Neler Yeni

BİOS UPDATE SONRASI EKRAN GELMEMESİ

Syntax

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Erdem Kadayıf
Pch v5.1'i aldım oradan gelen 5500'ü b450m gaming pro 2 anakartıma takıp kullanacaktım fakat durum aşağıdaki gibidir.

Arkadaşlar yeni Pch v5.1 sisteminden parçalarla sistemimi güncelleyecektim.Sistemi orjinal halinde kurdum çalışıyor format felanda attm sorunyok.Fakat kendi sistemime takma kısmında sorunlar yaşıyorum.
Sabah BIOS'u güncelledim ASUS'un sitesinden.
BIOS 4401 sürümü mevcut açılması gerekirken açılmıyor.
Çıkartıyorum işlemciyi 3600X'i takıyorum hemen açılıyor. (RX 6600 ile.)
BIOS pili çıkardım taktım ayarlar sıfırlansın diye o şekilde de bir gelişme olmadı.
BIOS'ta hiçbir ayarda yapılı değil bilmediğim bir şey olabilir mi?
Yeni aldığım sistemin ana kartında çalışıyordu hatta Windows 10 falan kurdum o sisteme sonradan sattım onun anakartı ASRock B520M hvs modeliydi.
İşlemcinin çalıştığından eminim ama kendi kasamda çalışmaması bir şeyi eksik yaptığım anlamına geliyor yardımcı olacak varsa sevinirim.

Yaptığım işlem 3600X'den AMD Ryzen 5000 serisine geçmek 5600'de sipariş verdim yolda elimdeki 5500'ü satıyorum zaten hani diğer işlemci gelmeden ayarlayayım şunu dedim açılmaz oldu halen aynı durumda denemediğim yol kalmadı.

RX 560 ekran kartı ile güncelledim BIOS'u ama şu an RX 6600 takılı sistemde bununla ilgili olma ihtimali var mıdır?
Bir forumda okumuştum bu tarz bir şey.
Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Akabinde her şeyi denedim yani anakart bios güncellemesinden sonra 5000 serisini desteklemesi gerekirken ekran hiç gelmiyor.
3600x'i takınca hemen geliyor ve sistem açılıyor sorunsuz şekilde çalışıyor.
Biosu 3211 ve 2409 sürümlerine 3600x takarak sürüm düşürmesi yaptım sonrasında 2 seferde de Ryzen 5500 işlemcimi takarak sistemi açmayı denedim gene yemedi.
Açıldığında da tek seferde geliyor bios ekranı default ayarlara çekiyorum f10 yapıp çıkıyorum bidaha görüntü alamıyorum acaba default yapmam mı bişeyi değiştiriyo zaten pili çıkartım taktım kaç sefer defaultta bios ayarları.

Anakartta Bios Flashback özelliğide var onunlada yaptım sürüm yükseltme ve düşürme gene aynı sonuçları alıyorum.
Yardımcı olabilecek yada akıl verebilecek biri varsa şimdiden teşekkür ederim.

Anakart: ASUS TUF B450 F Gaming Pro II.
BIOS sürümü: TUF Gaming B450M-PRO II BIOS 4401.

Mevcut Sistem
Ryzen 5 3600x
ASUS TUF B450 F Gaming Pro II.
Kingston 16 Gb Ram (2x8)
Adata 256 Gb M2 SSD
Cooler master g650 m power
Asus Rx 560

Pch v5.1'den de anakart ve ramler hariç diğer parçalar hala elimde duruyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Yusuf Samet Akkuş
Kankam aynı anakartı bende kullanıyorum bende de işlemci olarak amd 5 5500 var bir sene önce almıştım ve usb bellekle son sürümünü indirmiştim biosun ve daha hiç güncellemedim eğer sanada uyarsa bios düşürme yapmanı tavsiye ederim internetten biraz araştırırsan nasıl yapılacağı yazar bende tam bilmiyorum ama en son çaren zaten bi bilen birine götürüp tamir ettirmek olur

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,020
Üyeler
140,749
Son üye
mamih
Top Bottom