Neler Yeni

❌İndirim Bitti! 🔥🔥 MSI 27 G274QPF FLAT RAPID IPS 2560X1440 2K 170HZ 1MS 7999₺ 🔥🔥

Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
aytaç tan
Bir dönem tv satmış biri olarak söylemeliyim ki QD arada eğer fiyat farkı çok ise değecek bir teknoloji değil. Panel aydınlatması ne kadar iyi ise o kadar etkili görüntü alabiliyorsunuz monitörlerde bu kısıtlı kalıyor malesef. TV de araya miniled en kötü fadl modeller giriyor fiyat zaten artıyordu QD çoğunda buluyordu.
Bu monitör için konuşmak gerekirse bana teslim edileli 4-5 saat oldu, 32 VA Samsung G5 modelin yanına koydum, Genel kullanım için ips yan ekran olarak da VA yı kullanacağım ölü piksel vs çıkmadı Gece görüş özelliği diye bir mod var siyahlar daha koyu ama parlak görünüyor başta o bir yanılttı beni, 170hz o.c. olarak açılıyor tepki süresi G5 den sonra gayet iyi geldi, G5de hareketli sahnelerde çamur oluyordu siyah iz bırakıyordu görüntüde 144 hz çıkardığımda renkler değişiyordu.
ilk izlenim olarak aldığıma memnun kaldım hatta 32" 240hz olan modelini 10k ya kaçırdığım için biraz pişmanda etti gibi.
Bahsettiğiniz 32inç olan model bu muydu ? MPG321UR

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Monitörün yoksa veya eskiyse alınır ama hazırda benzer özelliklerde ortalama üstünü bi ips monitorun varsa alınmaz veya ips kalitesine yakın va panelin varsada alınmaz
Monitörün güzel kaliteli 1080p ise sırf 2k diye gene alınmaz
Bu yazdıklarımdan monitör kötü anlamını çıkarmayın gerçekten güzel ama benim gibi elindeki monitör güzelse sırf 2k diye almak mantıklı değil illa alacaksanız QUANTUM DOT modeli olsun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Karşılaştırma videosu
Bunlar gerçek 10bit değil sizi yanıltmasın pazarlama tekniği olarak 8bit +frc ile 10 bit oluyor yazılım desteği ile yani donanımsal 8bit panele sahip bu cihazı aldım elimdeki 8bit monitörle arasında dikkate alınacak bi fark yoktu YouTube a karşılaştırması videosunu atmıştım
Videonuzu izledim, birkaç şeyi düzeltmek isterim.

Renk sayısının renk doygunluğu ile alakası yoktur. Renk doygunluğunu, canlılığını etkileyen faktör kullanılan panelin renk gamı ve arka ışıklandırma ile alakalı. Kontrast ise görüntüye derinlik katar. Renk sayısı colour banding'in yani renk bantlanmasının önüne geçmeyi sağlar.

Elinizdeki VG272X monitör de native 8-Bit, FRC desteği ile 10-Bit oluyor gibi görünüyor. Resmi sitesinde 16,7m renk yazması sizi yanıltmasın, eğer monitör gerçek 8-Bit panel kullanıyor ise FRC ile 10-Bit'e çıkabilir. Bunun birçok farklı örneği var. 8-Bit bir panel ile 8-Bit FRC desteği ile 10-Bit olan monitör arasında gözle görülür net bir bantlanma farkı oluşuyor.

WhatsApp Image 2023-06-02 at 17.21.36.jpeg
Bu alt pikseller sadece bir renk tonunda yanmamakta, 8-Bit bir monitörde her bir alt piksel(R-G-B) 255 tonda renk üretebiliyor. %0(0) alt pikselin yanmadığını ifade ederken, %100(255) alt pikselin saf renginde(herhangi bir koyuluk olmadan) yandığını ifade ediyor. Fotoğrafta görebilirsiniz; 255 %100, 0 %0 anlamına geliyor.

Dolayısıyla bu alt piksellerin koyu veya açık şekilde yanmasına göre renkler ve renklerin tonu değişiklik gösteriyor. Monitörünüzdeki tüm renklerin bu üç ana renk ile oluşabilme sebebi bu. Fotoğraftan örneklerini de görebilirsiniz. Altın rengini oluşturmak için kırmızı alt piksel 255 renk tonundan 228 tonunda, yeşil alt piksel 189 tonunda, mavi alt piksel 79 tonunda yanıyor.
Konuya gidip ekstra yazan yer dahil bu kısmı okumanızı öneririm.

Ayrıca HDR'ı hariç tutarsak sanal ortam için sRGB renk gamı referans alınır. Bu yüzden tasarımcılar için doygun renkler değil gerçeğe yakın renkler önemlidir. Doygun renk demek sRGB kapsama alanının üstüne çıkmak demektir, atıyorum %135 sRGB gibi.

