Neler Yeni

Otomobilde Yapılacak Değişiklikler - Opel Astra J Sedan

Shamshiel

80+
Tesla ekran farkı.
astra 2.jpeg

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Güncellemeler:
Araca 4.5D olarak geçen paspaslardan aldık. Cuma günü araç bütün gün SONAX'ta kalacak. Müthiş detaylı bir temizlik + cila yapılacak. Randevu vb. her şey hazır.
LED vb. konulardan vazgeçtik. Yerine daha iyisi var.
Gündüz-Park (DRL) - Link
Kısalar - Link
Ekstradan plaka aydınlatmasını led yapacaktık ancak baktığımız çoğu markada arıza ışığı durumları oluyormuş (bizim modelde).
Tüm alternatifleri deneriz, olmadı dekoder'lı set alırız onu montajlarız.
İç mekandaki aydınlatmalar ve torpido ile bagaj aydınlatmasını da beyaz yapmak için **LİNK** ürününü kullanmayı düşünüyoruz.

Bu aydınlatma değişikliklerinden sonra balık sırtı anten alıp aracın boya koduna uygun bir spreyle boya uygulayarak aracın renginde bir balık sırtı anten montajlayacağız.
Ardından konu iç mekana geliyor. Kolçak değişimi ya da orta konsol değişimi yapacağız. Kolçaklı orta konsol daha masraflı ancak daha hoş gözüküyor. Ardından direksiyona tam uyumlu kılıf dikimi yapılacak, malum çok yıprandı. Eğer becerebilirsek vites altı led aydınlatma yapmayı da deneyeceğiz.

Bütün bunlardan sonra iş daha masraflı ve gelişmiş kısımlara geliyor. Tabi bu daha ilerleyen zamanlarda.
1. Önceliğimiz Auto konumlu far. İki seçeneğimiz var. Ya random bir yerden far sensörü alıp bağlarız ya da orijinal GM ürünü alıp dikiz aynasının oraya yerleştiririz, hem yağmur hem far sensörü olmuş olur ancak yetkili servise yazılım attırmamız gerekir ve GM tercih edersek minimum 3K gözden çıkarmamız gerekir. Yağmur sensörü çok gerekli olmuyor ama Auto far lazım oluyor sıklıkla.

İkincisi ise orijinal multimedya, Tesla ekranlar her ne kadar hoş görünse de çoğu arayüz açısından beni pek tatmin etmiyor. Hepsi kalitesiz duruyor.
Keşke eski nesil araçlara da orijinal Android Auto desteği konulabilse de "Ok Google" vb. komutları hiç tuşa basmadan alabilse. Şu video gibi dahili sesli asistanlar bulunsa müthiş olur. Bir bu attığıma bakın bir de buna :D
Düzgün, üst seviye bir multimedya karşımıza çıkarsa değiştirmeyi düşünürüz elbet. Şu anda kullandığımız pek tatmin edici değil.

İkide bir konuya mesaj atmamak için gelecek planları bu şekilde yazdım, uzun bir süre yazmam herhalde.

Bahsettiğim konularda öneri beklediğim kişiler: @Denizgezen @PRIME

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Biz arabanın koltuklarını aldık alalı kendimiz sileriz. Önceleri babam yapardı, büyüyünce ben başladım. Jel arap sabunu ile siliyorum,çıkmayan yerlere,döşeme temizleyici sprey kullanıyorum. Bir de makine ile çektirebilsem suyunu mükemmel olacak. Döşemeler Krem renkli kumaş.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
theuser0101
Güncellemeler:
Araca 4.5D olarak geçen paspaslardan aldık. Cuma günü araç bütün gün SONAX'ta kalacak. Müthiş detaylı bir temizlik + cila yapılacak. Randevu vb. her şey hazır.
Gündüz-Park (DRL) - Link
Kısalar - Link
Ekstradan plaka aydınlatmasını led yapacaktık ancak baktığımız çoğu markada arıza ışığı durumları oluyormuş (bizim modelde).
İç mekandaki aydınlatmalar ve torpido ile bagaj aydınlatmasını da beyaz yapmak için **LİNK** ürününü kullanmayı düşünüyoruz.

Bu aydınlatma değişikliklerinden sonra balık sırtı anten alıp aracın boya koduna uygun bir spreyle boya uygulayarak aracın renginde bir balık sırtı anten montajlayacağız.
Ardından konu iç mekana geliyor. Kolçak değişimi ya da orta konsol değişimi yapacağız. Kolçaklı orta konsol daha masraflı ancak daha hoş gözüküyor. Ardından direksiyona tam uyumlu kılıf dikimi yapılacak, malum çok yıprandı. Eğer becerebilirsek vites altı led aydınlatma yapmayı da deneyeceğiz.

