Neler Yeni

Otomobilde Yapılacak Değişiklikler - Opel Astra J Sedan

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Herkese Selam!
Hiç konuyu uzatmadan mevzuya giriyorum, 2016 Model 1.6 Edition donanımı olan Opel Astra J Sedan aracıma yenileme niteliğinde bazı şeyler yapacağım.
(en çöp astra modeli olarak nitelendiriliyor hem motor hem donanım)

Aracın bu süreci bütçe sorunlarından dolayı 1 seneyi bulacak diye düşünüyorum. O yüzden konu hortlatma vb. durumlar olmayacak, her türlü hortlayabilir bu konu :D
Otomobil forumlarına değil de buraya açma nedenim ise o forumlardaki çoğu kişinin zaten bu işlemleri biliyor olması. Buradaki amaç bilgilenmek/deneyerek öğrenmek.

Buradaki asıl amaç, aracı daha yeni gibi göstermek ve hem motor anlamında hem de donanım anlamında az çok geliştirmek.
Aracın yenilenme ve ek donanım sürecinde gerekli ve isteğe bağlı şeklinde aklımdaki şeyleri spoiler içinde ekleyeceğim. İnceleyebilirsiniz.

1- LPG Enjektörlerinden 2 tanesinin verimi çok düşük (4 tane var) ve bu hem aracın sesli çalışmasına hem de özellikle park ederken (hassas debriyaj-gaz kullanımlarında) gaz kesmeye ve aracın stop etmesine neden olabiliyor. Ayrıca araç LPG'de iken normalden çok hantal hale geliyor.
Not: LPG Aracı alırken Opel'de takıldı.
Sorun: Gaz Kesme, Hassasiyet, Performans.
Çözüm: Enjektör Temizliği/Tamiri (çözülmezse değişimi), Nozul Hortum Kısaltma, Motor Bakımları.

2- Özellikle tampon bölgelerinde beyaz, ufak çizikler var. Rötuş boyası gün ışığında çok belirgin olduğundan ve daha önce başarısız bir denemeyle sonuçlandığından tamponlara boya atılacak.
3- Koltuklarda vb. birçok kumaş bölgede yaz aylarındaki bilinçsiz kullanımlardan dolayı oluşan tuzlu su lekeleri bulunuyor. Aynı araca sahip bir vatandaşın videosundaki yöntem denendi ancak aşırı bir etkisi olmadı, çok uğraştırıcı olduğundan araç SONAX'a götürülüp detaylı temizlik yaptırılacak.
Not: O videodaki yöntemi bazı yerlerde denedim ve cidden koltuğun rengi açıldı. Bu kadar kirli olacağını sanmıyordum.
Sorun: Koltuklarda Kir, Leke, Döşemede Lekeler.
Çözüm: Profesyonel Detailing. (Başka çare yok çok şey denedik emin olun.)

5- Araç Edition donanım olduğu için kaputta herhangi bir ısı/ses yalıtım malzemesi yok. 400TL fiyattan yalıtım ürünü alınıp kaput içine yerleştirilecek.
6- Yetkili Servisin takmış olduğu dandik kolçak sökülüp yerine orijinal kolçak yerleştirilecek. Mevcut kolçak kırık. (400TL)
7- Ön kısalardan sol taraftakinin menzili daha kısa ve görüşte sorun oluşturuyor. Düzeltilmesi lazım.
8- Michelin 4 Mevsim lastikler ömrünü doldurmaya yakın. Neredeyse 100.000KM ve 6 yılı geçti, hiç değiştirilmedi. Lastik dişleri kötüye yakın durumda. Maks. 1 sene içinde değiştirilmesi lazım.
*İzmir'de oturduğumuzdan 4 mevsim lastik iş görüyor.
Aklıma gelmeyen daha çok sorun var..

Şimdi sırada yenileme amaçlı adımlar var.
1- Yeni otomobillerde sarı halojen kullanımının azalıp LED farların artmasından olsa gerek beyaz farlar aracı daha yeni gösterir. Ki zaten aracın en üst donanımında beyaz farlar var (AFL olmamasına rağmen).
Tüm farların (sisler istisnai) ARIZA IŞIĞI YAKMAYACAK ŞEKİLDE beyaz halojen/LED ile değiştirilmesi taraftarıyım. Tabi diğer araçların gözünü almayacak şekilde. Aile arabasına şimşek etkili selektör modül taktıracak halimiz yok :D
Not: Gündüzler 12 Volt T20

2- Yine aynı şekilde araç içerisindeki torpido, okuma lambası, bagaj içi aydınlatması ve araç dışındaki plaka aydınlatması vb. aydınlatmaların beyaz LED ile değiştirilmesi taraftarıyım. Hem açık kaldığı sürece daha az ısınır hem de daha güzel durur diye düşünüyorum.

