Neler Yeni

Rehber Microsoft Edge'de Virüs Taramasını Kapatma

Microsoft Edge'de beni rahatsız eden bir durum var:
1676274075581.png

Her indirme sonrası indirilen dosyayı tarıyor ve %90 ihtimalle yukarıdaki uyarıyı veriyor. Sakla demeniz gerekiyor, aksi hâlde indirilenler kısmında dosya gözükmüyor. Her indirme işleminde 2-3 saniye bununla vakit kaybetmek hiç hoş değil. Tarayıcının ayarlarından "Microsoft Defender SmartScreen" yahut "İstenmeyebilecek uygulamaları engelle" gibi seçenekleri kapatmanız işe yaramıyor. Yukarıdaki uyarı hâlâ çıkmaya devam ediyor. Bu uyarı nasıl kaldırılır diye araştırdım ve buldum. Sizinle de paylaşmak istedim. Kayıt defterinden yapıyoruz:
  • Başlat kısmına "regedit" yazın ve yönetici olarak açın.
  • “Bilgisayar” kısmına sağ tıklayıp genişletin.
  • “HKEY_LOCAL_MACHINE” kısmına sağ tıklayıp genişletin.
  • “SOFTWARE” kısmına sağ tıklayıp genişletin.
  • “Policies” kısmına sağ tıklayıp genişletin.
  • “Microsoft” kısmına sağ tıklayıp genişletin.
  • “Edge” kısmına sağ tıklayıp genişletin. Eğer klasör yoksa oluşturun:
    “Microsoft” kısmına sağ tıklayıp Yeni --> Anahtar --> “Edge” olarak adlandır
  • Edge klasörünün altındaki “ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings” klasörüne tıklayın. Eğer klasör yoksa oluşturun:
    “Edge ” kısmına sağ tıklayıp Yeni --> Anahtar --> “ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings” olarak adlandır
  • “ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings” klasörünün içindeyken boş bir kısma sağ tıklayın ve:
    Yeni --> Dize Değeri --> “1” olarak adlandır
  • “1”e çift tıklayın ve açılan pencerede değer verisine şunu yazın:
    {"domains": ["*"], "file_extension": "exe"}
  • Edge'yi kapatıp yeniden açın.​
Son görüntü şöyle olmalı:
1676274869409.png

Adres kısayolu:
Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Edge\ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings

B A T U H A N

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Güzel rehber hocam elinize sağlık.

uydu3

80+ Silver
Hocam neden edge kullanıyorsun merak ettiğim için soruyorum avantajları nedir

Letrion

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Elinize sağlık, bende orijinal dosya olmadığı zaman uyarı veriyor onun dışında vermiyor genellikle.

cicibebe

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,780
İsim
Enes Tutar
Faydadan çok zararı var o taramanın. Eline sağlık güzel rehber. Ben Idm kullanıyorum ama olsun :D

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam neden edge kullanıyorsun merak ettiğim için soruyorum avantajları nedir
Windows ile tam uyumlu. Hız olarak Chrome'den neredeyse bir farkı yok. Ek olarak daha az RAM harcıyor. Chromium tabanlı olduğu için Chrome eklentileri kurulabiliyor. Bununla da kalmıyor, Chrome'de olmayan bazı uzantıları içeren kendi eklenti sayfası bile var. Ben direkt kendi eklenti sayfasını kullanıyorum, oldukça geniş. Tasarımını da daha çok beğeniyorum, daha işlevsel bana kalırsa.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Top Bottom