Bütün bunlardan sonra iş daha masraflı ve gelişmiş kısımlara geliyor. Tabi bu daha ilerleyen zamanlarda.
1. Önceliğimiz Auto konumlu far. İki seçeneğimiz var. Ya random bir yerden far sensörü alıp bağlarız ya da orijinal GM ürünü alıp dikiz aynasının oraya yerleştiririz, hem yağmur hem far sensörü olmuş olur ancak yetkili servise yazılım attırmamız gerekir ve GM tercih edersek minimum 3K gözden çıkarmamız gerekir. Yağmur sensörü çok gerekli olmuyor ama Auto far lazım oluyor sıklıkla.

İkincisi ise orijinal multimedya, Tesla ekranlar her ne kadar hoş görünse de çoğu arayüz açısından beni pek tatmin etmiyor. Hepsi kalitesiz duruyor.
Keşke eski nesil araçlara da orijinal Android Auto desteği konulabilse de "Ok Google" vb. komutları hiç tuşa basmadan alabilse. Şu video gibi dahili sesli asistanlar bulunsa müthiş olur. Bir bu attığıma bakın bir de buna :D
Düzgün, üst seviye bir multimedya karşımıza çıkarsa değiştirmeyi düşünürüz elbet. Şu anda kullandığımız pek tatmin edici değil.

İkide bir konuya mesaj atmamak için gelecek planları bu şekilde yazdım, uzun bir süre yazmam herhalde.

Öncelikle merhabalar

1. Paspaslar konusunda özellikle 4.5d paspaslar konusu da bilgim yok ancak kendi aracım için rizline marka 3D havuzlu paspas kullanıyorum 1yıllık deneyimim sonucunda şunu gördüm; sanırım hava değişikliğinden dolayı özellikle de yaz aylarında paspasın yapısı bozuluyor ve çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bir sonraki tercihim MartCar diye bir marka olacak akıllı paspas olarak geçiyor ve yapısı iyi görünüyor.

2. Far konusunda da önceden de dediğim gibi STARK marka farlar, merceksiz farda bile tek çizgi olarak aydınlatma yapabiliyor. İç aydınlatma ve plakalılar içinde photon markası aslında Philips olur ama T10 Philips marka ampul bulmak zor piyasadaki çoğu üründe sahte.

3. Araç temizliği için bende SONAX I tercih ederdim. Ama diyelim kendiniz aracınızı evinizde yıkayacaksınız malum artık petrollerde bile araç yıkamak aşırı maliyetli olmaya başladı. AutoGlym diye bir marka var tavsiye edebilirim.

4. Auto far konusunda Opel grubundan bilgim olmadığı için bir şey diyemiyorum.

5. Multimedya konusunda sizinde attığınız videodaki gibi orijinal olsa çok daha iyi olur ama Türkiye’de servisten bir parça almak dünya para sağolsunlar. İnsan ister istemez farklı markalara yöneliyor. Piyasada bir çok marka var. Orada da benim tercihim Carvocal markası önceden linkini atmıştım piyasadaki çoğu markada android 10 vs varken bu markada android 12 ve CarPlay desteği var zaten bu ürünün çekici tarafı CarPlay olması ve asistan olarakta Siri’yi kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca CarPlay arayüzü de gerçekten premium hissettiriyor.

Bu yazdıklarım tamamen kendi araştırmalarım sonucu oluşan düşüncelerim son karar tabii ki sizin çalışmalarınız da başarılar kazasız sürüşler dilerim.

serdar45

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Mahmut Serdar Çeliktürk
Güncellemeler:
Gündüz-Park (DRL) - Link
Kısalar - Link

2cr serhat inciye sorulabilir bence bu konular, yardımcı olabilir diye düşünüyorum

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
2cr serhat inciye sorulabilir bence bu konular, yardımcı olabilir diye düşünüyorum
Hiç yazmamışım. Ufak güncelleyeyim. Araba konusunu biraz saldım diyebilirim. Yazın aracın motorla ilgili çoğu sorunu çözdük.
Eylül ayında ise beyaz halojen bir far ve beyaz halojen olarak nitelendirilebilecek bir gündüz ampulü aldık. Beyaz halojenin ışık menzili gayet güzel, yani karanlık bir otoyolda bir halojen ampule göre gayet tatmin edici ve geniş. Ancak ışık miktarı konusunda otoyolda bir aydınlatma vs varsa pek de belirgin olmuyor. Belki philips olanı alsak daha iyi olabilirdi. Bunun markası photon ama fena değil, bir önceki ampul ve far ayarıyla 5 metre öteyi düzgün göremiyorduk.