3- Köpekbalığı anten uygulaması. Normalde siyah renkte bizim araçla uyumlu bir anten bulduk ancak aracın rengi mavi olduğu için ve renk açısından uyumlu durmayacağından aldıktan sonra anteni boyamayı düşünüyoruz.

4- Aracın arkasında bir ASTRA yazısı var bildiğiniz üzere. Bunu ya komple silmeyi ya da çıkardığımız parçaları bu videodaki gibi ortalayıp güzel bir arka görünüm katmayı düşünüyoruz. Malum günümüzde birçok model yazısı böyle.
S U P E R B , P A S S A T vb.

5- El freni nasıl oldu bilmiyorum ama alt kısmı bildiğiniz çürüdü :D onun için ne yapabiliriz bilmiyorum ama bir kaplama uygun olabilir. Çok kötü görünüyor.
6- Şu anki paspaslar aracı ilk aldığımız sene acele şekilde ölçü alıp kestirdiğimiz dandik havuzlu paspaslar. Hem durduk yere hareket ediyor hem de araçla uyumlu değil. Hoş görünmüyor ve en temiz hali bile kirli duruyor. Şu paspası almayı düşünüyoruz.
7- Araç Edition donanım + opsiyon olduğundan CD600 vb. bir multimedya yok. Necvox markalı bir ek donanım var. Onun USB kablosu torpidoya gidiyor ve kablo aşınmış, veri okumuyor. Bu kablonun değişimi sağlanmalı.
8- Aracın kapılarındaki plastiklerin kaplaması soyuluyor. Belli bir yıldan sonraki çoğu modelde bu sorun varmış, eğer fazladan para elimize geçerse orayı da kaplatabiliriz.

Bu açılır spoiler'lar içerisinde anlattıklarım dışında arabaya eklenebilecek şeyleri yazarsanız sevinirim. Gerçekten babam da şu ara araçla ilgilenmeye başlamışken güzelce yenileyelim istiyoruz.
Not: Hesaplandı, tüm bunları tek seferde yapsak yaklaşık 6000-7000TL civarı bir giderimiz olacak. Az değil :/

Araçla ilgili yaptıklarımı ve deneyeceklerimi de bu konuya veya Neler Yeni kısmına yazacağım. İlgilenenler takipte kalabilir. Sorularınız varsa da sorabilirsiniz.

Ekstradan araç hakkında ilgimi çeken video/içerikleri eklediğim YouTube Oynatma Listem ektedir. İnceleyebilirsiniz. Konuda bahsettiğim ve denediğim/deneyeceğim çoğu şeyi burada görebilirsiniz.

Teşekkürler.

[2023 SONU]
Konudaki çoğu yükseltmeden ve aksesuardan vazgeçtim. Güncellemeler son mesajda.

Son düzenleme:

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Bütçe aşmayacaksa kesinlikle önerdiğim multimedya. Bilmiyorum beğenen var beğenmeyen var tam bir ortak görüş bulamadım ama gayet fonksiyonel bir multimedya olduğundan ben olsam takardım.
Koltuk konusunda çok ızdırap çektiniz hocam temizletmeyi ben de öneriyorum.
Ampul olarak osram , bosch tercih edebilirsiniz.

Bütçe aşmayacaksa kesinlikle önerdiğim multimedya. Bilmiyorum beğenen var beğenmeyen var tam bir ortak görüş bulamadım ama gayet fonksiyonel bir multimedya olduğundan ben olsam takardım.
Bizde onun bir tık küçük hali var. Bence çokta güzel bir şey değil. Yolda giderken video seyrettirmiyor.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam ilk defa düzgün UI'a sahip bir tesla multimedya gördüm. Önceden gördüklerim ya Android 11 olup dandik arayüze sahipti ve işlevsizdi ya da çok pahalıydı.
Bir düşünmek lazım ama şu anki de işimizi görüyor. Hem CarPlay'den çok Android Auto işe yarar olurdu. iPhone sahibi biri yok evde :D
Anam ağladı her gün sürte sürte..
Philips önerir misiniz? Ayrıca bahsettikleriniz beyaz renk veren halojen mi yoksa LED mi?
LED takıldığında uyumsuzluk oluyor ve çoğunlukla patlıyormuş ya da arıza ışığı yakıyormuş söylenene göre. Onun için de ayrı bir modül lazımmış.
Beyaz halojenlerde böyle bir şey yok sanırım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bizde onun bir tık küçük hali var. Bence çokta güzel bir şey değil. Yolda giderken video seyrettirmiyor.
Marka/Model biliyor musunuz. Veya fotoğraf?

