Neler Yeni

Pc Bios Ekranı Açılmıyor

FauxNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Alp Artüz
Öncelikle herkese selam

Yeni bir kasa toparladım ve eskisini satıyorum fakat parti parti değiştiğim için eski kasadaki bileşenleri kullanarak ilerledim en son anakart değişikliği yaptım ve kasayı eski haliyle topladım şimdi açılırken bios ekranına girmiyor

Özellikler:

Asus Prime B450-M K
Asus ROG Strix 1050Ti
Corsair Vengeance 16GB 3200Mhz Ram
Corsair 600W Güç Kaynağı beraberinde kasa
AMD Ryzen 5 2600

Aynı ana karta işlemci olarak şu anda kullandığım AMD Ryzen 7 5800x3d takılıydı ordan geriye döndüm belki sıkıntı bundandır fakat geri taksam bile aynı sıkıntı var ekran kartını test ettim çalışıyor. Bios pilini çıkarma yöntemini ve clrtc pinlerini kısa devre yapma yöntemini denedim. Kasayı bir tanıdığa sattım ama acil düzeltmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak ramler de düzgün çalışıyor o tarafta da bir sorun yok

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,019
İsim
Emre Zengin
Öncelikle herkese selam

Yeni bir kasa toparladım ve eskisini satıyorum fakat parti parti değiştiğim için eski kasadaki bileşenleri kullanarak ilerledim en son anakart değişikliği yaptım ve kasayı eski haliyle topladım şimdi açılırken bios ekranına girmiyor

Özellikler:

Asus Prime B450-M K
Asus ROG Strix 1050Ti
Corsair Vengeance 16GB 3200Mhz Ram
Corsair 600W Güç Kaynağı beraberinde kasa
AMD Ryzen 5 2600

Aynı ana karta işlemci olarak şu anda kullandığım AMD Ryzen 7 5800x3d takılıydı ordan geriye döndüm belki sıkıntı bundandır fakat geri taksam bile aynı sıkıntı var ekran kartını test ettim çalışıyor. Bios pilini çıkarma yöntemini ve clrtc pinlerini kısa devre yapma yöntemini denedim. Kasayı bir tanıdığa sattım ama acil düzeltmem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ek olarak ramler de düzgün çalışıyor o tarafta da bir sorun yok
CLRTC'yi RAM'leri çıkarıp mı yaptın?

FauxNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Alp Artüz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,019
İsim
Emre Zengin
Çıkarmadan yaptım
Bu dediğim yoldan tekrardan uygula hocam:
Öncelikle bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Kasanın kapağını aç. Önce RAM'lerini çıkar, sonra ekran kartını çıkar. CLRTC yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'lerini ve ekran kartını takıp sistemini çalıştır bakalım.
Ekran Görüntüsü (275).png

FauxNoir

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Alp Artüz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dediğiniz gibi yaptım fakat sonuç değişmedi anakart sökmeden önce diğer sistemde çalışıyordu ve bir zorlama falan da yapmadım takarken

Top Bottom