Neler Yeni

Pc ye format atmalı mıyım

Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Çağatay Cengiz
6 ay önce çok güçlü bir Ryzen 5 sistem topladım. Windows 10 Pro SSD'ye kurulu. Windows'u KMSpico değil de CMD'ye bazı komutlar yapıştırarak Windows etkinleştirmesi yaptım. Yeni Samsung'un M.2 SSD'sini aldım. Bende en temizinden format attım ve Windows'u M.2'ye kurdum. Kurduktan sonra kendiliğinden Windows 10 Pro etkinleşmişti. Ve bende böyle 2 3 ay kullandım. Şimdi ara sıra donmalar vs başladı. Formatladıktan sonra hiçbir etkinleştirme programı kurmadım ve 2 adet antivirüs ile koruma yaptım.
2 adet 5400 RPM'lik çok eski HDD'ler takılı bilgisayara. Ve içlerinde oyunlarım yüklü. M.2 250GB olduğu için oyunları HDD'lere kurdum.
Bu durumda galiba HDD'lerin hızı RAM'e yetişemediği için RAM bekliyor ve PC de drop oluyor.
ya da crack anakartın içinde kaldığı için o PC'yi dropluyor.
Sizin düşünceniz nedir bu durumda? Çok çıkmazdayım.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
6 ay önce çok güçlü bir Ryzen 5 sistem topladım. Windows 10 Pro SSD'ye kurulu. Windows'u KMSpico değil de CMD'ye bazı komutlar yapıştırarak Windows etkinleştirmesi yaptım. Yeni Samsung'un M.2 SSD'sini aldım. Bende en temizinden format attım ve Windows'u M.2'ye kurdum. Kurduktan sonra kendiliğinden Windows 10 Pro etkinleşmişti. Ve bende böyle 2 3 ay kullandım. Şimdi ara sıra donmalar vs başladı. Formatladıktan sonra hiçbir etkinleştirme programı kurmadım ve 2 adet antivirüs ile koruma yaptım.
2 adet 5400 RPM'lik çok eski HDD'ler takılı bilgisayara. Ve içlerinde oyunlarım yüklü. M.2 250GB olduğu için oyunları HDD'lere kurdum.
Bu durumda galiba HDD'lerin hızı RAM'e yetişemediği için RAM bekliyor ve PC de drop oluyor.
Benim arkadaşta sıkıntılı hdd vardı ve bu yüzden windows açılmıyordu söktü sorunsuz açıldı, hdd'lerin bağlantısını söküp deneyin

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Aymalısın.
3-6 ay da bir format gerekli bir şey zaten.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
HDD'lere hız testi yapıp sonuçları belirtebilir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aymalısın.
3-6 ay da bir format gerekli bir şey zaten.
3-6 ay çok kısa değil mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Çağatay Cengiz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şuanda evde değilim o yüzden hız testi yapamam ama eve gidince yazar atarım aynı zamanda birte bağlantılarını söküp test ederim.

Yeni bios çıktı ama beta sürümüneydi ve o kurulu. Hala da ta sürüm gelmedi. Ondan kaynaklanma ihtimali varmıdır?

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
HDD'lere hız testi yapıp sonuçları belirtebilir misiniz?

3-6 ay çok kısa değil mi?
Bence değil nolur nolmaz atılmalı.
Şahsen ben atıyorum maalesef bir kaç tane korsan oyun var pc de.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Bence değil nolur nolmaz atılmalı.
Şahsen ben atıyorum maalesef bir kaç tane korsan oyun var pc de.
Bence o kadar sık formata gerek yok, örneğin ben şu anda kullandığım bilgisayarda ortalama 2 haftada bir donanım değişiyor ve ben son 6 ay önce format attım. Bir sorun yok. Öbür PC'de en son 1.5 yıl önce formatladım, gram sıkıntı yok, arkadaşlarda da durum böyle. Bence en son seçenek format bu tür arızalar için.

Öyleyse temizinden format atacağım :D Cevap verenlere sonsuz teşekkür ederim aydınlandım.
Bence formattan önce HDD'lerin bağlantısını söküp deneyin

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Çağatay Cengiz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence o kadar sık formata gerek yok, örneğin ben şu anda kullandığım bilgisayarda ortalama 2 haftada bir donanım değişiyor ve ben son 6 ay önce format attım. Bir sorun yok. Öbür PC'de en son 1.5 yıl önce formatladım, gram sıkıntı yok, arkadaşlarda da durum böyle. Bence en son seçenek format bu tür arızalar için.

Bence formattan önce HDD'leri söküp deneyin
mantıklı. evde değilim eve gidince deneyeceğim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,490
Üyeler
141,975
Son üye
1lyss
Top Bottom