Paspas aldık, gayet memnunuz ancak oto yıkamacılar sağ olsun parçaları bazen kayboluyor. Neyse ki kutunun içerisinden yedekleri çıkmıştı.
İç aydınlatmaları kalitesiz de olsa bir beyaz led ile değiştirdik. Kat kat daha güzel durdu. Kötü yanı torpidoyu değiştirmek isterken ampul soketini kırmışım yanlışlıkla. Güçlü bir şeyle yapıştırdık ama yazın muhtemelen yine düşecek. Yenisini almam gerekecek.
Plaka aydınlatmasına hiç bulaşmadık, iç mekanda koltuk temizliği vb yaptırdık ancak yine de kirleniyor yapacak bir şey yok. Hiç yoktan 6 ayda bir detaylı temizlik istiyor araç. Kolçak konusunda kırık kolçak parçasını bir deriyle kaplattık ve yapıştırdık. Fena durmadı ama değişse iyi olur. 3 Kez istanbul'a gidip gelmemize rağmen halen o sosyal medyadaki deri direksiyoncu abinin mekana gidemedik. Ama onu da yaptırmamız şart. Yıpranıyor çok çabuk. Vites altı led aklımda ama üşeniyorum çünkü çok bir faydası yok.
Auto konumlu far için kapsamlı bir dönüşüm yapmaya 3K civarı bütçe lazım gibi durduğundan oto konumlu far yerine babama tünele girince far açma alışkanlığı kazandırdım. Daha ucuza geldi.
Diğer kısımları komple silip attım.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Hiç yazmamışım. Ufak güncelleyeyim. Araba konusunu biraz saldım diyebilirim. Yazın aracın motorla ilgili çoğu sorunu çözdük.
Eylül ayında ise beyaz halojen bir far ve beyaz halojen olarak nitelendirilebilecek bir gündüz ampulü aldık. Beyaz halojenin ışık menzili gayet güzel, yani karanlık bir otoyolda bir halojen ampule göre gayet tatmin edici ve geniş. Ancak ışık miktarı konusunda otoyolda bir aydınlatma vs varsa pek de belirgin olmuyor. Belki philips olanı alsak daha iyi olabilirdi. Bunun markası photon ama fena değil, bir önceki ampul ve far ayarıyla 5 metre öteyi düzgün göremiyorduk.

Paspas aldık, gayet memnunuz ancak oto yıkamacılar sağ olsun parçaları bazen kayboluyor. Neyse ki kutunun içerisinden yedekleri çıkmıştı.
İç aydınlatmaları kalitesiz de olsa bir beyaz led ile değiştirdik. Kat kat daha güzel durdu. Kötü yanı torpidoyu değiştirmek isterken ampul soketini kırmışım yanlışlıkla. Güçlü bir şeyle yapıştırdık ama yazın muhtemelen yine düşecek. Yenisini almam gerekecek.
Plaka aydınlatmasına hiç bulaşmadık, iç mekanda koltuk temizliği vb yaptırdık ancak yine de kirleniyor yapacak bir şey yok. Hiç yoktan 6 ayda bir detaylı temizlik istiyor araç. Kolçak konusunda kırık kolçak parçasını bir deriyle kaplattık ve yapıştırdık. Fena durmadı ama değişse iyi olur. 3 Kez istanbul'a gidip gelmemize rağmen halen o sosyal medyadaki deri direksiyoncu abinin mekana gidemedik. Ama onu da yaptırmamız şart. Yıpranıyor çok çabuk. Vites altı led aklımda ama üşeniyorum çünkü çok bir faydası yok.
Auto konumlu far için kapsamlı bir dönüşüm yapmaya 3K civarı bütçe lazım gibi durduğundan oto konumlu far yerine babama tünele girince far açma alışkanlığı kazandırdım. Daha ucuza geldi.
Diğer kısımları komple silip attım.
Hocam direksiyon işine çok takılıyordum bende. Harbi saldım yani
Babama 100 kere kaplatalım şunu demişimdir gene gidip kılıf almış bende daha bir şey demedim. Kolçak iş görüyorsa gerek yok bence
Motor işi ne oldu hocam iyi bir liste çıkarmışlardı en son?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,915
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Motor işi ne oldu hocam iyi bir liste çıkarmışlardı en son?
Tekrardan selam. Uzunca bir süre sonra uğrayayım dedim. Hortlatmak olmasın.
Bu yıl araba işlerini uzunca bir dönem saldım. Motorla ilgili 2022 yazında yapılan işlemlerden sonra bayağı bir rahatlasak da başımızdan sorunlar eksilmiyor. Millet arabasını nasıl sorunsuz kullanıyor anlamadım benim pederden kaynaklıdır bence. Artık motor işlerine takılmıyorum kimseye laf anlatacak halim yok. Araba çalışıyorsa okay mantığıyla çok da uzağa gidilemez.

Son zamanlarda ön aydınlatma grubuyla ilgili sorunlar çıkmaya başladı ay başı farları ve gündüzleri yenileyeceğim. Babam benden habersiz yanlış bir iletişim sonucu sanayideki parçacıdan led gündüz alacağına led kısa far almış, geç farkına vardığından birkaç aydır o şekilde duruyor. En azından düşük modda kullanıyoruz da 4-5 farklı şehrin insanıyla test ettik karşıdan gelenlerden selektör yemedik sayılır şimdiye kadar.
Bir de unutkan olduğum için 2022 sonbaharında güç bela 400 küsür TL'ye aldığım bosch marka silecekler yaz boyunca araçta durmuş. Malum ege sıcağından berbat hale gelmiş eski dandik silecekler gibi ses çıkartıyor ve iz bırakıyor. Para geçince onu da yenilerim. Bu arabaya motor harici benden başka bakan yok.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
987,920
Üyeler
156,247
Son üye
woster
Top Bottom