İçerik üretiminde renkler ne kadar doygun olursa(sRGB renk gamının ne kadar üstüne çıkarsa) o kadar hatalı renk seçimi yapılır. Bu da daha düşük renk gamına sahip farklı monitörlerde genelde olması gerekenden daha soluk bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.

Son düzenleme:

ChainLee

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Furkan Ayan
Akakçedeki qd modeli bu arada.

Ben muhtemelen alcam qd fazla indirime girmezse 10-12gün içinde.
Ben aldım 1 tane dün akşam umarım memnun kalırım 😁

omuraycil

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Ömür AYCIL
Videonuzu izledim, birkaç şeyi düzeltmek isterim.

Renk sayısının renk doygunluğu ile alakası yoktur. Renk doygunluğunu, canlılığını etkileyen faktör kullanılan panelin renk gamı ve arka ışıklandırma ile alakalı. Kontrast ise görüntüye derinlik katar. Renk sayısı colour banding'in yani renk bantlanmasının önüne geçmeyi sağlar.

Elinizdeki VG272X monitör de native 8-Bit, FRC desteği ile 10-Bit oluyor gibi görünüyor. Resmi sitesinde 16,7m renk yazması sizi yanıltmasın, eğer monitör gerçek 8-Bit panel kullanıyor ise FRC ile 10-Bit'e çıkabilir. Bunun birçok farklı örneği var. 8-Bit bir panel ile 8-Bit FRC desteği ile 10-Bit olan monitör arasında gözle görülür net bir bantlanma farkı oluşuyor.

Konuya gidip ekstra yazan yer dahil bu kısmı okumanızı öneririm.

Ayrıca HDR'ı hariç tutarsak sanal ortam için sRGB renk gamı referans alınır. Bu yüzden tasarımcılar için doygun renkler değil gerçeğe yakın renkler önemlidir. Doygun renk demek sRGB kapsama alanının üstüne çıkmak demektir, atıyorum %135 sRGB gibi.

İçerik üretiminde renkler ne kadar doygun olursa(sRGB renk gamının ne kadar üstüne çıkarsa) o kadar hatalı renk seçimi yapılır. Bu da daha düşük renk gamına sahip farklı monitörlerde genelde olması gerekenden daha soluk bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.
Düzeltmeler için teşekkür ederim.
Ben teknik bilgiye sahip değilim benim yaptığım aslında iki ips monitörü kiyaslayip farkı anlatmak bendeki vg272x vb monitöre sahip olup sırf 10bit (frc ile) 1milyar renk geniş renk gamutu vs gibi genel son kullanıcının beklentisini yükselten terimlere para vermeye degermi onu açıklamak.
Ama size denk geldiğim iyi oldu sormak istediğim 1-2 şey var
(Yazınızın özet dahil tamamını okudum)
Frc olayı şimdi bendeki acer native 8bit frc yok bu fark bilgisayar yazılımı ile kapatılır mı?
Her iki monitör de karşılaştığım color banding bantlanma sorununun kaynağı nedir ve çözümü var mı? bazen youtube da bazen indirdiğim videolarda fotoğraflarda görüyorum ve rahatsiz ediyor açıkçası msi monitörü birazda bunun için aldım 10bit diye ama aynı içerikle ondada aynı gözükünce iade kararı aldım bu tur içerikler için durumu düzeltme şansımız var mı?
HDR hakkindada genelde dolanan bilgi hdr1000 ve üstü olmadığı sürece gereksiz olmasada olur vs gibi söylemler ama ben aktif HDR kullanan biri olarak HDR destekli içeriklerde hdr400 un bile çok fark yarattığını görüyorum ve hdr400 sertifikalı monitörler 400nit parlaklığa ulasabiliyorken hdr10 diye satılan monitörler 400 niye ulaşamadığı için sadece kendi ulaşabildiği max nit değerine goremi değerlendiriliyor mesela 300nit ise hdr300 diyebilir miyiz?
Son olarak yazdığınıza göre renkler için önemli olan srgb o zaman gerçek renkler için srgb renk kapsamının 100 üzerinde olmasının avantajı nedir doğru renk için %100 yeterli mi ?

Son düzenleme:

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Frc olayı şimdi bendeki acer native 8bit frc yok bu fark bilgisayar yazılımı ile kapatılır mı?
FRC'nin olup olmadığını monitör üreticisinin sitesindeki teknik özellikler kısmından görüntüleyemeyiz her zaman. Eğer oradan bakarak söylüyorsanız yani. Panelin FRC desteği varsa daha fazla renk üretebilir. Eğer panel desteklemiyor ise 8-Bit üstüne çıkamaz.

