamandır takip etmiyorum o kadar oldu mu?
Evet minimum memur maaşı 22.000 TL idi enflasyon farkı ile seyyanen minimum 32,863 TL gibi bir şey oldu düz 33 yazdım zaten minimum memur maaşını sözleşmeli olanlar hariç çoğu ortalama memur maaşı alıyor ortalama memur maaşı da tahminimce 40 bin TL olur.

Bu doğru mu? Uzun zamandır takip etmiyorum o kadar oldu mu?
TÜİK'e göre; - Aralık enflasyonu: %2,93 - 2023 enflasyonu: %64,77 Bu verilerle memurlar %15 + %29,79 enflasyon farkı olmak üzere toplam %49,25 zam alacaklar. En düşük memur maaşı da .32.861 TL olacak. Örnek tablo aşağıda.
@droguzdemir bununla ilgili tablo hazırlamış, küçük illerde yaşayan memurlar çok rahat yaşarlar.

Ekler

• GC5lLMKXkAA_XNK.jpg
    GC5lLMKXkAA_XNK.jpg
    185.6 KB · Hit: 34

thec2o

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
155
İsim
Cemre Can Özdemir
Haftada 6 gün 8-17.30 hatta bazen akşamları şirketin işini yapar bazen de pazarları da 4-5 saat daha çalışırım. Mühendis olduk da iyi mi oldu bilemiyorum.. Bu maaşları görememem, daha fazla emek vermem, %85-90 memurdan daha bilgili olmam bile bir şeyi ifade etmiyor. Borçtan kafayı kaldıramıyoruz.. Sonumuz hayrola bakalım belki bir fırsat da bize güler de hayatımızı kurtarırız diye diye günler geçiyor.. Sene oldu 2024 olur 2025 ama ne değişir bilemiyorum.. Umarım Allah'ın güzel planları vardır hepimiz için.. Herkese bol şans diliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
46
İsim
Burak CAN
İmamlarda aynı derece de değil mi? Ben aynı derece de diye biliyorum
hayır kesinlikle değil vaiz ler 4 yıllık üniversiteden sonra en az 2 yıl diyanet bünyesinde çalışıyor ve 4 yıl ihtisas okumaları gerekiyor
vaizler müftü yerinde olmadığında vekillik edecek kıdemdedirler

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
912,071
Üyeler
141,528
Son üye
Azercan
Top Bottom