Neler Yeni

Okulun Aidat Adı Altında Para Toplaması Yasal mı?

claxan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Cihan Serdar
Hocam gayet güzelce açıklamışsınız bizde bizim için test vb. Şeyler hazırlamak isteyen öğretmenler ortaokulda bağış yapmak isteyen a4 kağıt getirebilir diyordu zorlama yoktu şuan lisedeyim bir kere bile bağış istendiğini duymadım bazen kermesler yapılıyor onlarda ihtiyaç sahibi kişiler için mesela geçen okulumuza gelen depremzedelere destek olmak için kermes düzenlendi isteyen yemek getirip sattı elde edilen para depremzede arkadaşlarımıza verildi
Hocam bizde depremzedelere, nohut, mercimek, bulgur, şeker vesaire gönderdik. Daha geçen çarşamba günü hurma gönderdik.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam anlattıklarınız doğru, benim zamanımda da durum aynıydı. Evet ödenek yeterli değil vs. ama bazı kurumlar aidat ödeyemeyen veya reddeden öğrencilere kendi çapında baskı yapmaya çalışıyor. Refahı fazlasıyla yerinde olan aileler istemeleri takdirde bağış vs bulunabilirler. Buna karşın o okullara harçlığını çıkarmak için ayakkabı boyayan çocuklar da gidiyor ve maalesef sırf aidat vermediler diye mobbing benzeri durumlarla karşılaşabiliyorlar. Vatandaş hiçbir zaman sağlanamayan ödeneğin sorumlusu olamaz. Bu arkadaşın bahsettiği 15 puan karşılığında okula kitap bağışlamak da fazlasıyla saçma olmuş. Okula kitap bağışlamadım ama dersime çok iyi çalıştım ne yani notum düşük mü gelecek.
Hocam, geçen sene bir çok okulda kütüphane açıldı. Milli eğitim bakanlığı da baya reklamını yaptı bunun. Tüm kitaplar bizim okulda bu yöntemle toplandı. Başka sınıflar başka kitaplar bağışladı ve aynı şekilde 15 puan aldı. Kürk Mantolu Madonna kitabını vermeyenler başka kitaplar verip puan aldı.

apeir0n

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
ahmet
Deneme sınavları için normal fakat diğerleri normal değil.

Dahası  
Reaksiyon skoru
62
İsim
aykuttt
Yanılıyorsunuz. Cam kırıldığında okul kendisi taktırıyor mesela. Okula milli eğitimden herhangi bir para gelmiyor.

Şimdi şöyle düşünün. Eğer okulun kasasında bir miktar para olmazsa işler dönmez. Diyelim ki kapı kırıldı. Yerine kapı taktırılması için yazı yazıldı. Cevaplanması, ödeneğin gelmesi belki 1 ay alır. Çocuklarınız kapısız sınıfta ders işlediğinde, sizler veli olarak rahatsız olup 1 aydır kapı takılmadı diyorsunuz. Anlatmaya çalıştığım süreçler sıkıntılı. Devlet her zaman destek veriyor. Bizler 5 istiyoruz, onlar elimizde 1 var diyorlar. Doğuda çalışırken 18 ton kömür yakıyorduk. Ama istediğimiz 25 ton kömürdü. İdare edin diyorlardı. Havalar iyice soğumadan yakamıyorduk. Havalar iyice ısınmadan da söndürüyorduk kazanı. Dışarıdan farklı görünüyor. Biliyorum eğitim ücretsiz.

Kaynak kitap konusunda da aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Test kitaplarını aldırmak istediğimizde kendimiz için bir şey istemiyoruz mesela. Fakat devlet kitap veriyor diyen arkadaşlar çıkıyor. Demek ki yetersiz ki destek olsun diye öneriyoruz. Gerçekten farklı skıntılarımız var. Bu saatte bunları dile getirmek istemiyorum. Fakat yaptığımız işi seviyorum. İşimden zevk alıyorum. Elbette yanlış davranış sergileyen arkadaşlar da mevcut. Fakat bunlar her meslek grubunda var. Fakat bizler her haneye girdiğimiz için, bizim kınuşulmamız çok normal diye düşünüyorum. Başka mesleklere göre fazla göz önündeyiz.

Hocam bizde depremzedelere, nohut, mercimek, bulgur, şeker vesaire gönderdik. Daha geçen çarşamba günü hurma gönderdik.

Hocam, geçen sene bir çok okulda kütüphane açıldı. Milli eğitim bakanlığı da baya reklamını yaptı bunun. Tüm kitaplar bizim okulda bu yöntemle toplandı. Başka sınıflar başka kitaplar bağışladı ve aynı şekilde 15 puan aldı. Kürk Mantolu Madonna kitabını vermeyenler başka kitaplar verip puan aldı.
Puan olayı saçma olmuş gerçekten.

Top Bottom