Her iki monitör de karşılaştığım color banding bantlanma sorununun kaynağı nedir ve çözümü var mı?
Video kaynağı ile alakalı bir sorun olabilir, color banding yaşatmayacak kaliteli bir kaynaktan baktığınızda da aynı şekilde bantlanma devam ediyor mu? Örneğin Netflix veya Prime Video'dan film açınca bantlanma yaşanıyor mu?

HDR hakkindada genelde dolanan bilgi hdr1000 ve üstü olmadığı sürece gereksiz olmasada olur vs gibi söylemler ama ben aktif HDR kullanan biri olarak HDR destekli içeriklerde hdr400 un bile çok fark yarattığını görüyorum ve hdr400 sertifikalı monitörler 400nit parlaklığa ulasabiliyorken hdr10 diye satılan monitörler 400 niye ulaşamadığı için sadece kendi ulaşabildiği max nit değerine goremi değerlendiriliyor mesela 300nit ise hdr300 diyebilir miyiz?
HDR400 üstünde fark gözlemlenmeye, SDR içeriğe göre gözle görülür farklar oluşmaya başlıyor. Bu monitörden monitöre göre çok değişkenlik gösterir elbette. Her HDR400 veya HDR600 monitör aynı seviyede HDR kalitesi sunmaz. Oradaki 400 veya 600 parlaklığı temsil ediyor, evet. 400nit altındaki monitörler HDR10 olarak geçiyor. Eğer HDR300 diye bir sertifikalandırma olsaydı 300 ila 400nit arasındaki parlaklıkları kapsardı.

Son olarak yazdığınıza göre renkler için önemli olan srgb o zaman gerçek renkler için srgb renk kapsamının 100 üzerinde olmasının avantajı nedir doğru renk için %100 yeterli mi ?
Monitörün sRGB renk kapsamının üstünde olması üreticiler için bir anlam ifade etmiyor, monitörde düzgün bir sRGB modu yoksa o monitör üreticiler için uygun bile değil. Yüksek renk gamları, doygun renkler tüketicinin gözüne daha güzel geldiği için tüketici için avantaj sağlıyor. Üreticiler için bu durum böyle değil. Monitörlerde sRGB modu bu yüzden var, açtığınızda sRGB'yi %100'e yakın hale getiriyor(her monitörde düzgün çalışmasa da).

Ben teknik bilgiye sahip değilim benim yaptığım aslında iki ips monitörü kiyaslayip farkı anlatmak bendeki vg272x vb monitöre sahip olup sırf 10bit (frc ile) 1milyar renk geniş renk gamutu vs gibi genel son kullanıcının beklentisini yükselten terimlere para vermeye degermi onu açıklamak
Fark ettim hocam, amatör bir çekim için güzel kıyaslama yapmışsınız videoda. Kullanıcı yorumları, kıyaslamaları önemli elbette. Monitör üreticilerinin verdiği bilgiler dışında ek bilgi edinmemize olanak sağlıyor. Mesela bu yaptığınız kıyaslama sayesinde sitede yazanın aksine VG272X'in renk gamının %99 sRGB'nin üstünde olduğu anlaşılıyor. Yaptığınızı destekliyorum yanlış gördüğüm yerleri düzeltmek istedim sadece.

Son düzenleme:

ReyJovick

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
rt
İndirim bitmiş, QD olan modeli vatanda daha ucuza (100 TL https://www.vatanbilgisayar.com/msi-g274qpf-qd-wqhd-27-170hz-1ms-mprt-g-sync-oyuncu-monitor.html ) . Sipariş verdim bakalım. Bu Vatan'ın ölü piksel konusundaki davranışı nedir? Kutu açınca ikinci el muamelesi mi yapıyorlar? Cayma hakkından yararlanabiliyor muyuz?
Vatanda msi ve lenovo ölü piksel garantisi vermiyor, Diğer firmaların şartlarını bilmiyorum veriyor. Haricen internet alışverişi oldğu için doğrudan gidip memnuniyet iadesi hakkınız var, kozmetik ve kişisel bakım ürnleri gibi ürünler hariç gidip bir bayiye ürüne ve ambalajına zarar vermemek şartıyla iade edebiliyorsunuz.

adiltemel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Adil Temel
Vatanda msi ve lenovo ölü piksel garantisi vermiyor, Diğer firmaların şartlarını bilmiyorum veriyor. Haricen internet alışverişi oldğu için doğrudan gidip memnuniyet iadesi hakkınız var, kozmetik ve kişisel bakım ürnleri gibi ürünler hariç gidip bir bayiye ürüne ve ambalajına zarar vermemek şartıyla iade edebiliyorsunuz.
Ambalaja zarar vermemek "hiç açmadan iade etme anlamına" gelmiyordur umarım. Neyse, sıkıntı çıkarsa hakem heyetiyle çözeriz 😀

Top Bottom