Hocam ilk defa düzgün UI'a sahip bir tesla multimedya gördüm. Önceden gördüklerim ya Android 11 olup dandik arayüze sahipti ve işlevsizdi ya da çok pahalıydı.
Bir düşünmek lazım ama şu anki de işimizi görüyor. Hem CarPlay'den çok Android Auto işe yarar olurdu. iPhone sahibi biri yok evde :D

Philips önerir misiniz? Ayrıca bahsettikleriniz beyaz renk veren halojen mi yoksa LED mi?
LED takıldığında uyumsuzluk oluyor ve çoğunlukla patlıyormuş ya da arıza ışığı yakıyormuş söylenene göre. Onun için de ayrı bir modül lazımmış.

Hatırlamıyorum modelini. Ama birkaç modelde böyleydi. Tesla olan modellerinden değildi. Sadece radyo bölümüne takılan bölümlerdendi.

Birkaç tane modeli denemiştik benzer şekildeydi. Başka sorunlar çıktığından değiştirmiştik. Ama modelini hatırlamıyorum. Biraz gıcık bir modeldi aslında.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hatırlamıyorum modelini. Ama birkaç modelde böyleydi. Tesla olan modellerinden değildi. Sadece radyo bölümüne takılan bölümlerdendi.

Birkaç tane modeli denemiştik benzer şekildeydi. Başka sorunlar çıktığından değiştirmiştik. Ama modelini hatırlamıyorum. Biraz gıcık bir modeldi aslında.
Necvox vb.?
Android miydi peki?

@Denizgezen hocam eklemeyi unutmuşum, bizim direksiyon çok aşındı. Alındığında kılıf dikilecekti ancak üşendik xd
Güzel, uyumlu kılıf diken bir yer arıyorum da sizce bu tarz modeller güzel mi? Veya daha mat bir şey yapılabilir mi sizin attığınız videodaki gibi.
Bizim direksiyon çok kötü ve kirli duruyor şu an. Soyulma gibi bir durum var.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Necvox vb.?
Android miydi peki?

@Denizgezen hocam eklemeyi unutmuşum, bizim direksiyon çok aşındı. Alındığında kılıf dikilecekti ancak üşendik xd
Güzel, uyumlu kılıf diken bir yer arıyorum da sizce bu tarz modeller güzel mi? Veya daha mat bir şey yapılabilir mi sizin attığınız videodaki gibi.
Evet android.
1649968752620.png

Bu ekrana benziyordu. Ama markası bumuydu hatırlamıyorum.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Necvox vb.?
Android miydi peki?

Hocam bizde fluence varken böyle seyyar çalışan birine diktirmiştik . Gayet güzel duruyordu
Attığınız sayfaya önceden bakmıştım gayet kaliteli işçilik yapıyor bence güzel

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Hocam bizde fluence varken böyle seyyar çalışan birine diktirmiştik . Gayet güzel duruyordu
Attığınız sayfaya önceden bakmıştım gayet kaliteli işçilik yapıyor bence güzel
İzmir'de bu dayı gibi güzel işçiliği olan bir yer bulabilirsem çok iyi olur. Babam hiç sorgulamaz anında götürür. O bile tiksiniyor şu an :D

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1

Hocam philips marka ampul kullanmadım hiç bilmiyorum ama çoğu ampulü gibi bu ampulününde sorun yaratacağını sanmam.
O modül gerekme olayını bilmiyorum , passatta led takınca direk yakıyor lambayı . Parka takınca bir şey farketmiyor ama onu çözemedim. O sanırım şimşek etkili ledlerde oluyor

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Hocam philips marka ampul kullanmadım hiç bilmiyorum ama çoğu ampulü gibi bu ampulününde sorun yaratacağını sanmam.
O modül gerekme olayını bilmiyorum , passatta led takınca direk yakıyor lambayı . Parka takınca bir şey farketmiyor ama onu çözemedim. O sanırım şimşek etkili ledlerde oluyor
Bahsettiğim olay aslında şu iki videoda anlatılmış. İlk videonun yorumlarına göz atabilirsiniz.

Bizim araçlarda takınca arıza ışığı yakan çok model varmış herhalde.

Top Bottom